Doha II Katar

cornishe

çöl, insan yapımı adacıklar, dev gökdelenler, avm’ler ve nicesi. 2022 dünya kupası hazırlıkları ve katar emirliğinin genel politikası kapsamında para ile yeniden kurulmaya çalışılan bir ülke. havaalanından girişte tüm doha için “under construction” yazılsa yeridir. ortadoğu’nun yeni dubai’si olma yolunda ilerleyen bir şehir.

şehirde ulaşım için araba kiralamak en iyi alternatif. katar’ın toplu taşıma sistemi yok gibi demem yanlış olmaz. ancak 2022 hazırlıkları kapsamında yoğun bir yatırım var. kentin büyük bölümü inşaat halinde ve sanki yeni bir şehir ortaya çıkarılmaya çalışıyor. en çok sokakta yürümeyi, metroya binmeyi veya yaya görmeyi yani kısaca sokaktaki hayata karışmanın eksikliğini hissettim çünkü katar’da yaya yok, yürüyerek bir yere ulaşma diye bir şey yok. tek ulaşım tipi var o da özel araba, herkes arabayla bir yerden bir yere gidip geliyor, sokak veya cadde kültürleri maalesef yok.

güvenlik anlamında türkiye’yi aratmıyor kesinlikle, katar bu konuda çok iyi, biz türkiye’de arabaya biner binmez kapımızı kitleriz ama burada arabaya çantasını veya laptop’unu bırakıp çıkıyor insanlar ve hiçbir şey olmuyor. ayrıca döviz alıp bozdurmak için pasaport ibrazı zorunlu. hem kara para aklama hem de terör örgütlerine para transferinin önüne geçmek amacıyla bu uygulama yapılıyor.

doha’da fazlasıyla yabancı yaşıyor. inşaat sektörü çok aktif. bununla birlikte hintli, pakistanlı ve filipinliler de bulunmakta. nufüsün küçük bir kısmını katarlılar oluşturuyor. resmi dil arapça tabii ki ama arapça’dan çok ingilizce duyuluyor, sokaklarda da arap’tan çok hintli, pakistanlı, filipinli ve avrupalı görülüyor. bu kadar çok yabancının yaşamasının nedeni de şirketlerin expat maaş ve destek paketleriyle iş tekliflerinde bulunması ve tabii arap ülkesi de olsa müslüman olmayan insanlardan suudi arabistan gibi islamiyet kurallarına uymalarını beklemiyor olmaları diyebiliriz. ayrıca doha’da diğer arap ülkelerinden farklı olarak kadınların kapanma zorunluluğu da yok. araç kullanabiliyor ve çalışabiliyorlar.

doha pek turistik bir kent değil. souq waqif, islam eserleri müzesi, cornishe ve pearl bölgelerini görme fırsatım oldu. buraların dışında da pek görülecek bir yer yok gibi.

souq waqif; doha’nın kalabalık ve en meşhur çarşı kompleksi; labirent gibi dar sokak ve geçitlerindeki kerpiç binaları, ahşap cumba ve kapıları ve Pazar satıcıları ile tarihi bir açık hava çarşısı. kapalıçarşı tarzında kuyumcudan, geleneksel ürünlerin sergilendiği dükkanlara, parfümeriden, kuruyemişçiye kadar çok çeşitli yelpazede ürün bulabileceğiniz bir yer. bunun yanında bol miktarda cafe ve restoran içerisinden zevkinize göre seçim yapabilirsiniz. arap ve dünya mutfağının birçok örneğini görmek mümkün. souq waqif içinde yer alan waqif art centre, katar ve orta doğu sanatına ait birçok etkinlik, sergi ve kurs düzenleyen sanat ve yaratıcılık merkezi. içindeki third line sanat galerisi ziyarete değer.

islam eserleri müzesi (mia)

islam eserleri müzesi; katar’ı bir sanat destinasyonuna dönüştürmeyi amaçlayan müze 2008’de kapılarını ziyaretçilerine açmış. louvre müzesinin mimarı i.m. pei tarafından tasarlanan müze adeta bir şiir gibi. müzede iran’dan türkiye’ye, mısır’dan ırak’a, hindistan’dan ispanya’ya yüzlerce yıl geriye giden el yazmaları, kıyafetler, çiniler, seramikler, halılar, mobilyalar ve diğer eserlerden oluşan, dünyanın en büyük islam eserleri koleksiyonu yer alıyor. tüm bu farklı ülkelerden gelen koleksiyonların yer aldığı bina, cami, avlu, çeşme ve kale mimari geneleklerinden esintiler taşıyor, ve islam mimarisinin özüne sadık kalarak tasarlanmış.

islam eserleri müzesi (mia)

kubist bir yaklaşım ile kare ve sekizgen blokların üstüste gelmesiyle yapılan mekanda, geleneksel islam motifleri, modern malzemeler ve çağdaş tasarımlarla buluşmuş; yer döşemelerinden, merdiven süslemelerine, aydınlatmalardan zarif vitrinlere her detay çok sade ancak şık. fuzuli hiçbir şey içermeyecek şekilde basit ancak çok güçlü bu mimari harikası, doha’ya gitmek için başlı başına bir sebep.

cornishe

cornishe; doha’nın geleneksel ve meşhur sahil yolu. bir tarafta dev gökdelenler diğer tarafta deniz. bu kadar sıcak bir şehirde su kenarında olmak nimet sanırım. yürüyüş yapıp palmiyeler arasında nefes alınabilecek yegane lokasyon.

pearl

pearl; lüks ve deniz manzaralı apartmanların ve çeşitli avm’lerin yer aldığı doha’nın gözde kısımlarından.

evet doha’da değerli tarihi anıtlar veya büyük bir kültür miras yer almıyor, ürdün’ün kültür mirası, ne mısır’ın tarihi, ne de dubai’nin alışveriş çılgınlığı ile boy ölçüşebilecek durumda değil. ancak 2008’de açılan mimari harikası islam eserleri müzesi’nin ihtişamlı koleksiyonu, gittikçe hareketlenen kilometrelerce uzunluktaki corniche sahil şeridi, ardı ardına açılan dev lüks otelleri, gurme restoranları ve alışveriş mekanları ve de sene boyunca ev sahipliği yaptığı uluslararası etkinlikleri ile, orta doğu’nun en çok talep gören noktalarından birisi olma yolunda ilerliyor.