alpisik
Published in

alpisik

DeFi |MetaMask Cüzdanı Nasıl Kullanılır? DAI Nasıl Alınır?

DeFi (Merkeziyetsiz Finans) uygulamalarının hayatımıza girmeye başlaması ile birlikte Ethereum üzerinde çalışan akıllı kontratlar sayesinde bankacılık işlemlerimizin en azından bir kısmını yapabilme imkanına kavuştuk.

DAI Nasıl Alınır?

DeFi (Merkeziyetsiz Finans) konusunda henüz bilgi sahibi değilseniz, Youtube’da bu konu hakkında hazırlamış olduğum Türkçe içeriklere buradan ulaşabilirsiniz. DeFi Turkey telegram kanalına buradan ücretsiz katılabilirsiniz. Bu yazıda sizlere MakerDao’nun çıkarmış olduğu ve 1$’a sabitlenmiş şekilde işlem gören, Ethereum ağında çalışan ve stabil bir coin olan DAI’yi nasıl alabileceğinizi anlatacağım. DeFi (Merkeziyetsiz Finans) ürünleri arasında en yaygın kullanıma sahip olan DAI ile anlatacak olmama rağmen bu yöntemi diğer kripto paralar için elbette kullanabilirsiniz. Yazıya başlamadan önce anlatacaklarımın yatırım tavsiyesi niteliğinde olmadığını hatırlatmak isterim.

Türk Lirası ile DAI Nasıl Alınır?

Türk Lirası ile şu anda Türkiye’de hizmet veren kripto para borsalarından DAI almanız mümkün değil. Peki nasıl alacağız?

Öncelikle kripto para borsalarından Ethereum(ETH) almamız ve bunu DAI’ye çevirmemiz gerekiyor. Kripto para borsalarından Türk Lirası ile nasıl Bitcoin ve Altcoin alabileceğinizi burada çok detaylı bir şekilde anlattım.

Rehberde anlattığım gibi işlemleri tamamlayıp Ethereum(ETH) sahibi olduktan sonra bunu kendi cüzdanımıza çekmemiz gerekiyor. Bunun için genellikle MetaMask cüzdanı kullanılmaktadır. MetaMask cüzdanı yüklerken mutlaka official(resmi) sitesinden yüklediğinize emin olmanız gerekiyor.

Sitenin resmi adresi https://www.metamask.io/

MetaMask cüzdanı Chrome eklentisi olarak çalışmaktadır ve mutlaka resmi sitesinden tıklayarak bu chrome eklentisine gitmenizi öneriyorum. Özellikle bu konuda sahte Google Chrome eklentileri olduğu için yine bu adımda dikkatli olmak gerekiyor.

https://www.metamask.io/

Site üzerinden Chrome eklentisine tıkladığımızda Chrome web mağazası üzerinden MetaMask eklentisini indirebiliyoruz. Burada tekrar uyarmak istiyorum Google’da MetaMask diye aratıp çıkan sitelerden MetaMask eklentisini asla yüklemeyin, mutlaka resmi sitesi üzerinden tıklayarak Chrome eklentisine ulaşın.

MetaMask Chrome web mağazası

MetaMask Chrome eklentisini kurduktan sonra Google Chrome tarayıcımızı yeniden başlatmamız gerekiyor.

MetaMask’i ilk çalıştırdığınız zaman size bazı kelimeler veriyor. Bu kelimeleri kağıda yazıp kimsenin ulaşamayacağı bir yere yedeklemeniz gerekiyor. Bilgisayarınız bozulursa, çalınırsa ya da başka bir sorun oluşursa bu kelimeler sayesinde kripto paralarımızı kurtarabiliyoruz. Bu kelimeleri asla online bir ortamda saklamayın!

MetaMask cüzdan kurulumumuzu tamamladık ve Binance’den Ethereum (ETH) aldık, şimdi ne yapmamız gerekiyor?

MetaMask cüzdanınızı açtıktan sonra Ethereum adresinize gelip “Yatır” tuşuna basarak(İngilizce kullanıyorsanız Deposit yazıcaktır) Ethereum adresinize ulaşabilirsiniz. Bu adrese Binance’de bulunan ETH’lerimizi aktaracağız.

MetaMask üzerinde “Yatır” tuşuna bastıktan sonra karşınıza böyle bir ekran gelicektir. Şimdi “Hesabı İncele” tuşuna basarak ETH adresimize ulaşıyoruz.

Ethereum (ETH) adresimiz yazılı şekilde ve QR kod şeklinde karşımıza çıkıyor. Şimdi Binance’e tekrar girip hesabımızda bulunan ETH’leri MetaMask’de bulunan ETH adresimize göndereceğiz. Eğer hala Ethereum (ETH) satın almadıysanız detaylı rehbere buradan ulaşabilirsiniz.

Binance borsasına buradan kayıt olmanız ya da promosyon kodu kısmına (W3A09BGZ) yazmanız durumunda ÖMÜR BOYU %20 İNDİRİM kazanabilirsiniz.

Binance %20 İndirim Kodu: W3A09BGZ

Binance’den MetaMask cüzdanımıza ETH göndermek için sağ üst köşede bulunan Wallet sekmesinden Spot Wallet sekmesine giriyoruz.

Binance Withdraw İşlemi Nasıl Yapılır?

Burada ETH bakiyemizin yanında bulunan “Withdraw” tuşuna tıklıyoruz.

