Bir sitede 2 ve daha fazla sayfanın sayfanın birbiriyle olan ilişkisini arama motoru botlarına ve gerçek kullanıcılara nasıl sunarsınız?

Bu soruyu uzun zamandır kendime soruyorum ve geçen 2 yılda yaptığım bütün optimizasyon çalışmalarını bo soruya yanıt olabilecek temeller üzerine inşa ederim.

Bugün bütün savaşımız arama motorlarının sitemizi daha iyi anlamasını sağlamak. SEO her geçen gün daha da zorlaşıyor ve bu çetin savaşta sizi başarıya ulaştıracak stratejileri, hedef kitlenizin ihtiyaçlarını iyi anlamak ve sunduğunuz çözümleri hedef kitlenize ulaştıracak funnelın ilk ayağı olan arama sonuç sayfalarında görünür olmanızı sağlayan arama motorlarına en iyi anlamsal (semantic) bağlamı oluşturarak kurgularsınız.

Semantic terimi son günlerde…


Credit: https://www.instagram.com/p/oDrai1tfGf/

Bundan yıllar yıllar önce. Şaka Şaka :)

Bundan 4 ay önce askerlik, önceliklerim arasında tozlu raflarda kalmış yıllardır okunmamış bir kitap misali nefes alıyordu. Ona hayat veriyordum, ben farkında olmasam da bir yerlerde benim tecrübelerimden, duygularımdan, maddi-manevi varlıklarımdan ve en önemlisi de ömrümden besleniyordu. Hayatımda hiçbir metayı istemeden hayatımda bulundurmadım, ta ki askerlik yıllardır koruduğu sessizliğini bozup diğer önceliklerimin ta en tepesine yerleşerek, benden izin almadan benden çaldığı 6–8 ayımı kafama bir balyoz gibi indirene kadar.

Yapılan planların, önceliklendirilen yapılacakların, alınan kararların, oluşturulan stratejilerin hatta alınan nefeslerin tek bir hamlede artık bir değerinin olmadığını her Türk erkeği gibi ben de…


Yazıya başlamadan önce, bu içeriğin söz konusu kurumu veya kurumun hizmetini kötüleme gibi bir durum söz konusu olmayıp, sadece mizahi ve yapıcı eleştirel bir içerik olduğunu belirtmekte fayda görüyorum…

Uzun zamandır kullanıcısı olduğum A/B Testing tool olan Optimizely’nin artık, profesyonel bir kullanıcısıyım.

Optimizely sertifikasını alalı birkaç saat oldu. Aslında, 1 aydır sınavı geçmeme rağmen, elime geçeli birkaç saat oldu diye belirtsem daha doğru bir açıklama olacaktır.

Kısacası, Optimizely Sertifikasının elime geçinceye kadar hangi süreçlerden geçtiğimizi biraz yapıcı eleştirel, biraz da esprili bir dille anlatmaya çalışacağım :)

Aralık ayında sınavına girip 87% başarı notuyla geçtiğim Optimizly sertifikasının sertifika yönetim panelinden indirilebileceği…

Yusuf Özbay

So friendly https://yusufozbay.com/ 😋 Digital Marketing Enthusiast. Now VP, SEO @peakment , prev SEO Manager @iprospect, Head of SEO @etstur , I ❤ SEO

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store