Sıkça Esinlendiğim ve İlham Aldığım Görsel Kaynaklar

Tasarımı kendi kendine öğrenmiş biri olarak uzun süredir takip ettiğim, sıkça esinlendiğim, ilham aldığım ve zaman geçirirken motive olduğum bazı kaynaklar var. Bunları sizlerle paylaşmak istedim.

1) Behance

Adobe‘a ait olan Behance, görsel sanatçılarının online portfolyolarını oluşturabilmeleri ve birbirleri ile etkileşim kurabilmeleri için tasarlanmış bir sosyal ağ. En azından ben bu şekilde tanımlıyorum. Günümüz trendlerini en iyi şekilde takip edebileceğiniz platformlar arasında yer alıyor. Her gün olmasa da birkaç günde bir giriyorum ve her girdiğimde yaklaşık bir 30 dakikamı harcıyorum.

İçerikleri takip edebilmek için profil oluşturmanız gerekmiyor. Anasayfadan istediğiniz kategoride haftanın öne çıkanlarına ulaşabiliyorsunuz. Ben daha çok Etkileşim Tasarımı, Fotoğraf, Sanat Yönetmenliği, UI/UX ve Web Tasarım kategorileriyle ilgileniyorum.

2) Designspiration

Girdiğimde kendimi en çok kaptırdığım kaynaklar arasında. Anasayfaya girdiğiniz anda çok farklı alanlardan çok farklı çalışmaların bir arada bulunduğu bir feed ile karşılaşıyorsunuz. Farklı alanlarda tasarlanmış bu çalışmaların ortak noktası ilham verici olmaları. Yani en azından internet sitesinin editörleri bunu amaçlıyor. Arayüzü oldukça sade ve hızlı. Her gün yaklaşık 15 dakika geçiriyorum.

Designspiration

3) Inspirationde

Designspiration’a oldukça benziyor. Fakat buradaki içerikler minimal çalışmalardan çok derinliği olan çalışmalar. Yani fotoğraflar ve ayrıntılı illüstrasyonlar ön planda. Bir de reklam alanları biraz fazla yer kaplıyor. Yine de günde bir 5 dk göz gezdirebiliyorum.

4) Inspiration Grid

İçerik sayısı henüz kısıtlı olsa da yeni ve başarılı bir platform. Yine anasayfadaki arayüz mantığı Designspiration mantığı fakat detaylarını görmek için herhangi bir çalışmaya tıkladığınızda çalışmadaki diğer görselleri, sanatçının adını ve çalışma hakkında birkaç paragraflık bir bilgilendirme de sunuyor. İki günde bir girdiğim siteye her girdiğimde yaklaşık 7–8 dakika geçiriyorum.

5) We Heart It

Daha çok kadınlara hitap eden sosyal ağ tabanlı platformdaki içeriklerin yaklaşık %80'ini fotoğraflar oluşturuyor. Tema olarak lifestyle, moda, makyaj ve food art ağırlıklı olan platformdaki fotoğrafların kontrast ayarları, ışık kullanımı, doğru filtreleme ve amatör fotoğrafçılık gibi konularda bireysel katkı sağladığını söylemek mümkün. Ayrıca mobil uygulaması da fazlasıyla başarılı. Her gün mutlaka bir 10 dakika zaman ayırmaya çalışıyorum.

6) Siteinspire ve Webdesign Inspiration

Birbirine oldukça benzeyen bu iki internet sitesi sıra dışı ve başarılı olan web sitesi tasarımlarını sergiliyor. Yukarıdaki internet sitelerinde de web tasarımlar mevcut fakat aradaki fark şu ki; bu iki platformda gördüğünüz sitelerin tamamını online olarak da görüntüleyebiliyorsunuz. Yani tasarımı yalnızca statik olarak görmektense bir domain üzerinde görüntüleyip içinde gezinme imkanı sunuyor size. Ve tabi ki bu durum çok daha faydalı bir deneyim yaşatıyor. 2 günde bir girdiğim bu internet sitelerine her girişimde yaklaşık 10 dakika geçiriyorum.

