Yazılım Mühendisi ile Bilgisayar Mühendisi Arasındaki Farklar

Üniversiteye yeni başlayanlar , hazırlananlar için bölümle ilgili en çok merak edilen sorulardan biridir. Abi ikisi de kod yazıyor işte ikisini de okusam ne farkeder? sorusu çok geliyor. Ben de daha önceden hazırlamış olduğum yazıya eklemeler yaparak buraya yazmak istedim.

Öncelikle yazılım mühendisliği sadece programlama ile ilgili değildir. Yani üniversiteye gidiyim sadece kod yazıcam kod öğrenicem diye bir şey yok. Yazılım Analiz-Tasarım-Kodlama-Test-Bakım safhalarından oluşur. Görüldüğü gibi kodlama bunun sadece 1 aşamasıdır. Diğer aşamalar sizi programcılardan ayıran aşamalardır ve Yazılım Mühendisliği bölümünde bu dersleri de görürsünüz. Örneğin Yazılım Gereksinim Analizi , Yazılım Bakımı gibi.

  1. Yazılım Mühendisliği tamamen yazılım üzerine yönelir ve donanım dersleriyle pek ilgilenmez. Bilgisayar Mühendisliği ise yazılımla ilgilenir fakat donanım derslerini es geçmez. Yani Bilgisayar Mühendislerinin de yazılım bilgileri de mevcuttur.
  2. Maaşları fazlasıyla kıyaslayan insan var. Hangisi işi daha iyi yaparsa maaşı da mevkiyi de o daha iyi alır.
  3. Aslına bakılırsa Türkiye’de ikisi kıyaslanmasına rağmen asıl soru üstte belirttiğim gibi programcı ve mühendis farkının ne olduğudur. Yazılım mühendisleri yazılım ile ilgili daha çok “mühendislik” dersi aldığı için bir adım daha öndedir.

Unutmayın yazılım sadece kod yazmak değildir. Kodlama bunun sadece bir adımıdır. Eğer yazılım veya bilgisayar mühendisliği olacaksanız sadece kodlama ile ilgileneceğinizi düşünmeyin. Ve ingilizceyi de öğrenin. Bu mesleğin olmazsa olmazıdır çünkü.

Ayrıca bu meslekteki en saygın kişilerden biri rahmetli abimi Steve Jobs ikisindende mezun değildir. Önemli olan “senin kendini nerede görmek istediğin ve bunun için ne kadar çabaladığındır..”