Yazılımcı olarak kendinizi nasıl pazarlarsınız ?

Yazılım mühendisi olarak çalışalı yaklaşık dört yıl oldu. Bu dört sene boyunca yazılımcı olarak şirket içerisinde, kendinizi geliştirirken , kariyer yolunuzu şekillendirmeye çalışırken ne gibi şeylerler karşılaşabileceğinizi, neler yapılabileceğinizi ve benim neler yaptığımı anlatmaya çalışacağım. Yaşadıklarımdan çıkardığım dersler, deneyimler, gözlemlediklerimi madde madde anlatıyor olacağım. Sadece yeni başlayan yazılımcı arkadaşların değil deneyimli insanlar içinde faydalı olacağına inanıyorum.

Diğer her meslekte olduğu gibi yaptığınız her işin görünür ve bilinir olması önemli, bu aynı zamanda size yapılan değerlendirmelerin de gerçekçi ve doğru olmasını da sağlar.Kendinizi ve ne yaptığınızı bilirseniz size yöneltilen her şeye karşı cevap da verebilirsiniz.

Hali hazırdaki yöneticiniz veya işe başvurduğunuz şirket siz ona ne gösterirseniz onu görür. Sizin arkanızdaki cevheri aramak için uğraşmazlar.Ama siz iş hakkındaki tutkunuzdan ve çalışma azminizi göstermeli ve bunu CV niz ile desteklemelisiniz. Eğer hali hazırda bir şirkette çalışıyorsanız yöneticinize çalıştığınızı göstermelisiniz. Şirketinizin performans ölçümü konusunda belirli metrikleri var ise zaten bu konularda daha dikkatli olursunuz.

Her nerede olursanız olun dünyaya kendinizi anlatmak zorundasınız.

Temel bazı şeyler;

 1. Sizin istediğiniz pozisyona uygun şirketlerin yayınladığı iş ilanlarını inceleyin ve istenilen yeterlilikleri, becerileri hepsini bir kağıda yazın ve bunlar için kendinize puan verin. Bunu yaparken kendinize karşı dürüst olun.Eksik kısımlar için kısa ve orta vadede neler yapacağınızı planlayın. Bu şekilde kendinize bir skillset oluşturmuş olursunuz.
 2. Düzenli olarak yazı yazmak sizi aktif tutmak için iyi bir yöntem. Kesinlikle geliştirici olarak düzenli olrak yazmasanız dahi blogunuz olmalı. Ayrıca öğrendiklerinizi başka insanlara aktarmanın da en iyi yolu. Bakınız : blog.yemrekeskin.com , blog.yemrekeskin.com/my-links
 3. Adınıza ait bir alan adınız olsun ve bu alan adında tek sayfalık sizi ve neler yaptığınızı , size ait bağlantıları , projelerinizi sunduğunuz bir sayfada olmalı. Bakınız : yemrekeskin.com
 4. Github ve Bitbucket gibi platfromlarda aktif olun.Projelerinizi burada yayınlayın.Ücretsiz private repo oluşturmak istiyorsanız bitbucket size yardımcı olacaktır.
 5. Sizi neyin motive ettiğini bulun ve bunu kullanarak sürekli öğrenin araştırın ve uygulayın. Kimse sizin neyi araştırdığınızı , neyi bildiğinizi önemsez neler yaptığınız daha çarpıcı bir cevaptır, kanıttır. O yüzden uygulamak önemli tamamlanmamış olsa bile proje yapın .
 6. Sertifikalar ne kadar önemli olmasada CV nizde yer alan bir satır olacağı için eğer alabiliyorsanız alın. Ama sertifika sahibi olmanın o konu hakkında bilgili olduğunuz anlamına gelmeyebilir.
 7. Programlama dilini biliyorum demek ile mükemmel biliyorum demek arasında büyük farklar var. Özellikle programlama dilini mükemmel derecede bilmek çok önemli. Çok programlama dili bilmektense tek bir dili mükemmel derecede bilmek çok daha iyidir.
 8. Linkedin, Kariyer.net gibi sitelerde her zaman güncel bilgileriniz yer alsın.Yaptığınız çalışmaları orada paylaşın.
 9. Kesinlikle kariyer planlaması yapın. Mind-mapping ile daha etkili planlama için diagramlar oluşturabilirsiniz. Bakınız : Coggle.it
 10. Hangi mesleği yapıyor olursanız olun ingilizce her zaman önemli olacak o yüzden bununla ilgili kurslara gidin. Özellikle akademik kuruluşları tercih etmenizde fayda var. İngilizce sınavlarına girip yeterliliğinizi ölçebilirsiniz. En azından ingilizceye dair elinizde bir skor olmuş olur ve bunu CV nize yazabilirsiniz.
 11. Hali hazırda yaşayan bir uygulamanız olsun ve istenildiğinde internette hemen gösterebilin.Örneğin appstore app veya bir web uygulaması. Bu karşınızdaki insanı etkiler.

Deneyimlerden;

 1. Türkiye de çalıştığınızı unutmayın.Burada işler çoğunlukla yolunda gitmez o yüzden şirket içi sıkıntılardan sızlanmak yerine kendinize ve kariyerinize odaklanın yapmadığınız şeyleri yapın ve kendinize yeni beceriler eklemeye çalışın.
 2. Yazdığınız her koddan sorumlu olduğunuz bilincinde olun. Yazdığınız kodu siz test edin. Sizin emin olmadığınız kodu teste göndermeyin.
 3. Her kişisel veya kurum için yaptığınız projelerde UnitTest yazın ve test yapma alışkanlığı kazanın.
 4. Kesinlikle Backup alın ve kendinizce yaptıklarınızı dökümante edin. Yöneticiniz sorduğunda cevap verebilin.
 5. Sorunları olabildiğince kendiniz çözmeye çalışın.
 6. Her attığınız mail de en ufak mail dahi olsun yöneticilerinizi cc ye koymayı unutmayın. Yaptıklarınız ve çalıştığınız görülsün. Yöneticinin müdahil olacağı durumların da atlamamış olursunuz.
 7. İnandığınız ve mutlu olduğunuz ekiplerde ve şirkette çalışın. Eğer bir yerde mutlu olmazsanız bu sizin üretkenliğiniz ve kendinize olan inancınızı da eritir.
 8. Proje teslim tarihlerine(deadline) dikkat etmekte önemli zamanında teslim edilmeyen her iş için yöneticinize bilgi vermeniz gerekebilir.
 9. Bir teknolojide yeterince uzman olduğunuzda kendinize ek uzmanlık alanları yaratın. Web teknolojileri ile ilgileniyorsanız ek olarak mobil de bir şeyler yapabilirsiniz.

Son Söz

Benzer durumları sizde yaşarsanız zaten burada sıraladıklarıma ve tespitlerime sizde farkında olacaksınız.Önemli olan bir şeyleri değiştirme konusundaki motivasyon ve inancınızın kuvvetli olması ve risk almadaki cesaretiniz…

Yazılım sürecini iyileştirmenin ilk yolu, onu geliştiren takımın motivasyonu ve mutluluğudur.Eğer mutlu bir ortamda çalışırsanız kendinizde harika işler yapacak güç ve motivasyonu bulabilirisniz.

İyi Çalışmalar