Zeytinyağlı Kuru Patlıcan Dolması

Yöresel Ürünler
Oct 7, 2017 · 2 min read

Zeytinyağlı patlıcan dolması hem kuru hem de taze patlıcan ile yapılır. Kuru patlıcan ile yapılan dolma genellikle ekşili olarak tarif edilir. Bunun için sumak ve sumak ekşisi kullanılır. İçerisi için hazırlanan harçta ise isteğe bağlı olarak zeytinyağlı ya da kıymalı tercih edilir. Zeytinyağlı kuru patlıcan dolması daha lezzetli ve hafif olmakta, hem de sağlık yönünden birçok fayda sağlamaktadır.

Malzemeler

20 tane kuru patlıcan

1 su bardağı pirinç

2 tane soğan

4 diş sarımsak

4 yemek kaşığı tane sumak

1 yemek kaşığı domates ve biber salçası, sumak ekşisi, toz şeker

1 tatlı kaşığı pul biber ve tuz

2 yemek kaşığı kuru nane

1 çay bardağı zeytinyağı

Yarım tatlı kaşığı pul biber

Yapılışı

Önce patlıcanlar bir gece önceden haşlanır ve sumak taneleri suda bekletilir. Soğanlar soyularak yemeklik doğranır, sarımsaklar ince ince kıyılır. Daha sonra içerisine salça da eklenerek zeytinyağını koyduğumuz tencerede kavrulur. Bir süre kavrulduktan sonra içerisine yıkanmış pirinçler eklenerek birkaç dakika daha pişirilir. Baharatlar, toz şeker ve sıcak su eklenerek pirinçlerin iyice şişmesi sağlanır. Elde edilen dolma harcı patlıcanların yarısına gelecek şekilde doldurulur ve tek tek tencereye dizilir. Doldurma işi bittikten sonra dolmaların üzerine zeytinyağı gezdirilir ve sumak suyu dökülüp pişmeye bırakılır. Yaklaşık kırk dakika pişirilen dolmalar servise hazır hale gelir.

Zeytinyağlı kuru patlıcan dolması isteğe bağlı olarak sıcak ya da soğuk servis edilir. Pişme esnasında eğer suyunu çok çekerse üzerine tekrar sıcak su ilave edilebilir. Ayrıca su ile birlikte zeytinyağı da koyulmalıdır.

Yemeğinizin daha lezzetli olması için natürel zeytinyağı tercih edebilirsiniz.

DİĞER EN GÜZEL ZEYTİNYAĞLILAR

Zeytinyağlı Yaprak Sarması
Zeytinyağlı Biber Dolması
Zeytinyağlı Kereviz
Zeytinyağlı Taze Fasulye
Zeytinyağlı Pırasa
Zeytinyağlı Enginar