LinkedIn pre dizajnérov — oplatí sa to?

akouspesne.sk

Prečítajte si celý článok →

LinkedIn je najpopulárnejšia sociálna sieť pre podnikateľov, obchodníkov a iných profesionálov. Aj napriek tomu, že je vysoko hodnotený, nie všetci ho radi používajú. Hlavne dizajnéri. Niektorí nevidia potenciál a iní sa jednoducho nechcú starať o ďalšiu sociálnu sieť.

Dizajnéri si zvyknú robiť srandu z LinkedInu. Ale ak ste freelancer, ktorý hľadá prácu, môžete z toho získať naozaj veľa. Keď viete ako na to. Linkedin je sieť pre profesionálov a preto tu platia určité pravidlá.

Chcem dodať, že nie som odborný poradca na LinkedIn. Toto sú jednoducho moje tipy a postrehy, ktoré sám praktizujem a odporúčam.

A taká drobnosť, LinkedIn sa číta ako Linkedin 🙂

Zopár LinkedIn tipov

  1. Neposielajte random ľuďom žiadosti len preto, že vyzerajú zaujímavo. LinkedIn nie je ako Twitter, Instagram alebo Facebook, kde môžete sledovať hocikoho. Ak budete toto robiť príliš často, ľudia vás môžu označiť ako Spam alebo stlačiť tlačidlo “Nepoznám túto osobu”. LinkedIn vás potom pošle (obrazne) na trestnú lavicu s červenou kartou.
  2. Ak si predsa len chcete pridať osobu, ktorú osobne nepoznáte do svojej siete, vždy im pošlite žiadosť s vlastnou správou. Nič nie je tak otravné ako keď dostanete random žiadosť od niekoho koho ste v živote nestretli. Bez vysvetlenia. Priateľská správa s dôvodom prečo sa chcete spojiť úplne postačí.
  3. Majte jasný a výstižný titulok s dobrými kľúčovými slovami. Mimo iné, tieto údaje sa zobrazujú v Google výsledkoch pri vašom mene. Použitie vhodných kľúčových slov je mimoriadne dôležité pre freelancerov. Nepíšte “Grafický dizajn” ale píšte “Grafický dizajnér/dizajnérka”.
  4. Nastavte si vlastnú LinkedIn URL. Vo vašom profile toto môžete jednoducho zmeniť. Ľudia vás tak ľahšie nájdu, pretože LinkedIn je v Googli vysoko hodnotený.
  5. Pridajte obrázky. Ak máte ukážky vašej práce, pridajte ich do svojho profilu. Ak píšete príspevok, pridajte napr. odkaz s obrázkom na web. Pekná vizualizácia zaujme.

Ako si nájsť freelance prácu cez LinkedIn ako dizajnér

Profily s profilovou fotkou majú 21-krát vyžšiu návštevnosť ako tí bez profilovky. Snažte sa vyplniť čo najviac údajov o vašej kariére a môžete začať používať LinkedIn na hľadanie svojej budúcej práce.

1. Budujte svoju sieť

Začnite priateľmi, rodinou, známymi a predošlými klientami. Networking (budovanie siete) je stále najlepšia cesta na nájdenie pracovnej príležitosti. Firmy radi zamestnávajú ľudí cez odporúčania. Pridajte si do LinkedInu každého, koho poznáte.

Slovo networking je málo používané. Niektorí si myslia, že je to iba o propagovaní seba a falošného záujmu. Ja to takto nevidím. Ak som zapálený pre to, čo robím, rád zdieľam svoj príbeh s ľuďmi okolo seba. To je jeden z dôvodov, prečo píšem tento článok. LinkedIn predstavuje medzeru medzi Facebookom a Twitterom. Na FB nepošlem žiadosť o priateľstvo šéfovi môjho známeho. A väčšina podnikateľov ani nie je na Twitteri. V roku 2016 mal LinkedIn cez 433 miliónov používateľov. Z toho 13% nemalo Facebook a 59% ani Twitter.

Možno sa pýtate, prečo nekontaktovať niekoho cez mail alebo telefón?

Pozrite sa na ďalší bod.

2. Vytvárajte hodnotný obsah, ktorý zaujme

Nepoužívajte LinkedIn len na prácu. Vy potrebujete, aby si vás ľudia všimli. 40% používateľov sa prihlasuje do LinkedInu denne. To znamená, že občas môžete zdieľať taký istý status viac ako raz. Ak budú tí istí ľudia vidieť váš príspevok niekoľko krát, spomenú si na vás, keď budú potrebovať dizajnéra/ dizajnérku. Toto je obrovská výhoda LinkdeInu a veľký limit emailu.

