Farklı Portre Fotoğrafları İçin İpuçları

Portre fotoğrafları izleyenlere kolay gelen ancak fotoğrafçılar açısından başarılması en güç fotoğraf türleri arasında gelir. Doğal olan, farklı ve ifadenin tam olarak yansıdığı portrelerin fotoğraf karesine taşınması göründüğü kadar kolay değildir.

Özellikle açık havada portre fotoğrafı çekerken yapılabilecekler adına bir kaç ipucu paylaşmak istiyorum.

1- Geri Dönmüş Portreler

İnsanların yüzlerinden veya ifadelerinden çok duruş ve hareketlerinin önemli olduğu portreler çekmeye çalışın. Bunun için önce insanları izleyin ve en dramatik duruşlarını çekin. Portrede en doğal hali yakalamak için modelleri rahatlatmanız gerekir, bunun için onlarla konuşun.

2- İnteraktif Pozlar

İnsan davranışları farklılık arzeder, dolayısı ile her an görüntü değişir ve yeni bir görsel ortaya çıkar. Fotoğrafçı böyle durumlar için hazır olmalı ve çok seri bir şekilde fotoğraf çekmeye çalışmalıdır. Kameranızı seri netlemeye ayaryanı ve modelleri iyi görebileceğiniz bir yer belirleyin, sonrası anı yakalamaya kalsın.

3- Önce Işık

Işık fotoğrafın olmazsa olmazıdır. Işığın konumu, şiddeti ve yönü fotoğraf çekiminde önemlidir. Kimi zaman ışığı farketmek için modelin duruşu ve kameranın açısının ayarlanması gerekir. Fotoğrafçının gözü kameranın vizörü gibi görmeye başladıktan sonra ışığı farketmek ve ona uygun bir pozisyonda fotoğraf çekmek kolaylaşır.

4- Birlikte Poz Veren insanların Uyumu

Eğer birden fazla modeliniz vasa işiniz biraz daha kolaylışor demektir. Çünkü insanların duruşu ve ifadesi böylece birbirini tamamlar hale gelir. Fotoğrafta kullanacağınız vucut dili kompozisyonu tamamlayacak şekilde görselleştirilmelidir. Fotoğrafın fonunu oluşturan arka plana göre, modellerin konumlandırılması gerekir.

5- Kamera Açısı

Farklı kamera açıları denemekten korkmayın, özellikle normal bakış seviyesinin altında veya üstünde konumlandırılan fotoğraf makinası size çok farklı görüntüler sunabilir. Düşük kamera açıları arka fonla birlikte yerdeki dokuyu da fotoğraf kompozisyonuna dahil etmenize yardımcı olur. Çocuklarla çalışıyorsanız biraz sabırlı olun, onlar kameraya ve size alışınca daha doğal fotoğraflar çıkacağını unutmayın.

Like what you read? Give Yusuf Kadri Şirinkan a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.