Ege Bölgesi Türkiye’nin en ilgi çeken, turistik bölgesidir. Ve İzmir de Ege bölgesindeki en güzel ildir bence. Zaten Egenin incisi olarak anılır. Bademli köyü de İzmir’in Dikili ilçesinde yer almaktadır. Egenin incisi olan İzmir’de yer alan bu köyü inceleyelim. Şimdi Ege Bölgesi Bademli Köyü hakkında daha detaylı bilgi verelim. Bademli köyünün nüfusu 2011 yılında yapılan sayımlarda 1.077 kişi olarak çıkmıştır.

Bademli köyü Dikilinin güneybatı bölgesinde yer almaktadır. Muhteşem bir güzelliğe sahiptir. Bademli köyü hâlâ bozulmamış zeytinlikleriyle ön plandadır. Yeşil ve mavi renklerinin muhteşem birleşimine ev sahipliği yapar. Eskiden bademli köyüne kadar yol bulunmakta ama bademliden sonra yol bulunmamaktaydı. Ama günümüzde yollar gelişmiş bademlinin de ilerisine ulaşım sağlanmıştır. Şimdi biraz da Bademli köyünde gezilip görülebilecek, tarihai ve turistik şeylere bakalım.

Bademli Köyü:

Madam Balladur ve Çiftliği:

Bademli aynı zamanda birçok Levantenlere de ev sahipliği yapmıştır. Madam Balladur da bu Levantenlerden biridir. Ayrıca Bademli köyünün tarihinde önemli bir yer tutmaktadır.

Zeytinyağı Fabrikası:

Bademli köyünün geçmişinden kalan bir tarihi eserdir aslında. Ama günümüzde birkaç yağ küpü ve makina kalıntıları bulunmaktadır. Artık boşaltılmış ölü bir yapıdan bir farkı kalmamıştır.

Koruk Şerbeti:

Koruk şerbeti de Bademli için önemli bir yerdedir. Bademli köyüne uğrayıp ta Koruk şerbeti içmeden giderseniz çok şey kaybetmiş olursunuz.

Şimdi kısaca sizler için bir kez daha toparlayıp yazımızı bitirelim. İzmir ege bölgesinde yer alan ve çok önemli güzelliklere sahip olan bir ildir. Ege Bölgesine, İzmir’e gezip görmek amacıyla gelip burada bulunan küçük, sevimli, tatlı mı tatlı bu küçük köyleri görmeden kesinlikle gitmemelisiniz. Bademli köyü de bu sevimli, küçük köylerden birisidir. Bana kalırsa Bademli köyünü görmeden asla ayrılmayın. İyi tatiller.

http://yollardabulurum.com/ege-bolgesi-bademli-koyu/

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.