alpisik
Published in

alpisik

FTX’in Yeni IEO’su C2X ($CTX) İçin Katılım Kuralları Neler?

FTX’de IEO’lara Nasıl Katılabilirim?

Bu yazımda sizlere FTX borsası üzerinde bulunan IEO (Initial Exchange Offering) bölümünden token satışlarına nasıl katılabileceğinizi, borsa üzerinde token’lar listelenmeden nasıl ucuza alabileceğinizi anlatacağım.

Tüm işlemleri FTX borsası üzerinden anlatacağım, henüz hesabınız yoksa aşağıdaki linkten hesap açarak ömür boyu tüm işlemlerinizde %5 komisyon indirimi kazanabilirsiniz.

Kayıt: İndirimli Üyelik İçin Tıklayın

Borsa üzerinden hesabınızı açtıktan sonra sağ üst köşede bulunan dil ayarlarından Türkçe’yi seçebilirsiniz.

Tüm borsalarda olduğu gibi kimlik doğrulama işlemlerini tamamlamanız gerekiyor. Bunun için sağ üst köşede bulunan profilinize tıklamanız, ayarlar bölümüne girmeniz ve daha sonrasında kimlik doğrulama bölümünden işlemleri tamamlamanız gerekiyor. FTX borsasında IEO’lara katılabilmeniz için kimlik doğrulama adımında 2. seviyeyi tamamlamış olmanız gerekiyor, 1. seviyeyi tamamlamanız yeterli değil, bu detayı unutmayın. Kimlik doğrulama konusunda detaylı resmi bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Kimlik doğrulama işleminizi son ana bırakmamanızı tavsiye ederim, aşırı yoğunluk olabiliyor.

FTX üzerinde aktif olarak C2X ($CTX) projesi için IEO bulunuyor, yazımın devamında bu proje için kuralları anlatacağım.

C2X ($CTX) projesi kendisini Web 3.0 oyunlarının yaygınlaşması ve adaptasyonun artmasını amaçlayan bir blokchain oyun platformu olarak tanıtıyor. Proje hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

FTX’in kendi token’ı olan $FTT’yi stake etmeniz durumunda borsa üzerinde farklı avantajlardan yararlanabiliyorsunuz. Bunlardan bazıları; komisyon indirimleri, ücretsiz kripto para çekme (ERC-20 dahil) ve IEO satışlarına katılabilme. Tahmin edebileceğiniz gibi kilitlediğiniz FTT miktarına göre bu avantajlar değişebiliyor.

C2X ($CTX) IEO İçin Katılım Kuralları Neler?

Minimum 150 FTT token kilitlemiş olmak. Burada kilitlediğiniz miktara göre bilet satın alıyorsunuz. Ne kadar çok bilet alırsanız şansınız o kadar artıyor. Eğer katılım hakkı kazanamazsanız paranız iade ediliyor.

  • ≥ 150 FTT: 1 bilet
  • ≥ 290 FTT: 2 bilet
  • ≥ 420 FTT : 3 bilet
  • ≥ 540 FTT: 4 bilet
  • ≥ 650 FTT: 5 bilet
  • ≥ 750 FTT : 6 bilet

Biletinize katılım hakkı çıkarsa bilet başına en az 479USD(T), en fazla 503 USD(T) ve 5 FTT (bilet başına) teklif verebiliyorsunuz.

IEO 18 Mart 2022'de gerçekleşecek. Güncel saat bilgisi için FTX’in sosyal medya hesaplarını kontrol etmenizi öneririm. Biletinize katılım hakkı çıkarsa teklif verebilmek için sadece 1 saat süreniz bulunuyor. Kısaca özetlemek gerekirse kilitlediğiniz FTT miktarına bağlı olarak bilet satın alıyorsunuz, sizin biletinize katılım hakkı çıkarsa teklif verebiliyorsunuz. Rastgele belirlenen kişilere alokasyonlar tanımlanıyor ve tokenları hesaplarına yatırılıyor. Süreç sonunda kazanamazsanız bir kaybınız olmuyor ve paranız hesabınıza geri yatırılıyor.

