Klaus Johannis = Obama 2.0?

Klaus Johannisra kisvártatva nagyon dühösek lesznek a választók.

Bence Földi
Benyóblog
Published in
4 min readNov 24, 2014

--

Sokak — például az EUobserver újságírója, Valentina Pop — szerint Románia Obama-pillanata volt, amikor megválasztották Klaus Johannist bő egy hete Románia államelnökének. A Traian Basescut követő új elnök és Barack Obama amerikai elnök között valóban elég sok párhuzamot vonhatunk, vegyük is sorra ötöt:

  1. Hasonló körülmények között jutottak hatalomra.
  2. Hasonló módon jutottak hatalomra.
  3. Hatalmas meglepetés volt, hogy ők lettek a befutók.
  4. Kisebbségből származnak.
  5. Óriási elvárásokkal kell(ett) szembenézniük hivatalba lépésük idején.
portalsm.ro

1. Hasonló körülmények között jutottak hatalomra.

Az Egyesült Államok és Románia — ahogy a világ legtöbb országa — kiábrándult már a saját politikai elitjéből. Erre jött egy új(nak tűnő) arc, akit imádni kezdtek a fásult választók, mert új színt vitt a politikába. Legalábbis elsőre így tűnik.

2. Hasonló módon jutottak hatalomra.

Barack Obama volt az első komolyabb vezető, aki a közösségi médiához nyúlt, hogy növelje népszerűségét. Facebookon keresztül gyűjtött kampánypénzt, azon keresztül mobilizálta szavazóit. Hat évvel később, 2014-ben ezt már Romániában is meg lehetett tenni: Johannisnak rendkívül rövid idő alatt jött össze az egymillió lájk a Facebookon, posztom írásakor már majdnem 1,2 milliónál jár. Ezzel egyébként előzi Angela Merkelt is. Obamához hasonlóan Johannis stábja is kampánycélokra használta a közösségi portált. De nem úgy, ahogy mondjuk Vona Gábor, hiszen Vlad Tausance, Johannis online kampánymenedzsere egy interjúban elmesélte: nem kutyás-macskás képekkel kívántak operálni, hanem megmutatni Johannis politikai elveit. Ám családját és magánéletét nem akarták közszemlére tenni.

3. Hatalmas meglepetés volt, hogy ők lettek a befutók.

Legalábbis sokáig úgy tűnt, hogy nem ők nyernek. Obama egy vietnami veterán, John McCain ellen tudott nyerni a 2008-as elnökválasztási kampány során. McCain bénázott — Sarah Palin alelnökjelöltsége rányomta a bélyegét McCain kampányára —, ráadásul Obama teljesen magával ragadta a demokratákat és sok bizonytalant is. Johannis is sokkal esélytelenebbnek tűnt a regnáló miniszterelnök Victor Ponta ellen, az első fordulóban ki is kapott tőle az elnökválasztáson. Minden bizonnyal hozzájárult Johannis győzelméhez az, hogy a románok egyre inkább kiábrándulnak az arcátlan Ponta-rezsimből, a szász politikus pedig rá is játszott erre. Ráadásul a kampány során derült ki az is, hogy Ponta főügyészsége idején a mostani miniszterelnököt beszervezte a titkosszolgálat — ez egyik posztkommunista orságban sem jó pont, Romániában pedig törvény is tiltja.

4. Kisebbségből származnak.

Barack Obama az afroamerikai kisebbségből származva jutott a legmagasabb pozícióba — igaz, nem a Harlemből vagy egyéb gettóból kapaszkodott fel, hanem mindig is jómódban élt. Johannis szintén kisebbségi, ráadásul duplán: egy román többségű, ortodox ország szász evangélikust választott elnökéül. Igaz, Johannis mindig hangoztatja, hogy ő román — könyvében például ezt írja:

„Én román állampolgár vagyok, meggyőződéses román, és német nemzetiségű.”

ziar.com

5. Óriási elvárásokkal kell(ett) szembenézniük hivatalba lépésük idején.

Mind Obamára, mind Johannisra azzal az elvárással szavaztak az állampolgárok, hogy a frissességet hozó politikus végre leszámol a már olyannyira utált establishmenttel. Obamát még Nobel-békedíjjal is kitüntették csak azért, mert azt ígérte, véget vet az Egyesült Államok háborúinak. Ám az évek során egyre inkább úgy tűnt, hogy az afroamerikai politikust beszippantotta a Fehér Ház, az establishment részévé vált, választói pedig kiábrándultak belőle. 2009-ben még 67 százalék kedvelte, ez a szám mára 42 százalékra csökkent, ráadásul 2013 októbere óta már tartósan az őt nem kedvelők vannak többen a Gallup eredményei szerint.

Johannisszal kapcsolatban is óriásiak az elvárások, a nagyszebeniek beszámolói szerint — itt indult a korábbi fizikatanár Johannis politikai karrierje —, a szász politikus jellemével nincsenek is különösebb problémák — ez mindenképpen pozitív. Ám a mögötte álló politikai hátországgal már akadhatnak gondok: Pap Szilárd István a Kettős Mércén mesélt arról, hogy Johannis mögé ugyanazok a körök sorakoztak fel, akik egykoron Traian Basescu mögé álltak be.

„Ebben a struktúrában a szász származású politikus csak egy jól felépített marketingtermék. Jól felépített, mert hitelesen el lehetett vele adni ugyanazt a maszlagot, amit korábban már bezabáltak a választók.”

– írja Pap, aki úgy látja, hogy Johannis nem fogja megváltani a világot, hiszen ugyanannak a rendszernek a terméke, amelynek ellenében a választók oda helyezték, ahová.

Klaus Johannisra kisvártatva nagyon dühösek lesznek a választók. Obamára is dühösek, hiszen nagy reményekkel szavaztak a kisebbségi, új arcra, ám az betagozódott az establishmentbe. Valószínűleg ez vár Johannisra is, ráadásul neki még nehezebb dolga is van, hiszen valódi jogköre nem sok van a mindenkori romániai államelnöknek, így az általa hirdetett programot még annyira sem lesz esélye végrehajtani, mint amekkora lehetősége erre Obamának nyílott.

--

--