Çevik Tasarım; bir yaklaşım deneyimi hikayesi

Bu, Agile yani Çevik Tasarım deneyiminin gerçekte neyle ilgili olduğunu, neden iyi uygulanmasının çok zor olduğu ve neden (biraz ruh arayışı ile) tasarımda harika işlediği ile ilgili bir yazı…

Çevik Kavramının Doğuşu

Şubat 2001'de, geliştirme yöntemlerine ilgi duyan on yedi yazılım geliştiricisi, Utah’daki Rocky Dağları’ndaki bir tesiste toplandı. Konuştukları sırada tekrar eden temalar ve fikirler keşfettiler ve “Çevik Yazılım Geliştirme Manifestosu” olarak adlandırdıkları dokümanda bunları ölümsüzleştirdiler.

“Çevik Yazılım Geliştirme Manifestosu” Metni

Yazılımı geliştirerek ve başkalarının bunu yapmasına yardımcı olarak yazılım geliştirmenin daha iyi yollarını keşfediyoruz. Bu çalışma sayesinde:

  • Süreçler ve araçlar yerine bireyler & etkileşimler

HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN TEMEL BİLGİLER

Yazının örnek Sprint program akışını içeren uzun versiyonunu BURADAN okuyabilirsiniz.

İçindekiler:

ÇEVİK NEDİR?

Çevik (Agile), aslen yazılım ürünleri geliştirmek için kullanılan yinelemeli (iterasyon) bir yapıdır.

Yinelemeli (iterasyon) yazılım tasarımı, tekrarlama ile hassaslaştırmak ve sürekli hedefe doğru ilerlemek anlamına gelir. Geliştirme döngüsü bir kez çalıştırılıp iyileştirmenin gerekli olduğu alanları belirlenir ve ardından geliştirmek için döngü tekrarlanır.

Çevik, yinelemeli olduğu kadar küçük artışlarla çıktı dağıtımını destekleyen artımlı bir yaklaşımdır. …


What are 21st Century Skills & Where Did They Come From?

As its name suggests… The 21st Century presents many new concepts along with complex new tools, technology and methods; one of them is “21st Century Skills”. If you are reading these lines, we can assume that you are prone to change and transformation, or at least a bit curious. Therefore, I will try to focus on why this concept concerns us instead of theoretical issues such as its history, paradigm changes, etymology.

If you wish, you can read an international article on 21st Century Skills at this article: https://www.edglossary.org/21st-century-skills/ (21st Century Skills — Maker Workshop). Or you can review: https://en.wikipedia.org/wiki/21st_century_skills


21. YÜZYIL BECERİLERİ NEDİR & NEREDEN ÇIKTI?

Adı üzerinde… 21. Yüzyıl karşımıza pek çok karmaşık yeni araç, teknoloji ve yöntemle birlikte yeni kavramlar da çıkarıyor; bunlardan biri “21.Yüzyıl Becerileri”. Şu anda bu satırları okuyorsanız, ucundan da olsa değişime, dönüşüme eğilimli, niyetli ya da en azından meraklı olduğunuzu var sayabiliriz. Bu nedenle konuyu uzatıp tarihçesi, paradigma değişimleri, etimolojisi gibi teorik konular yerine bu kavramın bizleri neden ilgilendirdiğine odaklanmaya çalışacağım.

Dilerseniz 21. Yüzyıl Becerileri ile ilgili uluslararası bir makaleyi BURADAKİ adresten okuyabilirsiniz (21.YY Becerileri — Maker Atölye) Ayrıca 21. Yüzyıl Becerileri ile ilgili detaylı ansiklopedik bilgiyi WIKIPEDIA bağlantısından inceleyebilirsiniz.

Hangi alanda çalışıyor, emek verip üretiyor olursanız olun; sürekli karşımızda…


Herkes bir şey yapabilir! #sendeyap

#Covid19 #Korona Virüsü nedeniyle hepimiz sınırlandırılmış ve gergin bir dönemden geçiyoruz.
Maker Atölye ekibi olarak yardıma ihtiyacı olanlara #sosyalmesafe koruyarak, uzaktan verebileceğimiz destek çeşitlerini paylaşmak istedik.

El altındaki imkan, mevcut veya sipariş verilebilecek malzemelerle yapabilecekleriniz hiç de az değil!

İster 3D Yazıcı sahibi olun ister don lastiği... Özellikle tıp personelinin bizler için ön cephede savaştığı bu günlerde siz de sorunun değil çözümün bir parçası olabilirsiniz.

Aşagıdaki yazıda pek çok alternatif göreceksiniz, belki birini denemek istersiniz. Hatta evde çocuklarla birlikte bile yapabilirsiniz.

#corona #covid19TR #Koronavirüs #evdekal #maker #makerhareketi #sendeyap

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇 https://makeratolye.com/koronavirus-covid19-icin-maker-olarak-ne-yapabiliriz/

Zeynep Karagöz

Pro-Maker / Social Entrepreneur / Woman / Human

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store