Raspberry Pi Kurulumu

Merhabalar, bu yazımda dönemin en popüler geliştirme kartlarından biri olan raspberry pi‘nin kurulumundan bahsedeceğim. Adım adım raspberry pi üzerine Noobs(New Out Of the Box Software) aracılığıyla raspbian nasıl kurulur onu göreceğiz. Öncelikle gerekli yazılım ve donanımlarımızı hazırlayalım ve işe koyulalım.

Gerekli Donanımlar

  • Raspberry Pi
  • 4Gb veya üzeri Hafıza Kartı(Tercihen class 10)
  • Monitör veya TV
  • Klavye
  • Mouse

Gerekli Yazılımlar

Noobs kurulumu ile ayrıntılı bilgi (http://www.raspberrypi.org/help/noobs-setup/)

Kurulum Öncesi Hazırlık

Raspberry pi‘yi aldığınızda büyük ihtimalle cihaz, içinde bir işletim sistemi olmadan gelecektir. Cihazınıza takacağınız hafıza kartı sistemin harddiski olacak ve işletim sistemi ile birlikte tüm dosyalarınızı depolayacak. Kurulum işlemlerine başlayıp işletim sistemini kurmadan önce hafıza kartını uygun bir şekilde hazırlamalı ve raspberry pi’ye takmalıyız.

Hafıza kartımızı kurulum için hazırlayalım. Öncelikle gerekli yazılımlar kısmındaki linkten(raspberry pi’nin sitesinden) Noobs yazılımını indireceğiz. Burada iki alternatifimiz bulunuyor.
 Offline and network install
veya Network install only.
 Offline sürümü indirdiğinizde noobs 1,5gb boyutunda ve tüm işletim sistemleri ile birlikte indirilmiş olacak. Network install’da ise noobs lite 20mb civarında ve içinde işletim sistemi bulunmadan gelecek. Noobs lite’da ethernet bağlantısı ile noobs arayüzünden istediğiniz işletim sistemini seçip raspberry pi üzerinde indirme ve kurulum işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Uygun sürümü indirdik. Şimdi hafıza kartımızı biçimlendirip noobs’u içine kuralım. Uygun bir hafıza kartı biçimlendirme programı ile kartınızı fat32 olarak biçimlendirin ve indirmiş olduğunuz noobs arşivini açarak içindeki tüm dosyaları hafıza kartının içine kopyalayın. Hafıza kartımız artık kurulum için hazır.
 Kartınızı, klavye, mouse ve monitörünüzü raspberry pi’ye bağlayın sonrasında raspberry pi adaptörünüzü prize takın. Ve kuruluma başlayalım. (Noobs lite ile kurulum yapacaksanız ethernet bağlantısını unutmayın)

İşletim Sisteminin Yüklenmesi

Tüm donanımlarımızı rapsberry pi’ye bağlayıp cihazı çalıştırdığımızda bizi noobs’un işletim sistemi seçme ekranı karşılayacak. Bu ekrandan kurmak istediğimiz dağıtımı seçip install’a basmamız yeterli. Genel olarak tercih edilen dağıtım raspbian‘dır. Ve eğer yeni bir kullanıcıysanız raspbian‘ı seçmenizi tavsiye ederim.

Noobs’un normal sürümünü indirdiyseniz kurulum işlemi direkt olarak başlayacak lite sürümünde ise önce indirecek daha sonrasında kurulum yapılacaktır. Kurulum ekranımız ise aşağıdaki gibi…

Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra raspberry’nin konfigürasyon sayfası bizi karşılayacak. Şimdilik bu ayarlara değinmiyorum daha sonrasında ihtiyacınız oldukça sistemin içinden girip değiştirebilirsiniz. Ayar ekranını açmak için terminalden aşağıdaki komutla çağırabilirsiniz.

raspi-config

Tab tuşu ile finish’e kadar gelelim ve enter’a basalım.
 Daha sonra modüller yüklenecek ve aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacağız.

Kurulumu tamamladık. Şimdi giriş yapalım.(sistem giriş bilgilerini isterse)

Kullanıcı Adı: pi Şifre: raspberry

Daha sonrasında masaüstü arayüzünü başlatmak için terminale şu komutu girin

startx

Not: Raspberry pi’yi her başlattığınızda terminalden giriş yapmak istemiyorsanız terminalden raspi-config’i açıp advanced_options kısmından boot ayarlarını değiştirmeli ve x oturumu ile başlat’ı seçmelisiniz.

Ve işte karşınızda RASPBIAN


Originally published at kontrolveotomasyon.com on October 1, 2014.

Like what you read? Give Sedat Yusuf Ergüneş a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.