Yukarıda paylaştığım ekranda gözüktüğü gibi IEO sayfasından katılmak istediğiniz her satış için ayrı alt hesap açıp fonları buraya aktarmanız gerekiyor. Mesela bu satış için C2X-IEO diye hesap açmanız lazım, C2IEO ALT HESABI OLUŞTUR’a tıklarsanız otomatik açar. Fon transferi yapmayı unutmayın!

Alt hesaplarınıza bu şekilde ulaşabilirsiniz.

Oluşturduğunuz alt hesabınıza girdikten sonra içinde hiç bakiye olmayacak. Ana hesabınızdan bakiye aktarmak için aşağıdaki ekran görüntüsünde paylaştığım adımları uygulayabilirsiniz.

Alt hesabınıza girdikten sonra aşağıda gösterdiğim kısıma tıklayarak ana hesabınızdan alt hesabınıza fon transferi yapmanız gerekiyor.

Karşısına bu şekilde bir ekran çıkıyor, buradan hangi para birimini aktarmak istediğinizi seçiyorsunuz. Gönderen hesabı ana hesap, alıcı hesabı ise yeni açtığınız C2X-IEO olarak seçiyorsunuz ve istediğiniz miktarı gönderiyorsunuz.

FTX IEO Hakkında Görüşlerim

IEO üzerinden satışa çıkan projelerin tamamına buradan bakabilirsiniz. Özellikle borsadan listelendikleri ilk gün hepsi kazanç sağlamış gözüküyor. Elbette buradan %100 kar edeceksiniz gibi bir anlam çıkarmak doğru değil, geçmiş istatistiklere baktığımızda şu ana kadar bu şekilde olmuş gözüküyor.

IEO üzerinden satışa çıkan projelerde oyunu kuralına göre oynamak gerekiyor. Kendi gözlemlerime dayanarak şunu çok rahatça söyleyebilirim, çoğu kişi IEO haberi geldikten sonra panikle FTX’in tokenı olan FTT satın alıyor ve daha sonra ön satışa nasıl katılabileceğini araştırıyor. Katılım hakkı kazanamayan kişiler ise elinde bulunan FTT’leri yine panikle satıyor.

Tüm kripto para borsaları kendi token’larını satın alan ve kilitleyen kişilere bazı avantajlar sunar. FTX borsası FTT tutan kişilere yine benzer şekilde avantajlar sunuyor, buradan bakabilirsiniz. Düzenli olarak borsayı kullanıyorsanız kendi bütçenize uygun şekilde sürekli FTT kilitlemeniz ve bu tarz fırsatlarda kullanmak üzere boşta USD(T) tutmanız gerekiyor.

Borsayı hiç kullanmadığınız halde sadece IEO satış haberini duyduğunuz anda araştırıp, FTT satın alıp, hesabınıza USD(T) atmaya çalışıp diğer kuralları öğrenmeye çalışırken genellikle çoğu kişi katılım hakkı kazanamamış oluyor.

FTX borsası aslında sadık kullanıcıları için bu tarz fırsatlar sunuyor desem çok yanlış olmaz.

FTX’in kullanımı hakkında daha önceden hazırladığım videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

⚠️ Burada ve sosyal medya hesaplarımda yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Alp IŞIK

İletişim

--

--

--

Bilgisayar Müh. | Kripto paralar hakkında 2013 yılından beri araştırmalarımı ve deneyimlerimi paylaşıyorum.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Alp Işık

Alp Işık

Computer Engineer | Bitcoin Trader (2013) | Youtuber | https://linktr.ee/alpisik

More from Medium

CRODO.IO * Airdrop NFT for projects* buy CROD now!!

The Web3 Capital is missing something…

More on “Why Entrepreneurs Should Never Meet With VC’s Unless They’re Formally Pitching”

Sabi: Why We Invested