Utku’nun Kahvesi: Etiyopya Magarrisa

Paketini açıp, demleme ve ardından tadımına kadar Etiyopya Magarissa kahve çekirdeği tecrübesi.

(Yazar: Utku Gülhan)

Doğu Afrika’da bulunan Etiyopya, kahvenin başkenti olarak bilinir. Şahsen favori kahve bölgelerimden olmayı da kesinlikle başarmıştır! İlginç bir bilgi olarak, Etiyopyalılar kahveye ‘’bun’’ ya da ‘’buna’’ diyorlar, kaffa bun terimini kullanıyorlar.

Bu bölgede kahvenin çoğu ıslak işlenir, bu durum Etiyopya kahvelerinin canlı bir parlaklığa sahip, meyvemsi ve çiçekli aroma profiline sahip olmasını sağlıyor. Diğer yandan, kuru işlenmesi halinde de tam meyveli, kabuk tatlarını vermektedir. Kısaca Etiyopya, kahvede meyve tatlarını sevenlerin favorisidir, şampiyonların kahvesidir. Ha bir de güzel kavurulursa tadından yenmez!

Öğütüme ve Demleme

Kahveyi ne kadar güzel toplayıp, yeşil çekirdek olarak bize teslim etseler de iş tabi ki orada bitmiyor. Kavurma ile ilk sanat başlıyor. Sonrasında size çekirdek olarak servis ediliyorsa, öğütücü ayarınızı, demleme ekipmanınıza göre iyi ayarlamanız gerekiyor. Ben bu doğrulamayı yapmak için zamanı kullanıyorum. Örnek verecek olursam, v60 ile demleme yapıyorsunuz, kahve ile suyun buluştuğu andan sonra(ki suyun derecesinin maksimum 95°C olmasını tavsiye ederim, çünkü kahveyi yakmak istemeyiz!) 2 dakika 30 saniye içinde demlemeniz ardından süreç bitiyorsa, kahvenizin öğütülüşü gayet idealdir. Baktık kahve 2 dakika 58 saniye sonra demlenmeyi bitirdi, o zaman ne yapıyoruz, kahvemizi biraz daha büyük öğütüyoruz.

Tadım

Ekipmanlar ve öğütme tamam, şimdi gelelim kaffa bun’a. İçtiğim kaffa bun, Etiyopya Magarrisa. Her Etiyopyadan beklediğim profil, o güzel kırmızı meyve tadları, üzümler, böğürtlenler… Pakete bakıyorum ve aynen paylaşıyorum. Rakım 1900, tür heirloom, yıkanmış ve kurutulmuş, bölge Guji, Danbi Uddo- Shakiso, üreticiler çeşitli küçük çaplı üreticiler şeklinde.

Kahvemi bardağıma dökerken bergamot kokuları yavaş yavaş yükselmeye başlıyor. Artık içmeliyim! İlk yudumum nedense beni pek tatmin etmedi, ikinci yudumu alırken meyve tatlarının oldukça az olduğunu fark ettim. Bitter tatları oldukça yoğun. Asiditesi oldukça düşük, ağzımda kalıcı bir tat kesinlikle bırakmıyor, halbuki çok ümitliydim bu kahveden! Gövdeli bir kahve asla değil. Gözleri kapatıp bütün duyularımı ağzıma ve burnuma yönlendirmeye çalışırken, o da ne diplerden gelen baharatımsı tatlar, belki karanfil, çok zorladık be Magarrisa!

Açıkçası mutlu olamadım, 10 üzerinden puan verecek olursam, puanım 6 olurdu. Bazen siz ne kadar özenseniz de kahvenize, hasat kötü olabilir yada sizin zevkinize göre değildir. Kahve görecelidir, evet bir kalitesi vardır ama herkes aynı kahveyi sevecek diye de bir durum yoktur. Ben Etiyopya kahvelerine bayılırken, siz Kenya da ısrarcısınızdır. Bu kaffa bun açıkçası benim beklentimin altında çıktı. Etiyopya Magarrisa, ÜZDÜ!

Like what you read? Give Aş a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.