David B. Cornstein leendő budapesti amerikai nagykövet (YouTube)

Cornstein–saga: szerdán hallgatja meg a leendő budapesti amerikai nagykövetet a szenátusi külügyi bizottság

Bence Földi
Benyóblog
Published in
4 min readMay 8, 2018

--

Helyi idő szerint 2018. május 9-én délelőtt tíz órakor – azaz magyar idő szerint délután négykor – kezdődik az a meghallgatás, amelyen az amerikai szenátus külügyi bizottságának tagjai több nagykövetjelöltet is kifaggatnak alkalmasságuk kiderítése érdekében. A szenátus külügyi bizottságának honlapja szerint az eseményen öt különböző posztra szánt személyt hallgatnak meg, közülük a harmadik lesz David B. Cornstein, akit Donald Trump amerikai elnök még február közepén jelölt budapesti rendkívüli és meghatalmazott nagykövetnek.

„Jelenleg nem vagyunk abban a pozícióban, hogy megválaszolhassuk, amire kíváncsi (…). A bizottság tagjai döntik el, milyen kérdéseket tesznek fel és miként kívánnak majd szavazni Mr. Cornstein jelöléséről. Ha a bizottság rábólint a jelöltre, akkor Mr. Cornstein sorsa a teljes szenátus kezébe kerül, amelynek tagjai szintén szavaznak róla, majd csak ennek pozitív eredménye után tehet csak nagyköveti esküt”

– közölte megkeresésemre a budapesti amerikai nagykövetség, azaz még hosszú bürokratikus folyamat vár rá, mire Budapestre érkezhet.

Pedig igény lenne nagykövetre, hiszen lassan másfél éve, hogy a korábban az Obama-kampányt támogató Colleen Bell televíziós producert visszahívta a posztról az akkor frissen beiktatott Donald Trump amerikai elnök. Azóta David Kostelancik ügyvivő vezeti a követséget, és a viszony nem javult a felek között, miután a diplomata tavaly ősszel kemény kritikát fogalmazott meg a magyarországi sajtószabadsággal kapcsolatban. Kostelancik egyébként olyannyira figyel a magyar sajtószabadságra, hogy április közepén a svéd nagykövetség által e témában rendezett háttérbeszélgetésen is megjelent és meglehetősen sötét képet festett a helyzetről. Ugyanakkor az is látszik, hogy tiszteli állomáshelyét, nemrég a Diplomacy & Trade magazinnak írt cikket a magyar zenéhez fűződő kapcsolatáról.

Ügyes időzítés

A leendő budapesti nagykövet személyéről először január közepén – tehát Trump jelölése előtt egy hónappal! – írt kormányzati forrásokra hivatkozva a kormánypárti Magyar Idők. Már akkor azt írtam, hogy mivel hosszú folyamatról van szó, az új nagykövet csak az országgyűlési választásokat követően érkezhet.

Az amerikai adminisztráció Cornstein bizottsági meghallgatását is okosan a választás utánra időzítette, így nem lehetett őket azzal vádolni, hogy beleavatkoznának a magyarországi belpolitikába. (Persze mindezek ellenére a kormányellenes tüntetések szervezőiként tűntek fel az amerikai követség alkalmazottjai a kormánypárti álhírgyárban…)

Mit érdemes tudni Cornsteinről?

– David Cornstein zsidó üzletember, tudtommal semmi köze Magyarországhoz

– válaszolta még januárban egy amerikai magyar informátorunk arra a kérdésre, mit érdemes tudni a leendő nagykövetről. Igaz, a hetvenkilenc éves férfi egy portréinterjúban arról beszélt néhány éve, hogy apai ágon orosz, anyai ágon pedig magyar felmenői vannak, de a sajtóban korábban megjelent információkat átböngészve kiderül, mindeddig vajmi kevés köze volt a magyarokhoz.

Egy közös pont – illetve személy – azért akad: Connie Mack. A LittleSis nevű – az amerikai kormányzat és az üzleti élet közötti összefonódásokat bemutató – adatbázis alapján elmondható, hogy Cornstein a 2012-es kampány során 2500 dollárral támogatta meg Connie Macket. A floridai politikus elveszítette a választást, 2013 elején kikerült a washingtoni képviselőházból, majd nem sokkal később a magyar kormány amerikai lobbistájának állt – munkáját és megszerzett magyar adóforintjait hosszasan elemeztem április elején a Magyar Nemzetben. E kapcsolat alapján elképzelhető, hogy Macknek is lehet köze ahhoz, hogy Cornstein kerülhet az év közepén vagy második felében Budapestre.

Cornstein korábban New York állam republikánus kormányzóját, a Magyar Lobbi nevű lobbicsoport által budapesti nagykövetnek ajánlott George Patakit is támogatta (úgy tudjuk, a lobbiszervezet Pataki lányát, az író Allison Patakit is megkörnyékezte, de a nő elfoglaltságra hivatkozva elutasította a felkérést). Egy Don King bokszpromóterről szóló könyvben azt írják, hogy Cornstein fia is azért lett tagja egy bizottságnak, mert apja kétszázezer dollárral támogatott több republikánust, köztük Patakit is a kilencvenes években.

Cornstein azért is tarthat számot Trump elnök szimpátiájára, mert anyagilag is támogatta a Hillary Clinton ellenében létrehozott, Stop Her Now nevű szervezetet. A tehetős egykori ékszerkereskedő politikai érdekei mentén ugyanakkor demokratákat is kész volt támogatni. 2012 volt az utolsó adományozó éve, konkrét politikai szerepvállalása pedig kimerült abban, hogy 2002-ben New York állam számvevője szeretett volna lenni. Az akkori kampányban – szólnak erről a sajtóinformációk – az Orbán-kormány közelmúltban elhunyt kampánytanácsadója, Arthur Finkelstein is segítette, ám a republikánusok végül nem Cornstein mögé álltak.

Hoz-e változást?

A férfit mérsékelt republikánusnak tartják – magáról is ekképpen nyilatkozott –, ám amerikai forrásból úgy értesültem, vannak filoszemita gondolatai, amelyek akár találkozhatnának is az Orbán-kormány elképzeléseivel. Ha így lesz, az némiképp magyarázhatja, hogy egy hetvenkilenc éves üzletember, aki korábban politikai szerepet nem vállalt, miért költözne nagykövetként akár évekre egy olyan országba, amelynek sok konfliktusa akadt az Egyesült Államokkal.

Mindenesetre információink szerint kormányzati berkekben abban reménykednek, hogy a remek gazdasági kapcsolatok mellett politikai szinten is javulhatna a két ország viszonya, ha nem egy a külügyből az Obama-kormányzat által delegált szürke eminenciás, hanem egy Trump és Orbán szellemiségéhez közelebb álló elveket valló személy lenne a legmagasabb szintű amerikai diplomata a fővárosban. Ugyanakkor Charles Gati magyar származású amerikai politikatudós még Trump jelölése idején a Népszavában arról írt, egyáltalán nem olyan biztos, hogy komoly változást hoz Cornstein, aki feltehetően a magyar kormánnyal kritikus Kostelancikra támaszkodik majd munkájában.

--

--