Kötü yazılımcı işi değil seni bitirir

Bi zahmet yazdığınız koda //comment ekleyin.

Bildiğim bir çok girişimin kurucuları arasında hep yazılımcı olmuştur. Kurucu ekibin içinde bir yazılımcı, ya da yazılımdan iyi anlayan birinin olması çoğu zaman hayat kurtarıcı olabiliyor. Sadece iş geliştirmecilerden ya da yazılımdan anlamayan ortaklardan kurulu bir organizasyonda, kötü yazılımcı, girişimin tamamen başarısız olmasına neden olabiliyor.

Ekibinizde, iyi yazlımcı ile, kötü olanı ayırd edecek kadar bilgili biri yoksa, yolda bir çok kötü yazlımcıya denk gelme olasılığınız oldukça yüksek. Çünkü, iyi yazılımcıların bir çoğu zaten hali hazırda kendi fikirlerini hayata geçirmekle meşguller. Geri kalanlarının bir çoğu ise sizin parlak fikrinizden çok, alacağı ücreti önemsiyor.

İyi yazılımcıyı ayırt edebilmek için iş adamlarının sıklıkla başvurduğu yöntemler görünen o ki pek bir işe yaramıyor. Çünkü iş geliştirme birimindekiler, sadece sertifikalarına ya da içinde yer aldığı projelere bakarak, bir yazılımcının iyi olduğu fikrine kapılabiliyorlar.

Size çok bildik bir senaryodan söz edeyim: Parlak bir fikir ve yanı sıra, iyi pazarlama, işletme, networking becerisi ya da başka bir uzmanlıkla yola çıkan girişimci, kendisi için makul gözüken bir ücret karşılığında, bir yazılımcı ile çalışmaya başlar. Aslında kendisi için makul gözüken ücret, fikrini gerçekten hayata geçirecek yazılımcı için o kadar da makul bir ücret olmayabilir. Hadi ücret gerçekten makul olsun. Farkında olmadığınız yetersiz yazılımcı, bir heves ve boyundan büyük bir işi bitirebileceğine dair kendine güvenle işe başlar. Zaman içinde, yapılan işin sandığı kadar kolay olmadığını farkederek, projeden uzaklaşır, işi savsaklar ve bir süre sonra yollarınız ayrılır. Arada çok ciddi bir zaman kaybı yaşarsınız. Yola başka (muhtemelen aynı yeterlilikte) bir yazılımcı ile devam etmeye başlarsınız. Yeni başlayan yazılımcı eski yazılmış olan kodların arap saçı olduğuna karar verir ve bir sürü şeyi yeni baştan yazmak zorunda kalır. Yeni bir zaman kaydı daha. Sonuçta yıllar geçer ve siz istediğiniz şeyleri bir türlü yapamayan bir yazılım ile uğraşmak zorunda kalırsınız. İstediğiniz kadar parlak bir fikriniz olsun. Çalışmayan proje, olmayan projedir. Cabası saygınlığınıza da zarar vermeye başlar.

Başta yapılması çok gerekli olduğunu düşündüğüm planlama eksiklikleri bir yana, kötü bir yazılımcı işi değil, kaynaklarınızı bitirir. Planlanan süre içinde bitmeyen iş kadar masraflı bir proje daha yoktur. Ayrıca emin olun, ücreti ne kadar makul olursa olsun, kötü yazılımcı kadar pahalı bir yazılımcı bulamazsınız.

İyisi ve kötüsünü birbirinden nasıl ayırırsınız başka bir yazının konusu olsun. Size tavsiyem belirli bölümleri, birden çok defa zamanında bitiremeyen yazılımcılardan uzak durmanız yönünde. İş bir kez tavsamaya başladığında, proje süresi uzar. Moraller düşmeye başlar. Daha gergin bir ortamda, uğraşmanız gereken bir sürü başka sorunun yanı sıra yazılım dertleri ile cebelleşirsiniz. Hadi bir kere daha altını çizerek söylemiş olayım. Kötü yazılımcı işi değil, sizi bitirir. Uzak durun.