10 najważniejszych skrótów edytora kodu PHPStorm, które musisz znać!

Kamil Karkoszka
Ageno Blog
Published in
3 min readDec 8, 2016

Tworzysz kod przy pomocy edytora PHPStorm i chciałbyś poprawić wydajność swojej pracy? Dobrze trafiłeś. Na temat skrótów możesz znaleźć wiele ciekawych artykułów, ja zamierzam zebrać te najprzydatniejsze w jednym miejscu.

Szukanie po nazwie pliku

Przy złożonych strukturach plików w projektach, posługując się tylko drzewem katalogów, szukanie pliku może zająć Ci sporo czasu. Czasami znasz lokalizację pliku ale aby do niego dotrzeć, rozwijasz kolejne elementy struktury katalogów, w dodatku przy pomocy kursora myszy.
Posługując się opcją Navigate > File (⇧⌘O), możesz w prosty sposób szukać dowolnego pliku po jego nazwie.

Wyszukiwanie po nazwie klasy

Navigate > Class (⌘O) pozwala na szybkie przejście do klasy z aktualnie otwartego projektu.

Przeglądanie metod klasy

Przy pomocy Navigate > File Structure (⌘F12) uzyskujesz dostęp do metod klasy z aktualnie otwartego pliku, możesz także wyświetlić metody dziedziczone po klasie nadrzędnej (jeśli została zdefiniowana). Pamiętaj, że możesz tutaj rozpocząć wyszukiwanie, wprowadzając tekst, aby szybciej przejść do interesującej Cię pozycji.

Wiele kursorów

To jedna z najbardziej przydatnych funkcji dzisiejszych edytorów kodu. Pozwala na wprowadzanie tekstu w paru miejscach na raz. Możesz ustawić kolejny kursor przy pomocy oraz lewego klawisza myszki.

Skrót ⌃G pozwala na wybranie kolejnych wystąpień zaznaczonego tekstu (⌃⌘G jeśli chcesz zaznaczyć wszystkie wystąpienia). Po tej operacji, w każdej z zaznaczonych linii zostaje kursor, którego możesz wykorzystać do późniejszej szybkiej modyfikacji treści.

Switcher

Korzystając z systemu operacyjnego macOS, na pewno znasz zalety skrótów ⌃⇥ (następny) oraz ⇧⌃⇥ (poprzedni), pozwalających na błyskawiczne przełączanie się pomiędzy zakładkami aplikacji. W PHPStorm otwarcie poprzednio edytowanego pliku będzie możliwe właśnie za pomocą tych skrótów. Oprócz listy ostatnich plików, jesteś w stanie wyświetlić okno terminala lub systemu kontroli wersji.

Przeszukiwanie opcji edytora

⇧⌘A wyświetla listę wszystkich dostępnych opcji, możesz tutaj znaleźć te, do których nie są przypisane domyślnie skróty klawiszowe.

Dzielenie okna edytora

Niestety, jeśli chcesz podzielić okno pionowo (Split Vertically) lub poziomo (Split Horizontally), nie znajdziesz domyślnych skrótów. Możesz skorzystać z przeszukiwania opcji edytora, wyszukując wyżej wymienionych akcji. Ja jednak z racji na częste ich używanie, zdefiniowałem sobie dwa skróty:
⌃V oraz ⌃H.

Jeżeli chciałbyś używać ich także u siebie, możesz to zrobić w preferencjach, w zakładce Keymap. Skrót, który wybrałem (⌃V) jest przyporządkowany już do akcji VCS Operations Popup. Jest mi ona nie potrzebna, więc przy ustawianiu skrótu usuwam poprzedni.

Podsumowanie

Przez dłuższy czas korzystając z Sublime Text 3, przyzwyczaiłem się do wygodniejszych skrótów, oferujących tą samą funkcjonalność. Przygotowałem własną mapę skrótów, której szczegóły przedstawiam poniżej:

  1. Navigate > File (⇧⌘O) zastępuje przez ⌘P
  2. Navigate > Class (⌘O)
  3. Navigate > File Structure (⌘F12) zastępuje przez ⌘R
  4. Lewy klawisz myszy
  5. ⌃G zastępuje przez ⌘D
  6. ⌃⌘G zastępuje przez ⇧⌘D
  7. ⌃⇥
  8. ⇧⌃⇥
  9. ⇧⌘A
  10. ⌃V oraz ⌃H

--

--