Jenkins Üzerinden Android Build Etmek

Android bildiğiniz gibi varsayılan olarak gradle kullanıyor ve Jenkins varsayılan kurulumunda Gradle Plugin’ini bize sağlıyor ancak bu Gradle’in kurulu olduğu anlamına gelmiyor. Bunun için biraz konfigürasyonlar ile oynamak gerçekçi olabilir.
Öncelikle şu yolu kullanarak Config Tools’un ekranına ulaşalım. Şu şekilde :
[jenkins yeri]/configureTools ile sayfayı açıyoruz burada yapmamız gereken şey Tabiki Gradle İnstallation kısmına gelip burad işlemlerimizi halletmek.

Ekran Resmi 2017-07-26 10.56.10.png

Ben bu şekilde bir kurulum öngördüm. Ancak bunu bu şekilde ayarladığımızda yükleme işlemini ilginç bir şekilde gerçekleştirmiyor. Yükleme işlemi için Gradle’ı bir item ile tetiklememizi bekliyor. Hemen bir item oluşturup yada var olan bir konfigürasyonu değiştiriyoruz. Şu şekilde yapılabilir mesela: Önce yapılandırma adımı ekle diyerek işe başlanabilir:

Ekran Resmi 2017-07-26 11.02.27.png

Ardından önceki ekranda değerlerini girdiğimiz Gradle’ı seçiyoruz ve apply mevzusunu gerçekleştiriyoruz.

Ekran Resmi 2017-07-26 10.56.10.png

Bundan sonra ise yapacağımız şey proje ekranına gelip projeyi yapılandırmak. Bundan sonra şu şekilde bir çıktı alırsanız bir probleminiz kalmadı demektir.

Ekran Resmi 2017-07-26 11.30.24.png

Burada Gradle’ı kurdu ve işleme başladı. Durumlara göre sisteminiz durumu vb fail’de edebilir Success’i de basabilir. Bu adımdan sonra gradle ile işimiz kalmamaktadır.