PLAG HAKKINDA DÜŞÜNCELERİM

Plag uygulamasına kayıt olduğumda öncelikle çok karmaşık olduğunu düşünüp bir süre ara verdim. Daha sonra hocamızın birkaç defa daha bahsetmesiyle tekrar kullanmaya başladım. Anlamama sebeplerimden birkaçı ise, diğer sosyal ağlardan daha farklı bir yapıda olmasıydı. İlk olarak, istediğimiz Plag kullanıcısını takip edemiyoruz, bu durum bende biraz kafa karışıklığına yol açtı. Ana sayfamıza istemesek de her Plag kullanıcısının yolladığı farklı paylaşımlar düşüyor ve bunlar sadece İngilizce değil, kullanıcıların konuştuğu her dilden olabiliyor. Bu sebeple anlayamadığımız bazı dillerden de paylaşımlar yapılması, bence uygulamanın kullanılmasını daha zorlaştırıyor. Zorlaştırmak ile söylemek istediğim, farklı dillerden paylaşımlar olması uygulamaya olan ısınmamızı zorlaştırıyor.

Bütün bu zorluklara katlanarak birkaç hafta daha kullandıktan sonra ve paylaşımlar yaptıktan sonra uygulamaya iyice alıştım. Alışmamın ilk sebeplerinden biri, atılan Plag’larınıza geri dönüş yapılması. İlk başlarda çok fazla kişi tarafından yayılmasa da daha fazla zaman ayırıp, daha iyi paylaşımlarda bulununca, daha iyi geri dönüş ve yorumlar almaya başladım.

Plag’a hızlı ısınamayan bir kullanıcı olarak size, benim geçte olsa anladığım birkaç tavsiye vermek isterim. Öncelikle paylaşımlarınızın İngilizce olmasına gayret gösterin ki daha çok kişiye ulaşabilin. Eğer İngilizce paylaşım yapmıyorsanız, sadece Türkiye’ye yayılmasını sağlayan butonu seçin. Plag’dan çok fazla kopmamak için, her gün birkaç defa beğendiğiniz gönderilere yorumlar atın, zaten geri dönüş alıp daha çok kullanıcı ile iletişime geçtiğinizi hissedeceksiniz.

İlk başlarda da dediğim gibi, Plag uygulamasını çözememiştim. Daha sonrasında sosyal ağlarla arası benden daha iyi olan arkadaşlarımdan yardım istedim. Onlar da beni kırmayıp bu app’i indirdiler. Daha sonra hem onların yardımıyla hem de her gün kullanarak, Plag’a alıştım ve böylelikle onlarda benimle birlikte Plag kullanmaya başladılar. Onların paylaşımlarını gördükçe, Plag’ı ilk açtığımda hissettiğim yalnızlık hissi ortadan kalktı. Dolayısıyla Plag uygulaması hem benim hem de arkadaşlarımın çok sık kullandığı bir sosyal ağ haline geldi. Plag’ı kullanmaktan korkmamak gerekli, gerçekten dünyanın her tarafından güncel bilgiler edinmek ve eğlenceli paylaşımlar okuyup paylaşmak için çok keyifli bir ağ…

Ziynet Gül Orhon

�=}C�$I