Na čem děláme po nocích aneb Hackathony nejsou jen o dálničních známkách

Dominik Veselý
Ackee
Published in
5 min readMar 16, 2020

Asi málo slov kolovalo v lednu českými médii tak často jako hackathon. Přestože v IT sféře je tento výraz poměrně dobře známý, v očích široké veřejnosti se nyní zřejmě neodmyslitelně spojil s aférou zakázky k výrobě e-shopu s dálničními známkami. Nebojte se, nebudu celou kauzu znovu otevírat. Jak pravil klasik: Toto téma již vyčerpalo svůj potenciál. Tentokrát vám přiblížím naše firemní hackathony.

V Ackee, jako asi v každé správné firmě plné geeků, hackathony milujeme. Kromě toho, že jsme organizovali i veřejně prospěšné jako např. ten proti Fake News, tak si občas naše týmy udělají interní víkendový hackathon, během něhož si zkoušejí nové technologie nebo programují nástroje, které jim samotným mohou usnadnit práci. Nejradši však máme, když se sejdou lidé napříč celou firmou a společně vyrobí řadu nástrojů, které pomáhají ostatním kolegům a dělají Ackee ještě lepší.

Tyto celofiremní hackathony u nás mají bohatou tradici, děláme je jednou ročně a vždy tam vzniká řada zajímavých projektů, které se poté v každodenním Ackee životě uplatní. V minulosti to byla první verze našeho interního správce hesel Passwd, případně rozšíření do messengeru na hru Kámen, nůžky, papír, také Karlínský obědový průvodce nebo náš nástroj umožňující testerům snadno pořizovat a sdílet screenshoty z testovaných aplikací. Chtěl jsem ale vyzdvihnout, že hlavně ten letošní hackathon se nám opravdu vydařil.

Hackathon probíhal druhý lednový víkend, konkrétně od pátku do soboty, ale dali jsme si už v týdnu takovou drobnou přípravu v podobě brainstormingu nápadů, kterého se mohl zúčastnit každý a navrhnout, co by mohlo na hackathonu vzniknout. Díky tomu jsme získali čas nad nápady přemýšlet, v pátek jsme se jen rychle rozdělili do týmů a šlo se na věc.

Průběh hackathonu byl poměrně standardní — spousta jídla a pití, co vám dodá energii, spaní na karimatkách na místech, kde přes týden řešíte důležité projekty, a kódování v něčem, co pořádně ani neumíte. To je totiž to, proč jsou u nás hackathony tak populární. Lidé si zkouší nové věci, ke kterým by se normálně nedostali, a současně tady mají prostor realizovat něco, co ostatním pomůže. A co z nás za ty dva dny vypadlo?

Snackee

Od přestěhování do Karlína v Ackee provozujeme pro naše miláčky sdílenou lednici. V té najdou potraviny ke svačině nebo obědu. Potraviny si z ledničky vezmou a potom zaplatí příslušný obnos do kasičky. Jsme digitální firma, a proto nám takový proces přišel dost neefektivní. Nyní doufáme, že náš nový produkt celý proces usnadní, vybereme tak i více peněz a tento projekt přestane být ztrátový. :(

Během akce jsme vyrobili progresivní webovou aplikaci, ve které si každý uživatel může snadno vybrat, co si z ledničky vzal, a příslušná částka se mu poté strhne z jeho virtuálního účtu v aplikaci. Nemusí tak operovat s hotovostí v kasičce, ale jednou za čas si na recepci na svůj účet nabije určitý finanční obnos a z něj čerpá. Případně může zaslat peníze na transparentní účet, který jsme zřídili, a finance se mu spárují automaticky. No a aby to holky z backoffice neměly složité s editací produktů, tak jsme využili naší spolupráce s Košíkem a použili jsme jejich API, abychom si stáhli všechny produkty, které od nich odebíráme. To vše jsme stihli za necelý den od nápadu až po funkční produkt, který se hned ujal. V některém z dalších blogpostů rád rozepíšu, proč jsme takto rychlí. 🤓

Ackee knihovna

Další projekt byl velice podobný. Jedná se o digitalizaci naší Ackee knihovny. Máme v Ackee knihovničku, do které kupujeme odborné a vzdělávací knihy a kdokoliv si je může půjčit. Správu knihovny i výpůjční seznamy jsme řešili pomocí Google Sheetů. Kolegové však přišli s řešením, ve kterém je možné jak vidět kompletní čekací listinu na knihy a nejpopulárnější publikace z naší sbírky, tak hlasovat o titulech, které bychom měli koupit.

