Сироварня мрії. The first day in Hanoked Dairy Farm

Рано вранці іду звивистою вуличкою то вгору то вниз, накволо — ні звуку, обабіч — оливкові дерева на кам’янистих схилах. Ще декілька хвилин активного хайкінгу і опиняюсь на місці. Переді мною сироварня Hanoked Dairy Farm і вид на всю галілейську долину — аж до самого моря.

Сьогодні робота на сироварні почалася о 5 ранку — і почалося все, як ви здогадалися, із найсвіжішого і найкращого овечого молочка. 
1350 літрів — наше поле для сироварної діяльності :) Законодавство тут зобов’язує пастеризувати молоко, тому найближчу годину цим і займаємося. У Франції, наприклад, є сири і не з пастеризованого молока, але власник сироварні Денні впевнений, що пастеризувати необхідно, і наводить аргумент — кожного року у Франції є харчові отруєння непастеризованими продуктами.

Поки сироварний чан напвнюється ароматним, парним овечим молоком, відволікаюсь і розглядаю навколо численні форми, столи, мірні ковшики, сита, ліру (спеціальний сироварний ніж) і інші “знаряддя” сировара. Денні є чим пишатися — на своєму виробництві він зібрав найкраще, професійне обладнання з Італії, Франції та Голандії. Навіть щітки для чищення сироварного чану і ті — не прості, а спеціальні, італійські :)

Сьогодні готуємо тільки 2 види сиру — Том та фету і є час поступово пройти кожен крок у технології.

Коротко про рецепт сиру Том

Том — це напів-твердий овечий сир, розмір готової голівки — приблизно 5 кг. Готується з використанням мезофільної, термофільної закваски і brevibacterium linens (відповідає за смак та запах), без етапу пресування (форми просто виставляються одна на одну для стікання сироватки), солиться сухим посолом після достягнені кислотності 5,3. Сирне зерно — блилько 10 мм, потребує недовгого прогріву (близько 1 5 хв) до 38 С. Сир дозріває від 1 до 4 місяців, після чого може зберігатися завакуумованим у холодильнику. Має насичений, злегка солодкуватий смак, якщо визріває довше — з’являється гострота.

Після внесення закваски та ферменту чекаємо визначений час і перевіряємо сирну масу на “чистоту зрізу”. Перевірити треба у кількох місцях, тому що об’єм дуже великий і наше “желе” може прихопитися у різних місцях по-різному. Масу будемо різати лірою, а потім і спеціальними ножами до розміру “рисинки”.

Перед розрізанням лірою, сирну масу треба обов’язково відділити від стінок. Це стосується і домашнього сироваріння. Ножем проходимо по колу і відділяємо наше “желе”.

Наступний етап — нагріваємо сирне зерно до 38С (принцип — збільшення температури на 1 градус кожні 2 хвилини). Після чого звільняємо сир від сироватки якомога швидше, бо з прогрітою сироваткою кислотність підіймається швидко і нам це не потрібно.

Заповнені форми виставляємо одну на одну для повного стікання. Після цього чекаємо до моменту досягнення сиром рівня pH 5,3 і солимо зверху крупною морською сіллю. Чекаємо повного стікання сироватки, обсушуємо сир і відправляємо на дозрівання від 1 до 4 місяців.

Перші два тижні сир остаточно обсихає, зверху утворюється кірочка. Після цього кожен тиждень слід перевертати та общищати голівки сиру 10% відсотковим розчином солі.