Sinema Tarihinin Karanlık Yüzü: Film Noir

Sinema tarihinin karanlık yüzü film Noir ya da Kara Film türü 1940’ların başından 1950lerin sonlarına kadar 20 yıl sürdü.

İkinci Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında halkın ilgisini çeken dedektiflik hikayeleri Kara Filmin ortaya çıkışında etkili olmuştur.

Amerika’da ilk örnekleri verilen kara filmin mimarları kıtaya göç eden savaştan kaçan sinemacılar ve bilhassa Alman dışavurumculardı. Suç ve gizem odaklı anlatımı ve karakterlerinin yer yer küfürlü yer yer acımasız replikleriyle sinemanın en sıra dışı türlerinden biri olarak yer edindi.

Düşsel, tuhaf, karanlık, karışık, zalim… Filmi tanımlarken kullanılan sıfatların sadece birkaçı. Küfürbaz ve acımasız bir anti kahraman, bir süper çekici ve tutkulu kadın, az ışıkla yaratılmış bir atmosfer bolca sis bolca gangster, kafa sesi bolca flashback Kara Filmin olmazsa olmazlarıdır.

En bilindik örnekleri arasında The Big Sleep, Chinatown, Touch of Evil, Double Indemnity ve Out Of The Past yer alır.

Kara Film, fazla yakışıklı olmayan paspal erkek karakterlerin kaybetmeye alışkın olduğu, kadın karakterlerinin mutlak mutsuzluk içerisinde esrarengiz havasını koruduğu bir anlatıma sahiptir.

Kara Film etkisini günümüze kadar sürdürmüştür. Amerikalı yönetmen Christoper Nolanın 1998 yılında çektiğini Following filmi klasik anlamda bir film Noir örneğidir. Eğer bir gün bir Kara Film çekmek isterseniz nelere ihtiyacınız olduğunu artık biliyorsunuz. Karanlığı unutmayın…

Show your support

Clapping shows how much you appreciated yuzyuzebankacilik’s story.