Говорим “Путин” — подразумеваем “Враг России”

из письма другу-славянофилу


Давай просто.Цинічно. Цифрами.


У 1997 році Стів Джобс став на чолі Еппл. Еппл був тоді на грані банкрутства. На момент відходу у вічність Стіва Джобса ринкова капіталізація Епла складала в районі USD 700 ярдів.

Кількість працівників 73 тисячі.

Трохи пізніше, у 1999 році Путін прийшов і став на чолі еРеФа, який щойно відходив від дефолту в серпні. На кінець 2012 року ВВП еРеФа складав USD 2 трильйон 486 ярдів.

Кількість працівників/населення = 143 мільйони.

Маркет кеп (ринкова капіталізація) контори Стіва Джобса з кількістю працівників меншою у 2040 разів був меншим усього лиш в 3,5 рази.

Ефективність використання людського ресурсу за той самий період часу — вища у 563 рази. Це тільки по показниках суто цифрових.

А якщо врахувати, що Джобс не мав ні нафти ні газу, ні ядерної зброї, а створив капіталізацію своєї компанії з повітря — то це взагалі фантастика.

Але такою є економіка нових ідей проти економіки розкрадання природних багатств.

Тепер по суті.

1. Ти кажеш шо основне питання, яке зараз турбує московську “еліту” — питання “хто буде після Путіна”. Думати, що це основне питання у Росії — може і правильно тактично. Але не стратегічно. Бо стратегічно це питання розгортається у питання системи зміни еліт. Путін так і не випрацював цієї системи за дуже багато років свого правління.

Хоча, в принципі, і в світі їх не так багато цих систем — і в принципі, вони не такі вже й демократичні. Я говорю про те шо величезна кількість усіх правителів і кланів пройшли всілякі там Iwy League коледжі і університети, типу Оксфорда, Кембріджа, Єля, Стенфорда, Сорбонни і т.д.

Але тим не менше. Такий принцип зміни еліт — більш демократичний ніж то про шо ти говориш (шо путін залишить насліднику). Більше того, Захід сам зараз бачить недоліки такої егалітарної системи як Ліга Плюща (Ivy League) і уже почали навіть відкриватися проекти типу Курсера — з онлайн-курсами від того ж Стенфорда чи Єля. Які може пройти будь-хто хто має інтернет і знає англійську мову.

Навіщо це робиться ? Щоби збирати таланти, здатні ґенерувати нові ідеї, які не мають доступу до дорогих коледжів.

Тобто є система соціальних ліфтів, яка спрямована на ґенерацію нових ідей (і само собою — нових продуктів і нових послуг). Усе це призводить до ґенерації нових еліт — і створює оцю систему зміни еліт про яку я говорю. Зверни увагу, шо гендиректором Майкрософта після Ґейтся став індієць — простий як двері чувак.

Більше того, думати, що Путін думає що він залишить своєму пацану — просто, як на мене, якесь середньовіччя. Або Північна Корея. 140 з гаком мільйонів населення мають залежати від династійного принципу передачі влади ? Наступному в роду Путіна ? А якщо він буде розбалуваний далбайоб ? Де гарантія, що тато який так хотів сина, його не розбалує ? А навіть якщо ні — то як можна 140 мільйонам залежати від того як буде вихований один-єдиний пацан.

Я точно не хотів би жити в такій країні — і думаю, що величезна частина з тих 140 з гаком мільйонів населення Росії — також. Інші — ну шо ж — самі собі вибрали.


2. Тому інтереси Путіна і інтереси Росії — це абсолютно дві різні речі. Обкладинка Економіста з танцювальною парою на льоду “Путін-Росія”, де Путін красавєц, а Росія (його партнерша) впала і провалюється в воду під кригою — дуже промовиста.

Путін просто юзає багатства країни не даючи майже ніхуя взамін. По простому — обкрадає громадян. Той самий Янек — тільки з більшим лоском, гебешним минулим і нафтогазовими родовищами.
Уся мулька про “рускоє єдінство” — понти для того, щоби виправдати викачування бабла. Просто і цинічно. І навіть якщо він зараз це вже переріс — то це не означає, що це переросло його оточення.

3. Якби це було не так і якби Путін працював для блага Росії і росіян перше шо він повинен був би зробити — систему соціальних ліфтів. Про що я писав у п.1. Щоби молодий талановитий пацан не виїжджав за кордон, і щоби йому не треба було вчити англійську мову щоби отримати нові знання.

Створити систему соціальних ліфтів означає створити інфраструктуру функціонування суспільства.

Але. Це впирається у дві речі. Щоби була така система треба щоби була конкуренція і щоби була потреба створення доданої вартості. А її немає. Глобально в Росії її немає. Навіть крашений павлін-мавлін Вєнядіктафф може собі дозволити працювати тільки під наглядом Газпрому в акціонерці.

Тому немає російських смартфонів. Немає російських автомобілів. Немає російських курортів з нормальним сервісом. І прочая і прочая і прочая. Російські багаті представники більш-менш вище середнього класу (які зробили бабло на грабунку держави — тобто на роботі з державними корпораціями) купляють нерухомість в Чорногорії і Майорці. Або на Флоріді. Або в Лондоні. Або не нерухомість, а рухомість — у вигляді футбольного клубу. Але дууууже бажано шоби в Англії.

От щоби подалі від цього всього. Подалі.

Але чому її немає, цієї системи ? Тому шо дати їй можливість розвинутися — і ти випустиш з-під контролю все. І прийдеться навіть директорами держ підприємств ставити не кума/брата/свата/члєна-каапєратіва, а того, хто пройшов конкурс жорсткий. А попробуй йому потім дай підписати папірчик якийсь не такий. Ага, щяз.

Тому і немає системи зміни еліт. Тому що глобально немає такої штуки як конкуренція — тобто немає потреби у ґенерації нових ідей.

4. І останнє. Саме тому Путін НЕ знищить корупцію. Тому що корупція нищиться тільки створенням такого комплексу

потреба у ґенерації нових ідей — система соціальних ліфтів — ґенерація нових еліт.

(До речі, частково тому ЄС, наприклад, не є настільки ж конкурентноздатним, як США. Бо ЄС занадто зарегульований. Але це уже абсолютно інша розмова)

Так от, а створення такого комплексу означає віддати владу. Але цього не буде — ти сам це прекрасно розумієш. А іншим макаром корупцію не знищити. Навіть персональним кґбістом, приписаним до конкретного чиновника.


І тепер висновок для України.

Путінський варіант, який зараз пропонує дядя Вова — тупіковий. От тупіковий він. Тому що надра вони колись закінчуються. А нові ідеї — ніколи.

Більше того. Ті хто юзають надра — захоплюються тими, хто вміє зробити гроші з повітря (тобто з нових ідей). Бо вони самі розуміють, що створення системи спижджання грошей з Алєньпіади — це хуйня. А от створення мільярдів “з повітря” — оце вищий пілотаж.
Тому рано чи пізно гроші спижджені на надрах — осядуть в кишенях тих, хто створює нові ідеї. Таким чином, гроші російських багатих осідають на рахунках Епла, Самсунґа, Мерседеса, БМВ і англійської Прем’єр-Ліги.

Тому той варіант, який пропонує Захід — значно кращий.

Шкурно кращий. Без емоцій. Цинічно.