E-kitap okuyucusu mu
Kamil Kalkan
193

iPad’ e hatrı sayılır para verdikten sonra ve son gelen night shift özelliğiyle kitabı iPad’den okumak mantıklı ama hiç bir zaman Kindle e-İnk teknolojisi olmayacak. iPad ekranı sonuçta backlit denilen ekranın altında yanan LED’ler le okunur hale gelir. Kindle da backlit vardır fakat çok zor durumlar(misafirlik, çadır, tatil) dışında kullanmazsın. Ipadim olmasına rağmen Kindle diyorum. Çok daha hızlı çok daha anlayarak okursunuz. Kindle da okuma hızım 3 kat arttı hatta bazı kitaplar Kindle formatlarına çevrilemiyor ve pdf olarak fotokopi görünümünde kirli bazı yerlerde mürekkep izleri ile Kindle aktardığımda yine okuma hızım azalıyor.

500 tl bir Kindle. Kitap masrafı çok okuyan için aylık 100 tl desen 5 aylık kitap. Ortalık e-kitap patlaması. Ayrıca siz aldığınız kitabı Nasıl arkadaşınızla yada evin içindekiler paylaşıyorsanız kimse katılamazsa e-kitap içinde aynı şey geçerli. Herkesle paylaşılabilir. Ayrıca özveri ile e kütüphane Kuran bir çok insan var. Kitabın korsanı yada bandrollüsü yada başka çeşidi okunsunda başka bir şey istemem.

E kitap pazarı ciddi büyüyor, kitap evleri e-kitap çıkarmaktan kaçınıyor çünkü paylaşım kontrol dışı olacağını biliyor zaten asıl kitap 20 tl elektronik hali 19 tl anlaşılmaz bir durum ama çok kısa sürede d&r, idefix gibi yerler önlem aşamalı çünkü bıçak gibi satışlar kesecek Kindle in ucuzluğu karşısında. Şimdilik 500 kulağa çok geliyor ama yeni nesil internete daha hakim olduğundan bu günün kitap severi 10–15 yaş arası genç kendi parasına hakim olmaya başlayınca akılcı kullancak.

Şahsen senelik 100–300 tl gibi bir rakamı A dan Z ye kitap dergi fanzın, gazete ne varsa her türlü yazılı basını anında istediğim formatta plug&play rahatlığında Suna’n bir siteye abone olurum.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.