8 istotnych zmian w technologii, które miały miejsce w 2015 roku

Zmiany w przestrzeni technologii zachodzą bardzo szybko. Przeciętny użytkownik pewnie ma wrażenie, że za szybko, bo ciężko nadążyć za wszelkimi nowinkami i ewolucją istniejących rozwiązań. Celem tego artykułu jest zebranie ważnych zmian, wydarzeń i nowości w obszarze technologii, które miały miejsce w kończącym się roku. Technologia i ewolucja podzespołów wymuszają dynamiczne zmiany w sprzęcie, z tego powodu nowe odsłony komputerów, laptopów, tabletów, smartfonów zostaną pominięte w tym artykule. Co roku wchodzą nowe modele sprzętu, jedne bardziej zaskakujące i udane, inne mniej. Część producentów, zwyczajnie wprowadza swoje urządzenia, inni jak na przykład Apple prezentuje swoje nowości organizując całą imprezę, na którą fani czekają, a wcześniej oddają się spekulacjom.

Najgłośniejszymi i najpopularniejszymi tematami była oczywiście premiera Windowsa 10 oraz premiera kolejnego iPhona, równie popularna była nowa usługa streamingowa firmy Apple, która od początku budziła kontrowersje. Burzę wywołał również Volkswagen, amerykańska agencja ochrony środowiska zarzuciła firmie, że w samochodach tej marki wbudowany został program, który zaniżał poziom emisji spalin. Potwierdzenie przez Volkswagena takiego stanu rzeczy, wywołało dyskusję o motoryzacji, gospodarce, ale do rozmowy włączyli się również niemieccy politycy.

Technologia w służbie nauki

Zaczniemy przegląd najistotniejszych zmian od technologii wykorzystywanych w medycynie. Sztuczne serce, które mogłoby funkcjonować bez ingerencji i koniecznych napraw — pierwszego przeszczepu tego typu serca dokonano w 2013, od tego czasu trwały badania kliniczne. W 2015 samoregulujące się sztuczne serce pojawiło się na rynku, niestety jego cena będzie mocno zaporowa dla większości Polaków, jeszcze przez długi czas.

(zdjęcie z http://www.futuretimeline.net)

W USA opracowano badania, które na podstawie kropli krwi są w stanie określić, jakie zakażenia przeszła dana osoba. Test jest bardzo tani 
(25 dolarów) i szybki, dzięki niemu diagnoza będzie możliwa w krótszym czasie.

Dla świata nauki ważnym wydarzeniem, które miało miejsce w minionym roku było ponowne włączenia Wielkiego Zderzacza Hadronów. Po dwóch latach konserwacji urządzenie wróciło do pracy, przy okazji zwiększono jego możliwości. Proces włączania trwał kilka tygodni, dając maszynie czas na rozruch, zanim w pełni wykorzystano jej możliwości. Bardzo szybko zaczęto planować kolejne eksperymenty, mające zweryfikować naukowe hipotezy dzięki usprawnieniu Zderzacza.

Sztuczna inteligencja i wirtualna rzeczywistość

Kolejne osiągnięcia miały miejsce w obszarze sztucznej inteligencji, stworzono algorytm, dzięki któremu rozpoznawanie obrazów przez maszyny jest bliższe ludzkim możliwościom. Rok nie mógłby się zakończyć bez ogłoszenia, że w końcu pojawiła się maszyna dysponująca ludzką inteligencją, której udało się zdać test Turinga (jest to seria pytań zadawana maszynie, w celu określenia, czy rozmówca jest maszyną, czy człowiekiem. Dzięki testowi można sprawdzić, jak bardzo naturalna jest rozmowa i czy maszyny potrafią myśleć w sposób abstrakcyjny i kojarzyć fakty.). Jednak jak zwykle zespół badawczy ogłasza sukces, ale zawsze znajdą się naukowcy, którzy odrzucają wyniki badań. Wciąż czekamy na wielki triumf i pojawienie się sztucznej inteligencji. Zresztą sam test Turinga budzi kontrowersje. Część naukowców wskazuje, że sama zdolność prowadzenia naturalnej rozmowy i myślenia nie przesądzają o inteligencji, przecież niektóre zachowania wydają się być pozbawione logiki i rozumności. Poza tym samo sprawdzanie inteligencji wywołuje żywą dyskusję, gdyż wydaje się być nieobiektywne.

