Çatal Bıçak Kahve: Gündüz Menüsü

Çatal Bıçak Kahve 2–3–4 Mart tarihlerinde SUPA Suriye Pasajı Salon’da gerçekleşti. Etkinliğin gündüz kısmında Probador Colectiva tarafından seçilen 4 çekirdek ve demleme tekniği, Aş ekibi tarafından hazırlanan reçeteler ile eşleşti.

(Fotoğraf: Erdal Mahir Cüran)

Scone’lar

Sour Kitchen’ın hazırladığı zerdeçallı scone’lar, iki reçete için de kullanıldı. Zerdeçalın amacı, seçilen çekirdeklerin “baharatlı” olarak tanımlanan tat profillerini güçledirmekti.

(Fotoğraf: Erdal Mahir Cüran)

Çırpılmış Yumurtalı Scone

Çırpılmış yumurta, özellikle kremamsı kıvamda olan gerçek versiyonu ile, sağlam bir kahve eşlikçisidir. Bu eşlik, özellikle kahvaltı profilinde tereyağ ve kremanın getirdiği yağ aromalarının, kahvenin asidik ve baharatlı tat profillerinde kırılması ile dengeye ulaşır.

Bu reçete, içerisine en son eklenen taze baharatlar ile birlikte, hafif ve yağlı bir reçete olarak hazırlandı ve Kenya’dan Mutheka Muthaini çekirdeği ile eşleştirildi.

(Fotoğraf: Ceren Yalçınkaya)

Ananaslı Scone

Orman meyveleri reçeli ve taze ananas ile hazırlanan ikinci scone reçetesi, tat profilinde yoğun kırmızı meyveler bulunan Etiopya’dan Adado Shara Natural ile eşleştirilerek, çekirdeğin meyve profiline ağırlık verildi.

Özellikle hafif ekşi ve tatlı tatların yoğunlukta olduğu bu reçetede, Adado Shara’nun meyveli tat profillerine yoğunlaşıldı.

Balkabağı Tartine

Sour Kitchen’ın hazırladığı ekşi maya çavdar ekmekleri ile hazırlanan reçetede balkabakları, Maki Bahçe tarafından Fethiye’den gönderildi.

(Fotoğraf: Erdal Mahil Cüran)

Balkabağı tartine, uyumlandırıldığı Kenya’dan Burtukaana Lot 2 Adola çekirdeği için katmanlı olarak hazırladığı söylenebilir. Bu katmanlar, tartine’i yiyenler adına her lokmada farklı bir tat profilini tecrübe etmesi için kurgulandı. Bu düşünce ile hazırlanan reçetede fırınlanmış soğanlı hafif tatlı balkabağı, Ezine peyniri ve kuru kızılcık-kapari vinegret ile hazırlandı.

Reçete göze çarpan tuzlu ve tatlı öğelerin birlikte kullanılmasındaki sebep ise, seçilen çekirdeğin yoğun ve katmanlı tat profiline eşlik etmesiydi.

Humus

Humus reçetesi etkinlik denemeleri süresince tat profilinde çok ciddi bir Doğu Akdeniz aroma profili ile uyum içeren Finca la Cuesta çekirdeği uyumu göz önüne alınarak seçildi.

(Fotoğraf: Erdal Mahil Cüran)

Humus reçetesi ağırlıklı olarak sebzelerin tat profillerine göre kurgulandı. Özellikle uyumlandırıldığı kahve çekirdeği olan Kosta Rika’dan Finca la Cuesta’nın tat profili göz önüne alınarak geliştirilen reçete, Maki Bahçe’nin fırınlanmış sezonluk sebzeleri ile hazırlandı.

Fırınlanmış olarak hazırlanan sebzeler yer elması, balkabağı ve havuç ile birlikte, taze otlar salatası ile servis edilen humus, son olarak füme paprikalı tereyağı eklenerek servis edildi. Bu Doğu Akdeniz tat profili ile uyumlandırılan Finca la Cuesta, özellikle temiz ve meyvemsi tadı ile keyifli bir denge oluşturdu.

(Fotoğraf: Erdal Mahil Cüran)
Like what you read? Give Aş a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.