Kompetenční model pro hledání a rozvoj produktového manažera

V únoru 2018 mi odchodem našeho dlouholetého šéfa Marka Grynhoffa, který přijal novou výzvu v Heurece (tímto mu přeju hodně štěstí), na bedra spadla odpovědnost za vedení produktového vývoje v LMC.

Načasování Markova odchodu bylo dost nepěkné, protože v daný moment jsem stále byl ještě produktovým manažerem Jobs.cz a rovnou jsem spadnul nejen do nové role Head of product development, ale také do projektu “Předěláme LMC produkty, aby byly v souladu s GDPR”.

Velmi rychle mi došlo, že nemůžu současně být Product managerem pro Jobs.cz a hlavou produktového oddělení. Trpěl tím hlavně tým Jobs.cz. Zkrátka neměli k dispozici svého produkťáka. Východiskem bylo rychle najít za sebe do Jobs.cz týmu náhradu.


Naštěstí máme díky Markovi hotový kompetenční model produkťáka. K čemu je kompetenční model potřeba?

Kompetenční model nám říká odpovědi na otázku: Jaké vlastnosti jako člověk pro práci produktového manažera potřebujete? V podstatě, jaké máte pro práci produkťáka nástroje.
Jaké nástroje pro svou práci potřebujete?

Co pro nás tvorba kompetenčního modelu znamenala? Skupina seniorních produkťáků a pod dozorem Aleka Lačeva dala hlavy pěkně dohromady a společně vydefinovala, které lidské vlastnosti považujeme v LMC u produkťáka za důležité. Vlastnosti ideálního produktového manažera jsme s pomocí shlukové analýzy rozdělili do pěti skupin. Každou jednotlivou skupinu jsme stručně popsali.

Alek Lačev v roli facilitátora odvedl výbornou práci, když naše roztěkané myšlenky syntetizoval a dnes můžeme hotový kompetenční model využívat nejen k náboru, ale i dalšímu rozvoji.

Dost chození kolem horké kaše. Jaké skupiny vlastností produktových manažerů se nám jeví jako nejdůležitější a co představují?

  • Budování respektu a autority — schopnost rozvíjet svůj produkt s podporou a důvěrou kolegů z LMC a v harmonické spolupráci se svým týmem. Výsledkem je, že team i ostatní kolegové z LMC s ním na produktu rádi spolupracují. Je lídrem týmu.
  • Získávání znalosti produktu — systematická snaha vědět o svém produktu, jeho uživatelích, možnostech jeho rozvoje a jeho pozici na trhu vše.
  • Směřování produktu a rozhodování se — rozhodování o dalších krocích ve vývoji produktu na základě ověřených skutečností s jednoznačným zaměřením na splnění cílů produktu.
  • Nekonvenční myšlení (out-of-the-box) — odhodlání posunovat hranice, nedržet se jen zavedených procesů a ustálených zvyklostí a omezení, ale v odůvodněných případech je měnit.
  • Dosahování výsledků (get things done) — napření veškeré energie k tomu doručit hodnotu co nejdříve.

Každá jednotlivá skupina obsahuje řadu viditelných projevů zvládnuté kompetence. Je to docela dlouhý seznam ;-)


Pokud jste dočetli až sem, gratuluju ;-)

Není to krátký seznam toho, co po produktových manažerech v LMC chceme. Vybrat nového produktového manažera, ale bylo díky kompetenčnímu modelu jednoduší a vlastně jsme vybrali docela rychle. Už na začátku dubna se novou produktovou manažerkou stala Katka Mňuková. S odstupem času mám stále silnější pocit, že i díky kompetenčnímu modelu jsme vybrali dobře.

O autorovi
Mirek Žebrák je v současnosti Head of product development ve společnosti LMC s.r.o., provozovateli portálů Jobs.cz, Prace.cz, Seduo.cz, Atmoskop.cz, mobilní aplikace Práce za rohem a náborové aplikace Teamio.com.