Jak tworzyć wpisy na blogu firmowym?

Content Marketing to strategia pozyskiwania Klientów poprzez tworzenie interesujących, przydatnych treści. Dobrze zrealizowana potrafi być skuteczna. Zobacz jak pisać, by zainteresować i zatrzymać potencjalnych Klientów na dłużej.

Maksymilian Sleziak
Ageno Blog

--

Czego dowiesz się z tego wpisu:
-
Jak pisać w internecie?
- Jak tworzyć treści na blog firmowy?
- Jak zatrzymać czytelnika?
- Z czego powinny składać się wpisy na blogu firmowym?
- Skąd wziąć zdjęcia na blog?

TL;DR
Wpisy w na blogu firmowym, powinny być unikalne, konkretne, zilustrowane, kompletne i merytoryczne bez owijania w bawełnę. Należy dzielić tekst na sekcje, stosować nagłówki, korzystać z klasycznego formatowania takiego jak pogrubienia czy listy.

Jak pisać teksty w internecie na blog firmowy?

1. Czego szukają ludzie?

W większości przypadków tekstów profesjonalnych nikt nie czyta dla rozrywki, a w ogniu codziennych obowiązków szuka odpowiedzi na pytanie i chce szybko znaleźć kompendium wiedzy na dany temat, w skondensowanej formie.

2. Jak zainteresować?

Masz tylko kilka sekund na zainteresowanie czytelnika. Wzbudź je ogólnym wyglądem całego wpisu, nagłówkami, estetyką. Zanim czytelnik podejmie decyzję, czy przeczyta wnikliwie dany artykuł, „skanuje” całokształt oceniając wstępnie, czy tekst odpowie na jego pytania.

3. Jak pisać?

Ważne przed przystąpieniem do artykułu jest wykonanie wnikliwych poszukiwań i badań (research) tematu. Treść musi być zwięzła (krótkie zdania, są łatwiejsze do zrozumienia) i merytoryczna. Ogranicz slang i żargon, a humor ostudź. Wpisy na blogu firmowym to zazwyczaj profesjonalne treści, które mają szybko rozwiązać problem klienta.
Optymalizuj wpisy, skracaj je. Nie używaj słów, które nie niosą wartości i znaczenia. (np. bardzo, raczej, trochę)

4. SEO?

Nie pisz tylko pod wyszukiwarki (SEO). Wpis ma być wartościowy dla ludzi, ale z drugiej strony nie zapominaj o pozycjonowaniu i wykorzystuj najważniejsze słowa kluczowe. Pamiętaj, aby tekst był w 100% unikalny i nie zawierał skopiowanych treści.

5. Cele

Przed napisaniem tekstu ustal jego cel. W przypadku treści firmowych zazwyczaj ostatecznym, końcowym celem (nie bezpośrednim), jest zwiększenie sprzedaży. Nie rób tego na siłę. Wplataj w artykuł podlinkowane produkty, ale jedynie te, które faktycznie odpowiadają treści artykułu. Mierz cele (np. Odsłony, Współczynnik odrzuceń artykułu) za pomocą odpowiednich narzędzi analitycznych jak Google Analytics.

6. Skuteczne tematy

  • W formie pytania — Jak rozwiązać jakiś problem?
  • W formie Listy — 9 sposobów na rozwiązanie jakiegoś problemu. (9 nie 10, bo niestandardowa liczba jest bardziej intrygująca)

Dużo więcej o tematach: https://blog.ageno.pl/72-pomys%C5%82y-na-temat-nast%C4%99pnego-wpisu-na-blogu-firmowym-twojego-sklepu-internetowego-sk%C4%85d-bra%C4%87-c7df48b8389a

Z czego powinien składać się wpis?

