Utku’nun Kahvesi: Ruanda Mahembe

Paketini açıp, demleme ve ardından tadımına kadar Ruanda Mahembe kahve çekirdeği tecrübesi.

(Yazar: Utku Gülhan)

Yeni kahveler denemek her zaman beni heyecanlandırmıştır! Paketi hızlıca açarım, ardından burnuma o güzel kokular gelmeye başlar, gözleri kapatıp burnuma güzel bir şölen yaşattıktan sonra, hızlıca demlemeye koyulurum.

Bu günün şanslı kahvesi: Ruanda’dan. Ruanda, resmi adı ile Ruanda Cumhuriyeti, Afrika kıtasının orta bölümünde, doğu kısmında yer alan ve denize kıyısı bulunmayan bir ülkedir. Düzenli yağışlar sayesinde, mineral yönünden zengin toprakları ve kahve yetiştiriciliği adına gerekli yüksekliklere sahip olmanın etkisi ile dünyanın saygın kahve üreticileri arasında yer almaktadır. Ufak bilgilerden sonra, tarlada başlayan ve fincana doğru ilerleyen serüvenimize başlayabiliriz!

Ruanda Mahembe

Paketi açtığım anda çiçek kokuları hemen kendini belli etmeye başlıyor. Merak ettiğim, öğütüldükten sonra nasıl koktuğu... Öğüttükten sonra çekirdek sanki yeniden çiçek açmış gibi mükemmel kokmaya başladı.

Kısaca çekirdek hakkında bilgi vermek gerekirse, türü burbon, yıkanmış ve kurutulmuş, 1900 m yükseklikte yetişmiş, bölgesi Batı Ruanda, istasyonu ise Mahembe.

Kahvemi v60 yöntemi ile denedim. Kahveye suyu dökerken, narenciye kokuları yükselmeye başladı bile... 2 dakika 23 saniye sonra demlenmesi bitti ve sıra geldi tadına bakmaya!

Tadım Notları

İlk yudumumda meyvemsi tadlar resmen beni esir alırken bir yandan da gül notaları damağımı gıdıklıyor. Asiditesi dengeli ve muazzam temiz bir bitişi var. Ancak gövdeli bir kahve diyemem. İlk yudumumu bitirir bitirmez hemen ikinci yudumuma geçtim. Uzun zamandır bu kadar dengeli bir kahve denememiştim! Resmen ters köşe oldum.

Önümüzdeki birkaç gün daha bu kahve ile güzel bir ilişki yaşayacağımı düşünüyorum. Bu çekirdeği eğer deneyecekseniz, ki denemenizi şiddetle tavsiye ediyorum, demleme olarak ya v60 yöntemini yada Aeropress ile deneyin. Meyvemsi tadların daha fazla öne çıktığını göreceksiniz.

Çekirdeği yetiştiren Justin Musabylama saygılar, kavurmadaki güzel hünerlerini gösteren arkadaşlarımızı da unutmamak gerek. Ellerinize sağlık!

Like what you read? Give Aş a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.