איך בנויה ועובדת מנורת פחם?

לאן שאנחנו לא מסתכלים, אנחנו מוצאים את נורות הפחם מסביבנו — בגינות, בחצרות, במסעדות, בבתי קפה, בבתי מלון, בספריות, ואפילו בתוך הרכבים הנורות הללו נמצאות בתור תאורה פנימית. השאלה היא כמובן, איך בכלל הנורות הללו עובדות? אם ראיתם נורת פחם בפעולה, שמתם לב שהיא פולטת גוון צהוב חזק מאד, שנותן אווירה יוצאת דופן, ובכך נורת הפחם שונה מאד מנורות אחרות. אם כך, איך הנורה הזו יכולה בכלל להפיץ אור צהוב מיוחד כל כך? איך זה שהיא מחקה את נורת הליבון בצורה כל כך טובה? בואו להכיר את שיטת הפעולה של הנורה הזו.

להכיר את הנורה מקרוב

עבודה על הסליל — ברמה הבסיסית ביותר, נורות פחם פועלות כמו נורות הליבון שכולנו מכירים. בתוך נורת הפחם יש סליל מיוחד. הסליל הוא שיוצר את ההתנגדות שמספקת את התאורה. אם תסתכלו פעם על נורה רגילה מקרוב תראו שהסליל שלה הוא שיוצר את התאורה וממנו הכל נובע — אלא שבמקרה של נורת הפחם, קל לנו יותר לראות את הסליל שמפיץ את האור.

סליל עטוף בפחם — למעשה, בתוך נורת הפחם יש כמה סלילים שונים, ואחד מהסלילים עטוף כולו בפחם או שהוא עשוי בעצמו מפחם. זה בדיוק מה שיוצר את האפקט המיוחד, ולכן הנורה הזו קיבלה את שמה. כאשר הפחם מואר, הגוון שלו הוא הרבה יותר צהוב, מאשר הגוון של סליל רגיל בתוך הנורה. התאורה היא מאד טובה לטווח קרוב, והוא מפזר את האור בצורה רכה יחסית. שימו לב כי אם הסליל מתנתק — האור נכבה.

חיבור לתשתית — מבחינת החיבורים של נורות פחם, הם דומים לחלוטין לאלו של נורות רגילות. יש להן צורות הברגה נוחות מאד, ולכן ניתן לשלב את נורות הפחם בבתי המנורה הרגילים שיש בבית שלכם ובמקומות נוספים.

אז מה בעצם הסוד של מנורת הפחם?

פשוט מאד — הפחם. מעבר לעובדה שבתוך הנורה הזו יש סליל פחם, היא עובדת ממש כמו כל נורת ליבון אחרת, ולכן היא גם מחזיקה מעמד שנים רבות, בטוחה לגמרי לשימוש — ואף נחשבת לחסכונית למדי בצריכת החשמל שלה.

�����%�Q��R7

Like what you read? Give zagurilights a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.