Amon píše
Published in

Amon píše

Co je to Microsoft Azure a kdy o něm přemýšlet?

Pokud je váš firemní hardware zastaralý a vy musíte přemýšlet o investicích do nového vybavení, přichází ten správný čas udělat si srovnání a popřemýšlet o vhodném cloudovém řešení.

Cloudové řešení pro moderní firmy.

Jednou z dnes dostupných cloudových služeb je Microsoft Azure (původně pojmenovaný Windows Azure). Microsoft do něj nepřestává investovat a daří se mu tuto sadu integrovaných cloudových služeb neustále rozšiřovat.

Co Microsoft Azure umožňuje?

V Microsoft Azure můžete mimo jiné vytvářet a konfigurovat své vlastní servery a instalovat na ně vlastní aplikace stejně jako v jiném datovém centru. Oproti jiným datovým centrům však Microsoft Azure přináší další výhody:

  1. Můžete zde kupovat jednotlivé služby přímo bez nutnosti vytvářet a spravovat HW, na kterém běží.
  2. Služba MS Azure se od lokálních datacenter výrazně odlišuje zejména zcela jinou a o několik úrovní vyšší bezpečností. Veškeré scénáře by zde měly být díky tisícům instalací ověřené a funkční.
  3. Další klíčovou výhodou je to, že zde konfigurujete server většinou cca o 50 % výkonnostně slabší, než je nutné ve standardním lokálním datacentru. Azure totiž umožňuje nastavit automatické procesy navyšování výkonu či diskové kapacity v návaznosti např. na dosažení 90% výkonu. Následně po poklesu špičky pak proces sám opět výkon odebere. Pokud některé aplikace nevyžadují běh 24/7, je možné servery vypínat a spouštět jen v době použití. Tímto systémem se dostanete na atraktivní a zajímavý model, kdy platíte transparentně pouze za to, co využijete, a ne za nevyužitý výkon infrastruktury naddimenzované tak, aby zvládla největší výkonnostní peaky.

Windows Azure má tři hlavní části:

  • Výpočetní část — zabývání se chodem a fungováním aplikací
  • Úložiště — zajištění online úložiště pro dané aplikace či různorodá data
  • Strukturní část — zajišťuje rychlé a spolehlivé propojení s internetem a datacentry Microsoftu, strukturní část zahrnuje jak výpočetní část, tak i úložiště.

Spolehněte se na důvěryhodnou cloudovou službu

Pokud nevíte, co byste měli při výběru cloudu posoudit, může vám přijít vhod tento článek: Jak zvolit poskytovatele cloudové služby. Rozhodnete-li se pro Azure, můžete se pustit jak do malých vývojářských testovacích projektů, tak do globálního uvádění produktů. Azure je navržen tak, aby zvládal jakékoli pracovní zátěže.

66 procent společností z žebříčku Fortune 500 se na něj spoléhá zřejmě také pro to, že Azure nabízí smlouvu o úrovni služeb podnikové úrovně, nonstop technickou podporu a neustálé sledování stavu služeb. Mezi zákazníky Microsoft Azure patří Skanska, Heineken, 3M, Dyson, Paul Smith, Mazda, GE Healthcare, Trek, McKesson, Milliman, Towers Watson, NBC Sports, TVB a mnoho, mnoho dalších.

Rozšiřte svoje stávající IT

Někteří poskytovatelé cloudu vás nutí vybrat si mezi vaším datovým centrem a cloudem. To není případ Azure, který se snadno integruje do vašeho stávajícího IT prostředí prostřednictvím největší sítě zabezpečených privátních připojení, řešení hybridní databáze a úložišť a funkcí datové rezidence a šifrování dat. Vaše prostředky tak zůstanou přesně tam, kde je potřebujete. Hybridní cloudová řešení Azure vám přinášejí to nejlepší z obou světů: více možností pro IT, menší složitost a nižší náklady. Jen se zamyslete, kolik stojí správa a údržba vlastních serverů. Nejde přece jen o pořízení vlastního „železa“, ale také o to, kdo se o něj postará a bude udržovat jeho 100% dostupnost. A to vše stojí náklady za elektřinu, prostor i další výdaje.

Škálujte podle potřeby, plaťte jenom za to, co využijete

Flexibilita Microsoft Azure spočívá v tom, že za služby platíte průběžnými platbami a podle potřeby můžete rychle škálovat směrem nahoru nebo dolů. Takže platíte jenom za to, co využijete. Díky účtování po minutách a závazku přizpůsobit se cenám konkurence u oblíbených infrastrukturních služeb, jako jsou výpočty, úložiště a šířka pásma, vždycky dostáváte skvělý poměr cena/výkon.

Ochrana dat

Víme, že některé organizace ke cloudu stále přistupují opatrně. Microsoft přijal závazek dodržovat přísné zákony EU na ochranu osobních údajů a díky této špičkové ochraně a soukromí vašich dat je prvním poskytovatelem cloudu, kterého uznaly orgány Evropské unie zabývající se ochranou dat. Microsoft byl také prvním větším poskytovatelem cloudu, který přijal novou mezinárodní normu ISO 27018 týkající se soukromí v cloudu. Rovněž spustili Azure Government, samostatnou verzi Azure navrženou tak, aby splňovala přísné požadavky správních orgánů USA.

Spouštějte svoje aplikace kdekoliv

Cloudová služba Azure běží v celosvětové síti datacenter řízených Microsoftem v 30 oblastech — ve více zemích a oblastech než Amazon Web Services a Google Cloud dohromady. Tato rychle rostoucí globální stopa vám poskytuje mnoho možností k provozování aplikací a zaručení vynikajícího výkonu u zákazníků.

--

--

Jsme tým specialistů na firemní IT. Staráme se o to, aby IT firmám sloužilo bez komplikací a zbytečných nákladů. Víme, jak na to a rádi o tom píšeme.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Amon System

Amon System

6 Followers

Jsme tým specialistů na firemní IT. Staráme se o to, aby IT firmám sloužilo bez komplikací a zbytečných nákladů. Víme, jak na to a rádi o tom píšeme.