Medium Sadece Yazılım ve Girişimcilik Platformu Mu ?

Yaklaşık 2 yıldır çeşitli konularda niş bloglar yazıyorum. Bunlardan en “niş” olanı iş sağlığı ve güvenliği ana konusu altında yazdığım blog. Diğerleri de doğadan toplanabilen mantarlar ve meslekler hakkında yazdığım iki farklı blog. Dolayısıyla Türkçe içerik anlamında internete özgün katkılar sağlıyorum.

Medium ile tanışmamız 2016 yılının sonlarına doğru popüler bir “blog yazarak para kazanma” sitesinde backlink kaynaklarının listelendiği bir yazıyı okumamla başladı. Çok popüler platformlarda ama kimsenin tıklamadığı linklerin fayda sağlayacağına inanmadığım için Medium’u bir backlink kaynağı olarak görmedim ancak mobil uygulamasını da indirip düzenli bir okuyucusu haline geldim.

İçeriklerini kendisi üreten bir blog yazarı olarak elbette Medium’dan nasıl faydalanırım diye düşünmedim değil. Zaman zaman kendi yazılarımı da burada aslından daha farklı ve çoğunlukla daha kısa şekilde paylaşıyorum.

Bu süre içinde Medium ile ilgili en çok dikkatimi çeken konu Türkçe içeriklerin yoğun olarak yazılım ve girişimcilik üzerine oluşuydu. Çoğu zaman bu yazılar “yazılım girişimleri” olarak karşıma çıktı. Elbette bir çoğunu severek okudum ve yazarlarını da takip ediyorum çünkü uzmanlık alanım olmasa bile hem yazılım hem de girişimcilik ilgi duyduğum konuların arasında.

Ancak böyle bir platformda diğer konularda da güzel yazıların olmaması çok ilginç. Özellikle kendi niş alanlarımın başında gelen iş sağlığı ve güvenliği, sağlık gibi konularda neredeyse hiç yazı yok. Örneğin iş güvenliği etiketinde aylar önce yazdığım ve 1 kişinin okuduğu yazı hala “Top Stories” olarak listeleniyor.

İşte O Yazı !!!

Tüm bu kendi kendime yaptığım Medium eleştirilerinin sonrasında “neden sen yazmıyorsun ?” diye sordum kendime. Ve işte cevabı, artık yazacağım.

Medium’da içerik çeşitliliğinin artması tüm yazıların daha çok okunmasını sağlayabilir. Sonuçta çok fazla vakti olmayan ama medium’dan bir şekilde haberi olan kişiler girip her köşeden girişimcilikle ilgili yazılar fırladığını görünce eğer ilgisi yoksa bir daha girmeyecektir. Benim ilgimi çekmeseydi girip okumazdım. Herkesin ilgisini çekecek bir şeylerin olması, tüm yazıların okunma sayılarını yükseltir diye düşünüyorum.

Eğer siz de bir konuda yazıyor veya yazmayı düşünüyorsanız gelin şimdi bir hesap açıp yazmaya başlayın. Siz yazdıkça başkaları da yazacaktır.