Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Bir evlat sahibi olmak arzusundaki pek çok bayanın ay hali tarihinde gün dahi öteleme olsa zihninde can bulan öncelikli soru “hamilelik belirtileri nelerdir?” tarzında olabilir, süreç bitiminde adet akıntısı belirirse işte bu belirsizlikler kadını üzebilir, ayrıca ay ay tekrarlıyorsa yorgunluğa sebebiyet verebilir.

Doktorlar ve uzmanlar en iyi kararı verebilmek için (evinizde idrar tahlili ile gebelik tahlili kontrolü yapılacaksa) ay başı tarihinin üzerinden asgari 120 saat sonra uygulanmasını söylüyorlar, lakin kesin bir karar kan tahliliyle alınıyor muhakkak.

Her dönem kadınlar bakımından özeldir tabi ki lakin hamilelik süreci pek çok kadın için hiç kuşkusuz en önemli zaman dilimidir. Anneler bebeklerini karnında taşır 9 ay tamamında. Bu dönemde pek çok zahmet ve fedakarlık örneği gösterirler. Kabızlık, halsizlik ve bunun gibi bir sürü problem yaşayabilirler lakin bunların hepsi gebe kadınların neredeyse tamamında belirlenen sıradan gebeliğin belirtileri arasındadır. Bayanların hamilelik belirtileri nelerdir? ifadelerini yanıtlarken bahsedeceğimiz hamilelik belirtileri bu açıdan değerlendirilmelidir.

Hamilelik sürecinin en kritik habercisi adet gecikmesi olmasına rağmen belli başlı emareler adet ötelenmesinden önce bile gebeliğe işaret edebilir. Unutulmaması gereken hamilelik belirtilerinin kadınlar 
arasında hatta hamilelikten hamileliğe farklılık gösterdiğidir.

Hamilelik belirtileri ifadesiyle ilk önce aklımıza gelen hal adet vaktinin gecikmesidir. 
Ama yaşanan bu gecikme her zaman kesin bir şekilde %100 hamile kaldığının bir belirtisi kesin bir şekilde olmayabilir.

Şöyle ifade edelim; ruhsal manada zayıf, bitkin veya vitaminsizsen, gereğinden fazla düşük kiloluysan, gergin bir işte görev yapıyorsan veya bölgesel faklılıklardan rahatsız oluyorsan adet gecikmesi hamile kaldığına dair net sonuç veremez.

Gebe kadınların çoğu genelde hamile olduğunu bedenindeki belli başlı değişikliklerden hissedebilir. bunlardan bazıları; mide bulantıları, bitkinlik halleri, zamansız sinirlenme, ağlama nöbetleri ya da nedensiz sevinç hali gibi ani ruhsal değişmeler, göğüslerin şişmesi hatta bazen dokunamayacak kadar dolgunlaşıp acı vermeleri, bedenin genel olarak yara tutması, kolların ayakların kalınlaşması, rahimde ağrıya benzer bir ağrı, sıklıkla idrara çıkma, sırt ağrıları, göz bebeklerinde büyüme, çoğalan akıntılar, idrar yolları sorunları gibi söylenebilir. Genelde anne adaylarının tarif ettiği problemler aynı ay başı sürecindeki sıkıntılara oldukça benzerlik gösterir. Bundan dolayı bebek isteyen kadınların ay hali emarelerini gebelikle birbirine karıştırmaları çok karşılaşılan olaydır.