Formularz — tylko jedno pole na e-mail oraz hasło

Adrian Dampc
Archiwum UX Watch
Published in
2 min readDec 21, 2017

“Powtórz e-mail” i “powtórz hasło” wciąż często występują na formularzach rejestracyjnych. Czy ich używanie ma sens?

Nie.

Jeśli nadal je stosujesz, pomyśl o zmianie.

Adres e-mail

Podstawowym argumentem za powtarzaniem tego pola jest ryzyko popełnienia błędu w adresie.

W praktyce jednak większość (wszystkie?) dzisiejszych przeglądarek podpowiada adres e-mail. To wyraźnie zmniejsza ryzyko pomyłki.

Co więcej, wielu użytkowników i tak przekleja wartość z poprzedniego pola. Jeśli popełnią błąd — powtórzenie nic nie da.

Gdy więc chcemy zminimalizować ryzyko błędu — są na to skuteczniejsze i bardziej subtelne metody.

Np. pomysł Chrisa Jacksona — gdy użytkownik wpisze adres, warto wyświetlić mu informację typu “link aktywacyjny zostanie wysłany na jankowalski@wp.pl“.

Z kolei Ross Unger i Jonathan Knoll zaproponowali, aby powtórzyć adres na końcu formularza. Dzięki temu użytkownik ponownie zwróci uwagę na e-mail i — w przypadku, gdy popełnił błąd — poprawi go.

Hasło

Powtarzanie pola z hasłem wynika z innego rozwiązania — ukrywania wpisywanych znaków. Ale czy jest to na pewno potrzebne?

O ile jest to sensowne przy logowaniu (które możemy robić np. w miejscu publicznym), to przy rejestracji — już nie. Wykonywana jest ona jednokrotnie i z reguły w bezpiecznym miejscu.

Oczywiście, użytkownik powinien mieć możliwość zachowania poufności. Ale zmuszać do niej każdego, choć większość nie ma takiej potrzeby?

A rozwiązanie jest proste — obok pola na hasło wystarczy umieścić checkbox pokazujący/ukrywający hasło (więcej tutaj). Drugi input można wtedy usunąć — gdy użytkownik nie będzie pewien swojego hasła, po prostu je podejrzy.

Sprawdziliśmy to. Rejestrację z jednym polem na hasło i checkoboxem wprowadziliśmy na nowej wersji Bloog.pl. Część zespołu miała obawy, czy to dobre rozwiązanie. Jednak testy na użytkownikach szybko rozwiały wątpliwości — żaden z badanych nie miał problemów ze zrozumieniem i poprawnym wypełnieniem pola. Nikt nie zgłosił też obaw co do bezpieczeństwa swojego hasła.

Ale po co zmieniać?

… ponieważ im dłuższy formularz, tym większe szanse, że użytkownik go nie wypełni.

Przykład: Odchudzenie formularza o dwa pola (z 9 do 7) pozwoliło firmie Marketo zwiększyć liczbę rejestracji o 20%! Usunięcie kolejnych dwóch pól to następne 14 % (szczegóły tutaj).

Oczywiście, nie zawsze dłuższy formularz musi być mniej skuteczny. Jeśli jednak nie masz możliwości weryfikacji np. testami AB, najbezpieczniej po prostu dbać o to, by był on jak najprostszy.

26.09.2013

--

--