  1. Excerpt. „Fragment”, który powinien być unikalny również względem samego wpisu. Ten tekst pojawi się na liście wszystkich wpisów, czyli np. w danej kategorii.
  2. Treść wpisu podzielona na sekcje:
    - Tytuł —
    Jasny, zrozumiały tytuł wpisu. W przypadku tekstów profesjonalnych na blogach firmowych najlepszym typem tytułu jest forma pytająca.
    - Lead —
    Pierwszy wyodrębniony akapit tekstu. Zazwyczaj jest podsumowaniem najważniejszego wątku tekstu, dla tych czytelników, którzy nie wnikają w szczegóły. Jego zadaniem jest też wzbudzenie zainteresowania odwiedzającego.
    (<p class=”lead”>…</p>)
    - Wstęp —
    Pierwsza początkowa część artykułu. Zadaniem wstępu jest zaintrygowanie odbiorcy, który zdecydował się przeczytać wpis.
    - TL;DR — czyli „too long; didn’t read” — krótkie, kilkuzdaniowe odpowiedzenie na pytanie zadane we wpisie w formie skróconej. Przydatne dla osób, którzy nie mają czasu czytać całego artykułu, a poszukują rozwiązania.
    (<p class=”tldr”>…</p>)
    - Na jakie pytania odpowiada wpis? — Lista kilku najważniejszych pytań, na jakie odpowiada wpis.
    (<ul class=”questions”>…</ul>)
    - Rozwinięcie —
    Główna, najdłuższa część artykułu, podzielona na podsekcje i akapity rozpoczynające się nagłówkami. Treść powinna być estetycznie sformatowana, posiadać nagłówki, listy, pogrubienia, linki, ilustracje, tabele i inne. Ilość znaków we wpisie nie jest najważniejsza. Sam wpis powinien wyczerpywać temat i być w 100% merytoryczny. (Przeczytaj o formatowaniu: https://blog.ageno.pl/jak-formatowa%C4%87-wpisy-na-blogach-firmowych-35e1b52b8379)
    - Podsumowanie —
    Zakończenie publikacji w formie kilku zdań kończących odtwarzających najważniejsze wnioski z artykułu.
    - Źródła — Na końcu wpisu, jeśli jest taka potrzeba, powinny być wymienione źródła, z jakich korzystało się podczas tworzenia wpisu.
    (<p class=”sources”>…</p>)
  3. Ilustracje — Zdjęcia, grafiki, jeśli potrzeba podpisane. Należy pamiętać, aby wykorzystywać tylko zdjęcia, do których ma się prawa lub na licencji CCO. Źródła zdjęć znajdują się w dalszej części wpisu.
  4. Kategoria — Wpis, powinien być przypisany do odpowiednich kategorii, o ile istnieją.
  5. Tytuł i opis SEO — Artykuł powinien być oznaczony odpowiednim tytułem i opisem, który będzie widoczny w wynikach wyszukiwania. Należy stosować tytuły, które odpowiadają na zapy­ta­nia użytkown­ików wyszuki­warek.
  6. Linki — Publikacja zazwyczaj posiada linki do stron zewnętrznych, ale nie należy zapominać o linkowaniu wewnętrznym (inne artykuły powiązane z naszego bloga). Najlepiej odwoływać się do powiązanych artykułów w treści nawiązując do innych artykułów. Linki do zewnętrznych źródeł powinny zawierać atrybut rel=”nofollow”
  7. Open Graphog:title, og:description i og:image, to specjalne tagi, które wyświetlają się w mediach społecznościowych. Należy pamiętać aby dodać unikalny OG tytuł, opis i zdjęcie. To jest to, co zobaczą internauci po udostępnieniu linka w mediach społecznościowych.

Przykłady ciekawych sekcji i wstawek w tekście

  • Zalety i Wady / Za i Przeciw.
  • FAQ – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi do nich.
  • Dobre praktyki.
  • Przykłady.
  • Cytaty.
  • Porady eksperta/wypowiedź eksperta.
  • Materiały video

Jeśli jesteś zainteresowany Content Marketingiem,
to napisz do nas na: ageno.pl 🚀

Przykłady artykułów

Wzorcowe, poglądowe wpisy dobrze zredagowane:

Źródła bezpłatnych zdjęć stockowych

Wpis powinien być atrakcyjny wizualnie, w łatwy sposób można to wymaganie spełnić dodając powiązane z tematyką zdjęcia.

Darmowe fotografie i grafiki można znaleźć na:

Dobrym pomysłem jest też tworzenie infografik. Jeśli akurat grafik jest zajęty, można pokusić się o stworzenie jej samodzielnie. Tutaj z pomocą przychodzi dość proste narzędzie canva.com.

Chcielibyśmy, aby ten artykuł stanowił kompendium wiedzy na temat pisania artykułów content marketingowych w internecie. Będziemy go rozwijać i aktualizować na bieżąco.

Jeśli uważasz, że coś powinniśmy tutaj dopisać, daj znać w komentarzu! 🙂

--

--