Açılan sayfada ERC20'yi işaretliyoruz ve belirtilen alana MetaMask’den kopyaladığımız ETH adresimizi yazıyoruz.

Binance’den MetaMask’e ETH Nasıl Çekilir?

Submit tuşuna tıkladıktan sonra mail adresimize transferi onaylamamız için bir onay maili geliyor. ETH adresimizi tekrar doğru yazdığımıza emin olduktan sonra gelen maili onaylıyoruz ve kısa bir süre sonra MetaMask adresimize Binance’den çekmiş olduğumuz ETH’ler ulaşıyor.

Binance’den MetaMask cüzdanımıza ETH gönderdikten sonra bunları DAI’ye çevirebilmek için Uniswap sitesini kullanabiliriz. MetaMask için yaptığım uyarılar Uniswap için aynen geçerli.

Uniswap resmi sitesi: https://uniswap.exchange/swap

Siteye ilk girdiğimizde bir uyarı karşımıza çıkıyor. Sitenin hala beta (deneme) aşamasında olduğunu ve kullanırken bu riski alıyorsak kullanmaya devam etmemiz gerektiği hakkında uyarıyor.

Uniswap’i ilk defa kullanacaksanız sitenin sağ üst bölümünden MetaMask cüzdanınızı bağlamanız gerekiyor. Bunun için sağ üst köşede bulunan cüzdana tıklayıp “Connect” diyerek sizden istediği izinlere evet diyebilirsiniz.

Cüzdanınızı başarılı bir şekilde bağladıktan sonra sağ üst köşede bulunan butona tıkladığınızda karşınıza böyle bir ekran gelmesi gerekiyor.

Account kısmında MetaMask cüzdanınızı gördüyseniz başarılı bir şekilde cüzdanınızı Uniswap’a bağlamışsınız demektir.

Şimdi Uniswap üzerinden elimizde bulunan ETH’leri verip DAI alacağız. Resimde görebileceğiniz gibi cüzdanımda 0.0365 civarı ETH bulunuyor, en az 1 ETH olması gerekmiyor, ufak miktarlar ile işlem yapabiliyorsunuz.

ETH verip DAI alırken bunun Ethereum ağında bir işlem gerektirdiğini ve bu yüzden madencilere çok küçük bir miktar komisyon gittiğini unutmamak gerekiyor. Bu yüzden bütün ETH bakiyem yerine 0.03 yazıyorum vermek istediğim ETH miktarına, otomatik olarak alabileceğim DAI miktarını söylüyor.

Uniswap Nasıl Kullanılır?

Uniswap bana 0.03 ETH karşılığı şu anda 8.0847 DAI veriyor. Bu örnek esnasında 1DAI = 0.00371 ETH olduğunu belirtmiş. DAI’nin üstünde Balance: 0.01582 yazıyor, buna pek takılmayın daha önce cüzdanımda kalmış DAI bakiyesini gösteriyor. Sonuç olarak 0.03 ETH verip 8.0847 DAI alacağız. Siz bu işlemi yaparken ETH fiyatı çok değişken olduğu için karşınıza başka sayılar çıkacaktır.

Swap tuşuna basıp işlemi başlatıyorum. MetaMask cüzdanım otomatik olarak devreye giriyor ve benden işlem için onay istiyor, aynı zamanda 0.02$ komisyonun madencilere gideceğini hatırlatıyor. Bu komisyon miktarı bakiye ile orantılı bir şekilde artmıyor. Büyük miktarlarda işlem yapsanız bile bu seviyelerde komisyon ödüyorsunuz.

MetaMask’de onayla tuşuna basıyorum ve işlem başlıyor. Bu işlem oldukça kısa sürüyor ve genellikle 1–2 dk içerisinde MetaMask cüzdanınızda DAI’ler gelmiş bulunuyor. Cüzdanınızda bulunan sol üst köşedeki menü tuşuna basarak DAI’leri görebilirsiniz.

Eğer hesabınızda DAI’leri göremezseniz yine menü tuşuna basarak en altta bulunan Jeton ekle bölümüne gidiyoruz ve buradan DAI diye aratıp ekleyebiliyoruz.

Metamask’e Jeton Nasıl Eklenir?

Başarılı bir şekilde DAI sahibi olduktan sonra bunu istediğiniz DeFi ürünlerinde kullanabilirsiniz.

DeFi ekosistemindeki tokenler aynı zamanda merkezi borsalarda işlem görmeye başladı. FTX borsasında şu anda COMP, BAL ve DeFi Index mevcut. FTX borsasına buradan kayıt olarak %5 indirim kazanabilirsiniz.

DeFi Index Nedir? DeFi projelerine nasıl yatırım yapılır konusunda detaylı bir rehber hazırladım, buradan ulaşabilirsiniz.

FTX %5 İndirim Kodu: 1906164

Alp IŞIK

Sosyal Ağlar 📱

Youtube: https://bit.ly/AlpIsikYoutube

Twitter: https://twitter.com/AlppIsik

Medium: https://medium.com/@AlpIsik

Telegram Duyuru Kanalı : https://t.me/alp_isik

Facebook: https://www.facebook.com/aalp.isik/

Instagram : https://www.instagram.com/alpp91/

Steemit: https://steemit.com/@bitcointr

⚠️ Burada ve sosyal medya hesaplarımda yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

--

--

Bilgisayar Müh. | Kripto paralar hakkında 2013 yılından beri araştırmalarımı ve deneyimlerimi paylaşıyorum.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store