Nedir bu sizi düzeltmemize karşı olan siniriniz?

Bok gibi bir konudan bahsedeceğim ve öncesinde biraz ferahlamanız için şu güzel orman manzarasını seçtim. Seçerken oldukça güzel görsellere denk geldim. Arama kelimesi olarak “forest” yazdım ve sonra da Google Görsel arama kısmındaki ayarlardan “En az 6MP boyutunda” olması şartı koştum. Gerisi malum, hayaller.

Bu yazıda atar yapacağım kişiler web geliştiricileri ve onların uzantıları. “Uzantılarından kastın nedir” diye soracak olursanız, yaptığımız geri bildirimleri ilgili kişilere ulaştırması gereken aradaki kimseler. Bunlar kimi zaman müşteri temsilcileri, kimi zaman sosyal medya hesap yöneticileri, kimi zaman da şirket sahipleri oluyorlar. Benzer olayları sıkça yaşıyor ancak yazmak için genelde pek de umursamıyordum. Ancak bugün başıma gelen olay artık bardağı taşırdığı için sizlerle paylaşmak istedim.

Bok gibi işler yapan V***** ****tal isimli şirket, birkaç gün önce Facebook sayfalarında bir iş ilanı paylaştı. Ben de üşenmeden altına “Ya siz sürekli eleman arıyorsunuz da, sizde mi yoksa alınanlarda mı bir sorun var acaba” dedim. Sonra altına birkaç yorum geldi derken güldük eğlendik geçti gitti. Ancak devamında firmanın yapmış olduğu çalışmalara göz atarken, birkaç gün önce yayınladıkları X şehrinde bulunan W belediyesine ait çalışmaları dikkatimi çekti. Gerçekten bok gibi işler yapan firma burada da beni şaşırtmamıştı. Siteyi kurcalamaya başladım ki o da ne, bir görsel yüklemişler ve ben de o görselin detaylarına bakarken, linkten dosya ismini sileyim bakalım bir koruma / engel koymuşlar mı klasörlere test edeyim dedim ancak ne göreyim? Aşağıda gördüğünüz ekran, bok gibi işler yapan web ajansının W belediyesi için hazırladığı İnternet sitesinin bir parçası. Kesinlikle kendim düzenleyerek firmayı karalamaya çalışmıyorum çünkü havada durdum şahitlerim var. Bu durumu yakaladığım gibi tüm arkadaşlarıma gönderdim ve hepsinin incelemesi istedim, acaba bende mi bir sorun var diye tereddüt ettim. Çünkü böylesine büyük bir şirketten beklenmeyen bir hareketti.

Bok gibi işlerin W belediyesi için hazırladığı İnternet sitesinin bir sayfası. Ben dikkat çekince erişimi engellediler, 404 veriyor.

Ancak arkadaşlarım da konuyu doğruladığı zaman anladım ki, bu büyük şirket aslında hiç de zannettiğimiz kadar büyük değilmiş. Devamında ben bahsi geçen hatayı (böyle bir hata nasıl yaparsınız onu da anlamıyorum) ilgili paylaşımın altına adres olarak ekledim ve “Bu da gerçekten komikmiş” şeklinde bir metin iliştirdim. Yaklaşık 3 saat yayında kalan yorum devamında sayfaya yaptığım tüm yorumlarla birlikte kaldırıldı. Tabi bununla da kalmadılar üstüne bir de beni engellediler. Sağlık olmasın, boklarında boğulsunlar.


Tabi bu tip sorunlar ile bahsettiğim gibi hep karşılaşıyorum. Bir örnekte X11’den geliyor. Firma ilk açıldığında TV reklamları falan dönüyordu, acayip ilgi çekiyorlardı. Ben de o zamanlar benzer bir İnternet sitesinde çalıştığım için “büyük” firmaları sürekli takip ediyorum. Nasıl yenilikler yapmışlar, ödeme / ürün sayfalarında neler var araştırıyorum. Bir gün bahsi geçen İnternet sitesinden alışveriş yapacağım zaman, taksit seçeneklerinde bir saçmalık olduğunu fark ettim. Örnek ürünümüz 90 TL olsun, ancak taksit tablosunda görünen rakamlar 9 taksit için 10 TL x 9 olması gerekirken nedense 1 TL x 9 şeklinde görünüyordu. Bunda ne var hata diyebilirsiniz ancak inanın, insanlar oradaki taksit tablosuna güveniyorlar ve ödemelerini de ona göre yaparak işlemlerini tamamlıyorlar.

Bu hatayı kendilerine site üzerinde bulunan iletişim formu aracılığı ile ilettim. Ayrıca ekran görüntülerini de ekledim ancak sitelerinde sorun olmadığını söylediler. Tekrar birkaç ürünü benzer şekilde test ederek ekran görüntülerini kendilerine ilettim. Tabi bununla kalmadım, sorun bende mi diye yine etrafa soruşturmaya başladım. Herkes taksitlerde hata olduğunu doğruları ancak bahsi geçen X11 adlı e-ticaret sitesi bir türlü hatalarını kabul etmediler.

Onlara buradan iki çift lafım var: Ulan! Sizin hatanızı size bildirmek için kaç dakikamı harcadım, insan bir teşekkür eder. Bu kadar da aşağılık kompleksli olmayın. Benzer durum bok gibi işler yapan web ajansı için de geçerli. Adamların prestij kaybı yaşamalarına neden olacak bir hata bulup iletiyorum ancak teşekkür edecekleri yerde resmen anama sövüyorlar. Böyle bir iş anlayışı olur mu?

Dediğim gibi benzer örnekler çok ancak bu yazı için iki başlık yeterli bana göre. En azından ne demek istediğimi kabaca aktarabildiğimi düşünüyorum. Lütfen bok gibi işler yapmayın. Yaparsanız da bunların üzerine sifon çekilmesini kesinlikle bir problem olarak görmeyin. Siz sifon çekmedikçe, üzerine başkaları sıçmaya devam edecektir.

Yüce Uçan Spagetti Canavarı sizi korusun. Şüphesiz ki o her şeyi bilen ve görendir. rAmen!

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.