Скрам і небезпека Прозорості

Yuriy Koziy
agiledrive
Published in
4 min readJul 28, 2018

Юра, гарантую вам — в понеділок о 9:05 в нашій компанії буде Скрам. Усюди!
(з почутого на тренінгу)

  • Робота по Скраму підрозуміває повну Прозорість.
  • Прозорість артефактів, процесу та прогресу команди.
  • Прозорість, яка дає можливість для Інспекції та Адаптації вищевказаних речей.
Прозорість, Інспекція та Адаптація — три опори емпіричного процесу.

Нижче — мої міркування на тему, чому для хорошого Скраму важлива психологічна безпека в команді і ненасильницька комунікація. І, відповідно, що має змінитись у лідерських підходах, щоб Скрам дав максимум цінності і бізнесу, і команді.

Для початку, спитаю:

Ви пробували працювати в умовах повної прозорості?
Коли все, чим ви займаєтесь — на виду у вашої команди: обсяг роботи, яку ви виконуєте, швидкість виконання задач, спосіб подолання (чи замовчування) труднощів. Усе!

Мабуть не відкрию таємницю, коли скажу, що раптовий перехід на таку повну прозорість — джерело неабиякого стресу для кожного члена команди, незалежно від його авторитету чи рівня продуктивності.

Уявіть собі наступні кейси (з реального життя із зміненими іменами):

  • Старожил команди Іван уже кілька тижнів переживає стрес на грунті особистих стосунків, що негативно впливає на його продуктивність. Настільки, що це стало очевидним йому самому, але ще не його колегам. А тут новина від колег— від завтра ми працюємо по Скраму! Спектр емоцій, пережитих в цей момент Іваном не хочеться навіть уявляти.
  • Керівник Інна вже кілька років усвідомлює нерівномірну продуктивність членів своєї команди в умовах приблизно рівної оплати праці. Вона готова миритись із цим, оскільки понад усе цінує безконфліктну командну атмосферу. Тож на енергійний заклик свого керівника Андрія про “усім відділам — Скрам з понеділка!”, вона парирує: “А ти готовий підвищити зарплати щонайменше половині моєї команди після того, як вони дізнаються те, про що наразі знаємо лише ми з тобою?”. Німа сцена, Андрій в своїй уяві додає ще один пункт у чорний список “Чому Скрам не спрацює у нашій компанії”

Як бачите, виклики для Прозорості починаються ще до моменту роботи в прозорому середовищі.

Щоденний стендап із прозорістю задач команди завдяки фізичній Скрам-дошці

А от з першого спринта стає ще “цікавіше”:

  • З перших днів (а може навіть із першого стендапу) оголюються непроговорені місяцями (чи й роками) потенційно конфліктні моменти
  • Члени команди ще не вміють реагувати на конфлікти лицем-в-лице (адже в непрозорих середовищах більш популярні обговорення третіх осіб поза очі)
  • Дехто з острахом чекає Ретроспективи, оскільки Скрам Мастер вже попередив, що там доведеться говорити :)

Не дивно, що часто можна почути від знайомих щось на кшталт “ну, ми пробували Скрам, але нам не зайшло”

Безумовно, сам по собі, Скрам не творить чудес. Однак, в чому йому точно не має рівних — він стимулює структуровану регулярну комунікацію (в тому числі непросту), чим автоматично зіштовхує команди з необхідністю вирішувати другу дисфункцію команди — страх конфліктів (як писав П. Ленсіоні у книзі “5 дисфункцій команди”), яка часто присутня у командах із історично недостатньою прозорістю.

Патрік Ленсіоні - концепт “5 дисфункцій команди”. Читати знизу вверх.

Враховуючи вищеописане, при переході на Скрам (читай, на повну прозорість) рекомендую звернути увагу на наступні речі:

Власнику Продукта і Стейкхолдерам:
- Під час Огляду Спринта, дайте більше (аніж зазвичай) позитивного фідбеку команді за виконану роботу в умовах трансформації. Особливо, якщо вам здається, що вони виконали недостатній на вашу думку обсяг роботи протягом спринта :) Підтримка команді ой-як потрібна на цій стадії!

Скрам Мастеру:
- Забезпечте максимальну психологічну безпеку команді, особливо під час перших спринтів та Ретроспектив. Це пришвидшить адаптацію команди до нових реалій. Особливо, якщо вам здається, що спринт “пройшов нормально” :) Поцікавтесь, а що про новий спосіб роботи думає сама команда?

Членам команди:
- Увімкніть емпатію до колег. Особливо, якщо відчуваєте несправедливість. Безумовно, такі моменти важливо проговорювати, однак зважте на те, що на цій стадії команда часто нестабільна, і доносити фідбек важливо з турботою про реципієнта і з повагою до його почуттів.

Замість резюме

Прозорість — ключ до командної самоорганізації, адже в умовах візуальної наочності процесу, ним доволі нескладно управляти (самій Команді, а не Скрам Мастеру, чи, не дай боже, Власнику Продукта).

Прозорість допомагає бачити речі такими, якими вони є насправді

А тиск Власника Продукта чи Стейкхолдера на команду (наприклад, “щось я бачу, ви мало виконуєте задач…”), який у непрозорому середовищі міг працювати як міра короткострокового підвищення продуктивності, у середовищі прозорому відіграє злий жарт: команди можуть почати уникати прозорості (а з нею — і відповідальності), наприклад:

  • перестануть актуалізовувати дошку задач,
  • висловлять побажання перейти з фізичної дошки в електронну (“очі не бачать — серце не болить”),
  • поставлять під сумнів сам експеримент зі Скрамом і т.п.

Скрам Мастери, слідкуйте за цими анти-паттернами та спробуйте відслідкувати та нейтралізувати реальні причини уникання прозорості.

Бажаю усім здорового Скраму! Як підмітила маркетинг-директор Watsons Юлія Пузирьова (Власник Продукта у кількох Скрам-командах):

Скрам точно працює. А якщо не працює, значить це не Скрам!

P.S. На цю тему (як і на будь-яку іншу тему навколо Аджайлу та Скраму) запрошую вас поспілкуватись у суботу 18 серпня у колі практиків під час AgileDrive Unconference#3. Формат unconference (не-конференції) передбачає відкриту адженду, де кожен присутній може:

  • запропонувати тему для групової дискусії,
  • провести командну вправу чи воркшоп
  • отримати відповіді на свої запитання під час сесії lean coffee

До зустрічі!

--

--

Yuriy Koziy
agiledrive

Organizational Consultant, Managing Partner @ agiledrive