Ackee dashboard

Tento projekt je poměrně složité představit pro někoho mimo firmu, protože se jedná o nástroj, který shlukuje na jedno místo informace z několika interních systémů. Musí vám tedy stačit, že usnadňuje lidem v Ackee práci a šetří čas zobrazováním toho nejpodstatnějšího od plánované práce, strávených hodin nebo aktuálního stavu merge requestů na jednom místě.

Ackee slack-bot

Orientace v jakékoliv nové firmě může být poměrně složitá. Přestože máme dobře zvládnutý náš onboarding proces, víme, že zapamatovat si vše může dát docela zabrat. Kolegové proto naprogramovali editovatelného Ackee slack-bota, který nováčkům odpovídá na nejčastější dotazy a připomíná jim důležité věci, na které by neměli zapomenout. Věříme, že náš bot Pan Unicorn našim čerstvým posilám ulehčí nástup a první týdny v Ackee.

Silent hero

Nápad na další projekt vyšel z naší tradice vánočních kartiček, které si již několik let mezi sebou lidé v Ackee píší jako poděkování za uplynulý rok a mají ohromný úspěch. Silent hero slouží k tomu, že můžeme kolegovi kdykoliv napsat děkovnou anonymní kartičku (ale jde to i neanonymně). Tento systém zároveň vyhodnocuje formou Tag Cloudu ty nejčastěji “obdarované” za určité období. Silent hero budeme do provozu teprve zavádět a pokud se uchytí, určitě o něm napíšeme více na blogu.

Away From Keyboard (AFK)

Znáte to, odejdete na chvilku od počítače a kolegové vám v lepším případě nastaví novou tapetu, v horším za vás upravují něco v kódu nebo píší zprávy na slacku. Tyhle žertíky se nevyhnou žádné IT firmě. Proto jsme udělali velice jednoduchý projekt, který by měl mít výchovný efekt v tom, aby lidé více dbali na bezpečnost a nenechávali počítač odemčený.

Napsali jsme jednoduchý plugin do Slacku, který přes příkaz `/afk` vygeneruje uživateli odkaz na kterém se mu přičítají vteřiny do žebříčku “afk hříšníků” a na kterém, až se vrátí k počítači, může čítač zrušit. Žebříček je pak komukoliv ve firmě dostupný a nikdo nechce být na vrcholu takového seznamu. Tento projekt vznikl během hackathonu ve volném čase, když jsme měli ostatní projekty hotové, a jednalo se zprvu o takovou srandičku. Nakonec se ale dost chytla.

V budoucnu bych chtěl v dalším blogpostu tento projekt rozebrat, a protože se jedná o zajímavý bezpečnostní problém, napíšu vám, jak jsme ho řešili.

Závěrem

Za necelých 24 hodin cca 16 hlav vymyslelo a vytvořilo celou řadu produktů, které opravdu fungovaly a mají potenciál dalšího rozvoje a především využití v rámci firmy. Nálada byla naprosto fantastická a smekám před všemi, co se zúčastnili, protože by mě ani ve snu nenapadlo, že toho zvládneme tolik a v takové kvalitě. A už teď se těším na příští podobnou akci, protože pro mě je to krásná příležitost si naplno zakódit. :)

--

--

Dominik Veselý
Ackee
Editor for

Software Architecture Expert, Co-Founder of @AckeeCZ. #ios #node #saas enthusiast. Lecturer at @FIT_CTU. Runner in the spare time.