Blockchain wchodzi w dział ubezpieczeń

Dorota Pilarczyk
all-that-coins
Published in
3 min readJan 2, 2018

Technologia blockchain cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród firm, które świadczą usługi finansowe. Do czego może przyczynić się blockchain w branży ubezpieczeń? Zastosowanie tej technologii może wpłynąć na redukcję kosztów i zwiększenie wydajności, a także do wzrostu przychodów.

Czym jest blockchain?

Blockchain to technologia służąca do przechowywania i przesyłania informacji dotyczących transakcji zawartych w internecie. Wszystkie transakcje ułożone są w postaci bloków danych, z których każdy zawiera informacje o konkretnej liczbie transakcji. Po wypełnieniu jednego bloku tworzy się kolejny, za nim następny i w ten sposób powstaje cały łańcuch (blockchain to nazwa oznaczająca właśnie łańcuch bloków). Częstotliwość pojawiania się nowego bloku wynosi około 10 minut. Zapisywane informacje mogą dotyczyć różnego typu transakcji.

Jak działa blockchain?

Istotą tej technologii jest utrzymanie zbiorów wspólnej księgi rachunkowej transakcji, mającej postać cyfrową, rozproszoną po całej sieci w identycznych kopiach. Blockchain stanowi więc zbiór wszystkich zrealizowanych w danym momencie transakcji i nie wymaga centralnych komputerów ani specjalnych systemów weryfikujących i zarządzających. Przesyłanie i uwierzytelnianie transakcji jest możliwe dla każdego komputera w sieci. Transakcje są więc publiczne i każdy ma do nich dostęp pod warunkiem posiadania prawa dostępu przez danego użytkownika.

Czy technologia blockchain jest bezpieczna?

Obecna technologia i moc obliczeniowa komputerów nie jest w stanie podrobić łańcucha bloków. Oszacowano, że aby złamać sieć blockchain potrzebna byłaby moc obliczeniowa równa połowie internetu. Transakcje zapisane w blockchain są nieodwracalne. W przypadku próby zmiany jednego bloku, zmianie ulega cały następujący po nim łańcuch. W momencie próby oszustwa, zmiany lub wprowadzenia nieautoryzowanej transakcji zostanie to wykryte w procesie weryfikacji. Wystąpienie w jednej z kopii księgi niezgodnej z zapisami w sieci transakcji spowoduje nieuwzględnienie jej w łańcuchu. Wszystkie dane są więc zabezpieczone przed podrobieniem i wszelkiego rodzaju manipulacjami. Zastosowane zabezpieczenia kryptograficzne i zaawansowane metody matematyczne powodują, że technologia blockchain jest bezpieczna.

Blockchain w branży ubezpieczeniowej

Blockchain staje się coraz bardziej popularny również wśród firm świadczących usługi finansowe. Kolejną branżą chcącą skorzystać z nowej technologii są ubezpieczenia. Technologia ta może być wykorzystywana do automatyzacji procesów dotyczących roszczeń, a także w celu usprawnienia przepływu danych. Firmy ubezpieczeniowe mogą w ten sposób zyskać lepszą kontrolę w zakresie underwritingu, agregowaniu i dzieleniu ryzyka, dzięki czemu będą mogły poprawić ich monitorowanie i zrozumienie. Blockchain umożliwi zakładom ubezpieczeń bezpieczne przechowywanie informacji, w tym również tych dotyczących danych klientów. Technologia ta może ponadto przyczynić się do redukcji kosztów i zwiększenia wydajności oraz wzrostu przychodów. Firmy ubezpieczeniowe będą świadczyć wyższej jakości usługi, dzięki czemu pozyskają nowych klientów, co z kolei przyczyni się do zwiększenia zysków. Dodatkowymi zaletami blockchain jest ograniczona ilość błędów i poprawa dokładności realizowanych operacji. Wszystko to wpływa na poprawę relacji z klientami, partnerami biznesowymi oraz organami regulacyjnymi.

Obszary zastosowania technologii

Największa wartość zostanie wygenerowana w trzech obszarach. Pod wpływem blockchain największy potencjał zmiany wystąpi w obszarze przepływu dokumentacji, obsługi roszczeń oraz weryfikacji roszczeń. Pierwsze z ułatwień dotyczy zarządzania umowami ubezpieczeniowymi oraz stosowną dokumentacją. Technologia ta mogłaby również przechowywać wszelkie dokumenty związane z procesem obsługi roszczeń. Zainteresowane strony miałyby możliwość dostępu, monitorowania i weryfikacji procesu. Dzięki temu procesy te mogłyby być znacznie szybciej rozpatrywane. Blockchain mógłby być ponadto wykorzystywany do weryfikacji dokumentów tożsamości klientów i dowodów uwierzytelniających. Warto pamiętać, że każde usprawnienie prowadzi do wzrostu przewagi konkurencyjnej.

--

--