Neden Polonya’da Üniversite Eğitimi?

Yurtdışı eğitim için Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenci adaylarının Türkiye’deki üniversite sınavlarında başarılı olmaları gerekmiyor. Herhangi bir lise diplomasıyla kendiniz için yeterli gördüğünüz tercihlerinize uygun bölüme yerleşerek Polonya üniversitelerinde eğitim almaya başlayabilirsiniz. Böylelikle bir Avrupa ülkesinde eğitim alarak Avrupa ve tüm dünyada geçerli olacak bir diplomaya sahip olabilirsiniz. Yurtdışı eğitiminizi tamamlamanızın ardından hem Türkiye’de hem de yurtdışında mesleğinizi rahatça icra edebilirsiniz.

Polonya’da resmi dilin Lehçe olmasına karşılık çok sayıda yüksek öğrenim kurumu İngilizce eğitim vermektedir. Yurtdışı eğitim için İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrenciler iki yıl hazırlık eğitimi görerek ardından okuyacakları bölüme geçiş yapabilirler. Polonya’da yaşam ve eğitim giderlerinin çok ekonomik olması eğitimin kalitesinin ise çok yüksek düzeyde olması öğrencileri bu ülkede eğitim almaya teşvik etmektedir. Öyle ki Polonya’da alacağınız eğitimin toplam maliyeti, ülkemizdeki vakıf üniversitelerinden alacağınız eğitim maliyetlerinden çok daha uygundur. Konaklama ve yaşam giderlerinin Türkiye’yle aynı olduğunu düşünürsek birçok öğrenci Avrupa Birliği diplomasına sahip olma avantajıyla Polonya’da eğitim almayı tercih etmektedir.

Polonya’da Lisans Eğitimi

Yurtdışı eğitimde Polonya’da lisans eğitimi, güz dönemi (Ekim –Şubat) ve bahar dönemi (Şubat-Haziran) olmak üzere iki dönemden oluşmaktadır ve akademik süre 3 yıldır. Polonya’daki bütün devlet üniversitelerinin YÖK denkliği bulunmaktadır. Dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde ilk 200 içinde Polonya’nın 5 üniversitesi bulunmaktadır. Türkiye’de üniversite giriş sınavında geçerli puanı alamamış olsanız bile Polonya’da eğitim görme hakkına sahip olarak yurtdışında eğitim görebilirsiniz.

Polonya’da üniversiteye giriş koşulları okula göre farklılık gösterse de, genellikle her okul için başvuru formu doldurulur. İngilizce yeterliliği gösteren (IELTS ve TOEFL) sonuç belgesi ve lise transkripti belgeleri gönderilir. Ayrıca yurtdışı eğitim için başvuru belgeleri arasında öğrencini yazması gereken niyet mektubu ve referans mektupları da bulunmaktadır. Uygulamalı eğitim ve sanat eğitimi gerektiren bölümler için öğrencilerin yetenek sınavlarına girmeleri gerekmektedir.

Üniversite Hazırlık Eğitimi

Polonya’da birçok üniversite İngilizce eğitim vermektedir. Yurtdışı eğitimde ana programa başlamak için İngilizcesinin yeterli olmadığını düşünen öğrenciler bir yıl hazırlık eğitimi görebilirler. Hazırlık eğitimini, okumak istediğiniz yurtdışı okulunda alabileceğiniz gibi başka okulları da tercih edebilirsiniz. Hazırlık eğitimi sonrasında istediğiniz üniversiteye geçiş yapma hakkınız bulunmaktadır. Şayet Lehçe biliyor ve bu dilde eğitim almak istiyorsanız yine üniversiteler tarafından kabul göreceğinizi unutmayın. Ayrıca lehçe eğitim veren bölümlerin fiyatları yurtdışında İngilizce eğitim veren bölümlere göre daha uygundur.