Google Glass — temat, który pojawiał się kilkukrotnie w minionym roku, wywołując zainteresowanie i dyskusję wśród entuzjastów i przeciwników urządzenia. Projekt w odsłonie dotychczasowej przestał być dostępny na rynku, pojawiła się jednak obietnica, że samo urządzenie nie przestanie interesować koncernu Google, a jego nowszą odsłonę zaprezentują w przyszłości. Od chwili ogłoszenia zamknięcia projektu pojawiają się kolejne spekulacje na temat tego, jak ma wyglądać i funkcjonować nowe urządzenie, nic pewnego jednak niestety nie wiemy.

Często pojawiającym się wątkiem w mediach krajowych i zagranicznych była również wirtualna rzeczywistość. Koncerny produkujące mobilne urządzenia zaczynają proponować coraz większy wybór urządzeń pozwalających na doświadczenie wirtualnej rzeczywistości. W branży marketingowej natomiast pojawiają się coraz częściej pomysły, w jaki sposób można wykorzystać tę przestrzeń w celach promocyjnych. Branża rozrywkowa natomiast coraz częściej stara się wykorzystywać nowe możliwości do gier.

Internet rzeczy zdobywa coraz większą liczbę entuzjastów, dzięki możliwości podłączenia do Internetu kolejnych sprzętów, tym samym urządzenia zyskują nowe możliwości. Nie tylko można sterować nimi na odległość, ale jest możliwe programowanie sprzętu, tak by to on pilnował diety, czy ilości jedzenia w lodówce.

Giganci z krzemowej doliny

W obszarze informatyki oprócz pojawienia się nowego, ulepszonego sprzętu, udostępniono również aktualizacje do programów. Premiera Windowsa 10 była jak zawsze owiana tajemnicą, budziła żywe zainteresowanie i wiele plotek, ostatecznie użytkownicy mogli aktualizować system do nowej wersji pod koniec lipca 2015. Kolejka po aktualizację pojawiła się jednak znacznie wcześniej. System wciąż budzi kontrowersje, nowe funkcje przeplatają się z rozwiązaniami, które były dostępne we wcześniejszych wersjach Windowsa.

Android na początku roku wypuścił aktualizację systemu do wersji lolipop, a pod koniec roku do marsmallow. Oczywiście nie wszystkie urządzenia mogą skorzystać, starsze będą musiały poczekać, a część nie dostanie aktualizacji w ogóle, ale warto zapoznać się z recenzjami systemu dla danego modelu, żeby świadomie zdecydować, czy instalować nową aktualizację systemową.

Apple nie próżnowało w 2015 roku, na rynku pojawiła się usługa streamingowa oferująca muzykę — firma stworzyła konkurencję dla spotify i deezera. Pod koniec zeszłego roku w mediach pojawiały się informacje o działaniach apple, które miały wpłynąć na konkurencyjnych usługodawców. W grudniu natomiast w mediach można było przeczytać informacje o złożeniu wniosku patentowego, jaki złożyło apple, na drukarkę 3d, tworzącą kolorowe elementy już podczas procesu drukowania. W czerwcu natomiast firma złożyła wniosek patentowy na tworzywa sztuczne zapewniające wodoodporność. Od tego czasu pojawiają się spekulacje na temat możliwości wykorzystania tego pomysłu podczas tworzenia nowych urządzeń. Ponadto Apple wypuściło aktualizację systemu na Maca, MacBooka, iPada i iPhona. Na komputery dostępna jest wersja OS X El Capitan, na urządzenia mobilne pojawiła się wersja iOS 9.

Coraz częściej w tym roku pojawiały się głosy o odejściu Flasha, zamiast niego strony mają wyświetlać się w HTML5. Chrome, przestał w tym roku uruchamiać animacje Flash w formie reklam. Od kilku lat Google stopniowo odchodzi od tej formy animacji, na YouTubie już od kilku lat zamieniono odtwarzanie we Flashu na HTML5.

Wordpress również wprowadził do użytku nową wersję. Może nie jest to zmiana rewolucyjna, ale nowe funkcjonalności mogą okazać się przydatne.

Google wprowadza co jakiś czas zmiany algorytmu funkcjonowania wyszukiwarki. Kolejny rok upływa pod znakiem rosnącego znaczenia urządzeń mobilnych, Google obserwując ten trend wprowadziło zmiany w wyszukiwarce. Strony, które są dostosowane do urządzeń mobilnych znajdują się wyżej w wynikach wyszukiwania. Zmiany te okazały się szczególnie istotne dla branży SEO.

Podsumowanie rozwoju technologicznego jest niezwykle trudne, gdyż czasami trudno jest stwierdzić, co okaże się wydarzeniem przełomowym. Dlatego zestawienie to nie jest kompletną listą wydarzeń w tej dziedzinie, a jedynie tych istotnych. Nie uzurpujemy sobie prawa do wszechwiedzy, dlatego jeżeli ktoś dostrzega braki, zapraszamy do dyskusji :)