Pridajte výzvu k akcií. Napríklad žiadanie o zdieľanie. Aj keď ľudia budú iba lajkovať váš príspevok, ich kontaktom sa to zobrazí. Nevzdávajte sa. Na svojom prvom statuse nemusíte mať hneď 50 lajkov. Príspevky slúžia hlavne na to, aby ste ľuďom dali o sebe vedieť. Nikto sa nedozvie ak nenapíšete, že hľadáte freelance prácu.

3. Sledujte spoločnosti a dizajnové štúdia

Na LinkedIn sú podobne ako na Facebooku rôzne spoločnosti. Sledujte tie, pre ktoré by ste radi pracovali a reagujte na ich zaujímavé novinky.

Ja sám sledujem viacero spoločností na LinkedIne. Už sa mi veľakrát stalo, že spoločnosť hľadala dizajnéra. Aj keď to nie je pre vás zaujímavé, myslite na tých pre ktorých by to mohlo byť. Vidíte niečo vhodné pre vašeho kamaráta? Označte ho do daného statusu. Môžete mu pomôcť. Neskôr môže on zase pomôcť vám. Nič vás to nestojí a budete mať dobrý pocit z toho, že ste pomohli. Takáto drobnosť — označenie, vás môže zaviesť k ďalšej príležitosti.

4. Používajte vymakaný vyhľadávač

LinkedIn musím pochváliť za ich prepracovaný vyhľadávač. Treba ho používať. Môžete si nastaviť filtre na určité územie, odvetvie, pracovnú funkciu, stupeň skúseností a iné. Dokonca si môžete vyhľadať práce výlučne pre freelancerov. LinkedIn si zapamätá vaše preferencie a bude vám zobrazovať potenciálne novinky. Taktiež s každou pracovnou ponukou si pozrite, kto vás môže predstaviť inzerentovi. Dokonca si môžete nastaviť automatizované vyhľadávania, ktoré vám budú posielané každý týždeň na mail.

Niekedy sú ale pracovné ponuky iba na plný uväzok. Čo nie je práve to, čo by chcel freelancer. Ale aj z toho môžete vyťažiť. Dá vám to rozhľad, koho spoločnosti potrebujú. Toto je výnimočne užitočné, ak ste sa práve presťahovali do nového mesta a potrebujete si rozšíriť zoznam potenciálnych klientov. Tiež je to super na sledovanie diania v kreatívnom priemysle okolo vás. Pamätáte? Používajte silné kľúčové slová vo vašom profile, aby vás ľudia mohli ľahko nájsť.

5. Je v pohode špehovať

LinkedIn je asi jediná sociálna sieť, kde vidíte, kto navštívil váš profil. Buďte si toho vedomý. Znovu, môžete to využiť vo svoj prospech. Ak sa chcete spojiť s niekým na LinkedIne, navštívte párkrát ich profil. Daná osoba dostane upozornenie v zozname zobrazení profilu. Niekedy sa stane, že vás oni kontaktujú ako prví. Tak či tak, vidia váš záujem. Toto robí predstavenie o niečo jednoduchšie pretože sa pravdepodobne zaujímate o stretnutie alebo spoluprácu.

___

Je mi jasné, že veľa dizajnérov neradi používajú alebo neznášajú LinkedIn. Chápem to. Je tam veľa ľudí, ktorí nemajú cítenie pre umenie a dizajn (nič proti). Ale jedna vec je zaujímavá. LinkedIn nie je priemyselne limitovaný. Niektorí dizajnéri preferujú Behance, Dribbble alebo Instagram na propagovanie ich tvorby. Ja som pre istotu na všetkých z nich. Tieto siete sú ale veľmi zamerané na prepájanie sa s ľuďmi z našej oblasti. Väčšina podnikateľov (ktorí, ak si pamätáte nie sú na Twitteri) určite nevedia že existuje nejaký Dribbble.

LinkedIn by nemal byť jediný nástroj na rozvíjanie nového podnikania. Rozhodne by ste ho mali zahrnúť do zoznamu sietí, ktoré používate. Môže byť vykreslený ako nemoderný v dizajnovom priemysle. To ale neznamená, že nemôže byť odrazovým mostíkom vo vašom vysnenom projekte.

___

Ďakujem za prečítanie tohto článku. Ak sa vám páči tento blog, tu je môj LinkedIn. Veľmi ma poteší, keď ma tam pozdravíte.

Ak viete o niekom, komu tieto tipy môžu pomôcť, dajte mu vedieť 🙂


Pôvodne publikované na akouspesne.sk 29. augusta 2017.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.