Applifting Česko
Published in

Applifting Česko

Damian Gorný o testingu: Když někomu rozbiješ kód, řekni to hezky

Zcela vyvrací stereotypy o lidech z IT. Rád si povídá, je společenský a když právě netestuje nejnovější appky, cestuje po světě a běhá. Společně jsme probrali, jak funguje testing v Appliftingu, co ho k němu přilákalo i jaké nástroje právě používá.

Můžeš se našim čtenářům trochu představit?
Jasně. Jsem Damian a v Appliftingu se věnuji testingu aplikací. Původně jsem sice vystudoval chemii, ale práce v laboratoři nebyla přesně to, co bych chtěl dělat. Proto jsem udělal změnu, v jedné síti kaváren se propracoval až do managementu, no a nakonec po letech vyměnil management za IT. Uměl jsem základy programování i HTML s CSS a měl za sebou svoji první hru v C#. Proto jsem se ozval sem na pozici testera a vyšlo to.

Co konkrétně tě na Appliftingu přesvědčilo?
Zvažoval jsem i jiné možnosti, ale když jsem se dozvěděl o místní firemní kultuře, měl jsem jasno. Když je totiž správně nastavená a lidé se jí drží, dobře se jim pracuje a všem to může přinést jen výhody. No a hlavně pak lidé ve firmě zůstávají. Dobrý pocit jsem měl ale vlastně ze všeho, co jsem se v rámci výběrka dozvěděl.

A proč ses rozhodl právě pro testing?
Hlavně asi kvůli tomu, co je k němu třeba. Musíš umět uvažovat a mít cit pro technickou stránku věci. Já jako vystudovaný chemik k technikáliím vztah mám. Díky tomu jsem s tím mohl začít i přesto, že jsem to nikdy předtím nedělal. Roli hrálo i to, že jsem si toho o testingu dost načetl a povídal si o něm s kamarády, kteří se jako testeři živí.

Využiješ při své práci i nějaké znalosti z dřívějška?
Už v 9. třídě jsem si za výhru v chemické olympiádě koupil knížku xHTML s pomocí CSS, učil se podle ní a nějakou dobu jsem pak dělal weby. Z toho tedy občas vycházím. Hodně využívám taky svou schopnost komunikace. Když totiž podám vývoj aplikace jako metaforu, tak programátor ji staví jako lego. Já pak vezmu kladivo a snažím se mu ji rozbít. A když už se mi to povede, je dobré mu to říct hezky, ne jen stylem “hele, rozbil jsem ti to”.

Co tedy v rámci testingu děláš?
Ze začátku jsem hlavně poznával danou aplikaci, proklikával ji a snažil se najít chyby nebo nesrovnalosti. Pak jsem se začal věnovat automatickému testování. Při něm člověk napíše určitý skript a ten pak pomocí vybraného frameworku sám kliká na webu a ověřuje, jestli vše probíhá správně. To se hodí například proto, že každé dva týdny vyjde nová verze aplikace a takhle se dají snadno prověřit ty základní funkce, které by jinak člověk musel kontrolovat pořád dokola.

Díky tomu se tedy testování hodně zjednodušuje…
Určitě. Hlavně se tak dá ušetřit práce člověka, který by to jinak musel dělat ručně. Vše se samo prokliká a výsledkem je report, který tě navede k tomu, co máš ještě vyzkoušet. Občas z legrace říkám, že tím beru práci manuálním testerům.

Dá se někdy o aplikaci říct, že je konečně bezchybná?
Nikdy. Vždycky tam bude nějaká chyba a člověk se s tím musí naučit žít. Důležité je, aby ty hlavní funkce běžely a aplikace byla dobře použitelná. Že se jednou za čas něco stane, je zkrátka fakt. Vždy tam totiž existuje přímá úměra mezi tím, jak moc se vše protestuje a kolik to stojí. A žádný klient nechce za testing utratit tolik peněz, aby odhalil i tu nejmenší chybu.

Jaké úkoly běžně řešíš?
Hlavně píšu testovací scénáře. Ty říkají, co se stane, když na nějaké stránce klikneš na konkrétní místo. Občas je ale komplikované určit, kde přesně to místo je, protože to nemůžou být hodnoty na osách X a Y. Když si někdo zobrazí stránku na počítači nebo telefonu s úplně jiným rozlišením, neklikalo by to na správná místa. Proto mají jednotlivé prvky na stránce svá ID nebo classy. Ty ale někdy chybí, a tak je důležitá komunikace s vývojářem, aby se vše mohlo doladit.

Které nástroje při testování používáš?
Když jsem se věnoval frontendu, využíval jsem hlavně TestCafé nebo třeba Cypress. Teď při mobilním testingu využívám nejvíc Appium, Webdriver a Cucumber.

Liší se nějak testing Appliftingu od toho, jak to dělají jinde?
Určitě. Často to funguje tak, že testeři sedí pohromadě, je jich celý tým a mají svého vedoucího. Z celé firmy jim pak chodí požadavky na to, co mají otestovat. U nás fungujeme jinak. V týmu sedíme přímo s vývojáři, máme mnohem bližší kontakt a komunikace probíhá rychleji. Když navíc člověk aspoň trochu rozumí kódu, je schopný lépe upozornit na nějakou chybu a třeba i navrhnout řešení. Takže pak lépe funguje celý vývoj.

Co pro tebe zatím byla v Appliftingu největší výzva?
Jednoznačně mobilní vývoj, protože s ním souvisí spousta toolů a frameworků a vše je komplikovanější. Výzva je to i proto, že na aktuálním projektu dělám u nás sám, spolupracuji s externí firmou. Když se na něčem zaseknu, mám sice možnost se někde zeptat, ale spíš se snažím tlačit sám na sebe, abych vše našel a vyřešil. Nechci tím zdržovat ostatní.

Je něco, co by ses do budoucna rád naučil?
Chtěl bych se dostat k vývojářství. Jelikož v rámci projektu používám TypeScript a píšu v něm, učím se i React. K němu bych pak tedy logicky chtěl utéct a posunout se tak na pozici vývojáře.

No a co když právě netestuješ? Čemu se rád věnuješ?
Hodně běhám a snažím se s klukama chodit do fitka, abych jen neseděl v kanceláři a měl i nějaký pohyb. No a taky rád cestuju. Vždycky si šetřím dovolenou a pak někam vyjedu třeba na měsíc. Hodně mě to baví a můj cíl je do dvou let procestovat zbytek Evropy. Což je aktuálně asi deset zemí. Jelikož jsem se ale nedávno přestěhoval, spíš než cestování teď řeším, jak to doma vybavím. Času je zkrátka málo a koníčků moc.

--

--

Příběhy ze softwarové firmy Applifting

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store