Dünyanın Varmış Gibi Davranılan Harikası

Dünyada zamanının yedi harikasından biri; Babil’in Asma Bahçeleri… Fakat sizi acı bir gerçekle yüz yüze getiriyorum! Aslında Babil’in Asma Bahçeleri diye bir şey yok!

Varlığı hakkında hiçbir surette fiziki bir kanıt bulunamayan, sadece zamanının tarihçileri tarafından anlatıldığı üzere “harika” olduğu iddia edilen bir yapı Babil’in Asma Bahçeleri. Anlatımın ve anlatmanın gücünün ne denli boyutlara ulaştığını görme açısından muazzam bir örnek.

“Babil yeryüzünde bilinen bütün diğer şehirlerin ihtişamını aşar” demiş tarihçi Heredot.

Sözlerinin Neşet Ertaş’a ait olduğu iddia edilen, aslında Âşık Cananiye ait olan “Acem Kızı” türküsünde “Burnu fındık ağzı kahve fincanı, şeker mi şerbet mi gül acem kızı” der aşık. Burnun ne kadar küçük, ne güzel dese etkili olamayacakken; burnun fındık gibi diyerek olaya naiflik ve zarafet katmıştır. Hem de katır kutur yediğimiz fındıkla!

Söylenilen söz kadar sözün nasıl söylendiğinin ne kadar ehemmiyetli olduğu herkesçe malum. Ahmet Haşim “Bu merdivenlerden ağır ağır çık” dese yol tarif edecek gibi olacakken, “Ağır ağır çıkacaksın bu merdivenlerden” deyince insanı bir tutam düşünmeye itiyor.

Bu nedenle sözün ağırlığı biçimine göre değişiyor. Konuya asma bahçelerinden girip gelişmeyi sözle ilerletmek de ayrı bir lalettayinlik diye düşünebilirsiniz. Evet gerçekten de öyle. Doğru düşünmüşsünüz.

Bilimsel veri bulunmadan “Vaaoovv bu ne harika” denilebilinen bir yapının dünyada en harika yapılardan biri seçilmesi çok ironik. Zamanında işgüzar bir mühendis tarafından rant için yapılıp, dönemin adil yönetimi tarafından Babil’in tarihi siluetini bozduğu gerekçesiyle yıkılmış da olabilir bu yapı. Ya da şu an Babilde bir yerde bu yapı var, fakat restorasyon amacıyla üstü betonlarla, tuğlalarla örülmüş ve unutulmuş da olabilir. Her şey mümkün.

2 kere dünyanın harikaları listesi yayınlanmış olmasına rağmen bu harikalar içinde Türkiye'deki yapıların yer almamış olması UNESCO’ nun büyük ayıbı. Bu ayıba ortak olan diğer ülkeleri de esefle kınıyorum! En yakın zamanda kendi milli ve yerli dünya harikaları listemizi yaparak bu sorunu kökten çözmeliyiz. Bizim bizden başka dostumuz yok!

Söz ola ağulu aşı yağ ile bal ede bir söz diyerek Yunus Emre ile kapanışı yapayım.

Sözlere önem verin sevgili okur. Bakmışsın söylediğin bir söz bundan 1500 yıl sonra “harika” oluvermiş. Kim bilir…

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Muhammed Zeren’s story.