7) Ads of the World

Özellikle bir marka için ya da CEOtudent için bir kampanya ya da etkileşim görseli tasarlıyorsam Ads of the World’e mutlaka bir göz atıyorum. Burada dünyanın her yerinden hazırlanan başarılı reklamlara gerçek zamanlı olarak yer veriliyor.

Buradaki en büyük kazanım içerikleri muhteşem bir şekilde filtreleyebiliyor olmanız. Medya, ülke ve sektör gibi alt başlıklarda bir filtreleme oluşturabiliyorsunuz. Örneğin Japonya’daki otomotiv sektörü üzerine gerçekleştirilmiş açık hava reklamlarını görüntüleyebiliyorsunuz.

Ads of the World

Ben özellikle baskılı reklamlar için giriyorum. Yine görsel olarak esinlenmek için. Her gün girdiğim siteler arasında yer almıyor. Haftada birkaç defa giriyorum. Bunu güne oranlarsak; günde 5 dakika geçirdiğimi söyleyebilirim.

8) Dribbble

Her profesyonel tasarımcının aşkla bahsettiği Dribbble yine bir online portfolyo platformu. Minimal ve dijital illüstrasyonların ağırlıklı olduğu internet sitesinde fazlasıyla zaman geçirdiğimi söyleyebilirim. Özellikle GIF’lere bayılıyorum. Her gün mutlaka bir 15 dakika geziniyorum.

9) Package Inspiration

Henüz hiç deneyimlemediğim ve en kısa zamanda kendimi geliştirmek istediğim paket tasarımları üzerine muhteşem bir site. Her gün mutlaka ama mutlaka giriyorum. Günde yaklaşık bir 5 dakika da burada geçiriyorum.

10) Instagram

Olmazsa olmazlarımdan. Yine fotoğraf ağırlıklı takip ettiğim bazı profilleri sıralıyorum.

Moodygrams

Theimaged

Spathumpa

1924us

MOL

Designtexts

Typespire

Mister Doodle

Sezgin Yılmaz

Zeynep Albayrak

CEOtudent :)

11) Pinterest

Bu kadar kaynağı gezip gördüğünüz başarılı çalışmaları bir yere kaydetmiyorsanız bence geçirdiğiniz bu zamanın kazanımını fazlasıyla düşürüyorsunuz. Her gün yüzlercesini hatta binlercesini gördüğümüz görselleri tekrar hatırlamak ne yazık ki mümkün olmuyor. Görsel hafızamız bize bu imkanı çok kısıtlı sunuyor. O yüzden beğendiğiniz, ilham aldığınız ya da bir gün hatırlamak istediğiniz bu çalışmaları mutlaka bir yere kaydedin.

Pinterest aslında tam da bu amaçla ortaya çıkmış. Chrome’un Pinterest eklentisini kurun. Daha sonra internette gezinirken gördüğünüz tüm görsellerin sol üstünde bir “Pin it” (ya da Kaydet) butonu beliriyor. Ve böylelikle beğendiğiniz çalışmaları Pinterest panolarınıza görselin kaynağı ile birlikte kolaylıkla pinleyebiliyorsunuz. Ve daha sonra dönüp dönüp bakma şansınız oluyor.

Pinterest’in pinlediğiniz görseller ya da Pinterest’in içinde gezinirken ilgi ve etkileşim gösterdiğiniz görselleri algılayarak anasayfasında size sevebileceğiniz çalışmaları gösterdiği muhteşem bir algoritması var. Dolayısıyla Pinterest’in içinde de mutlaka zaman geçiriyorum. Günlük bir 10 dakika da burada harcıyorum diyebilirim. Profilimi görüntülemek ve beni takip etmek isterseniz:

https://tr.pinterest.com/yagmuravvurur/

Basit bir matematikle günde 1,5 saatimi bu kaynaklardaki içerikleri tüketmekle harcıyorum. Dijital dünyada gün içinde bazen fazlasıyla zaman öldürebiliyoruz. Evet ben de öldürüyorum. Fakat bu zamanı olabildiğince minimuma indirgeyip bu tarz kaynaklara yönelmek hem kafamı boşaltmama, hem ilhamlanmama, hem de görsel vizyonuma katkı sağlıyor.

İlerleyen günlerde yararlandığım vektör görsel ve stock fotoğraf kaynakları ile de ilgili detaylı bir içerik sunacağım.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.