Upoznajte AWS User Group u Bosni i Hercegovini

AWS User Group Bosnia
AWS User Group Bosnia
4 min readDec 6, 2016
AWS Bosnia User Group meetup u Sarajevu

AWS korisnička grupa u Bosni i Hercegovini nastala je u februaru mjesecu 2016. godine, potaknuta potrebnom za okupljanjem kako IT profesionalaca, tako i svih ostalih zainteresovanih za cloud tehnologije i Amazon Web Services (AWS).

Jedan od glavnih ciljeva grupe je da se pomogne rast IT zajednice u našoj zemlji kroz organizovanje sastanaka i druženja članova grupe.

Tako bismo omogućili da svi oni koji već rade i imaju iskustva u radu sa AWS-om podijele svoja iskustva i znanja kako bi svi ostali koji to žele mogli iz prve ruke naučiti nešto novo.

Na taj način će se možda zainteresovati da samostalno krenu sa učenjem o trenutnoj najvećoj cloud platformi na svijetu.

Osnivanje grupe i početak njenog rada prepoznat je i od strane samog Amazona koji je našu korisničku grupu uvrstio na svoju zvaničnu listu korisničkih grupa širom svijeta.

AWS User Group na listi oficijelnih AWS korisničkih grupa

Kako je poznavanje cloud tehnologija postalo jedna od najtraženih vještina, osnivanje ove grupe je dobilo još više na svom značaju.

Upravo je naša grupa tu da svojim članovima omogući razmjenu znanja i iskustva, te da bude mjesto gdje ćemo svi jedni od drugih učiti i sticati nova znanja.

Danas je jako aktuelan termin DevOps, koji kombinuje Development i Operations dio svake kompanije i tima koji rade na razvoju nekog IT rješenja.

Do sada smo imali uvriježeno mišljenje da su serveri, i generalno infrastruktura na kojoj se nalaze IT rješenja, bilo da se radi o data centrima u vlastitom vlasništvu ili u cloudu, uglavnom rezervisani za sistem i mrežne inženjere i da programeri ne treba da znaju ništa o tome dijelu.

To više na sreću nije tako.

Zahvaljujući razvoju DevOps kulture, programeri imaju mogućnost da se upoznaju sa infrastrukturom na kojima će njihov kod nastaviti „živjeti“, a sistem inženjeri su ti koji više ne rade samo puku administraciju nego moraju sve više da koriste vještine programera kako bi što vise procesa automatizovali .

Oni na taj način direktno utiču na ubrzanje samog razvoja aplikacija i njihovog puštanja u produkciju.

DevOps kultura ide ruku pod ruku sa cloud tehnologijama. Sigurno ste svi već čuli za pojam Infrastructure as a Code (IaaC), upravo je to jedan od konkretnih primjera primjene DevOps vještina i načina razmišljanja.

Tu se traži da se sva infrastruktura (serverska, mrežna itd.) prevede u kod i kao takva u svakom trenutku može reproducirati i „podignuti od nule“.

AWS User grupa Bosne i Hercegovine kao jedan od zadataka ima i povećanje svijesti o potrebi razvoja DevOps kulture.

Danas se sve više aplikacija razvija u timovima koji nemaju niti jednog sistem inženjera, programeri obavljaju sav posao od razvijanja aplikacije do njenog stavljanja u produkciju.

Upravo AWS sa svojim servisima olakšava posao programerima da se njihova aplikacija što bezbolnije i lakše nađe u produkciji.

To nikako ne znači da nam sistem inženjeri više nisu potrebni, rekli bismo da su nam sada potrebniji više nego ikada prije, samo sa još nekoliko dodatnih vještina.

Ukoliko ste programer i do sada ste radili samo na razvoju aplikacija, nakon svega pročitanog jasno vam je da ste i više nego dobrodošli u našu grupu.

Imat ćete priliku da naučite mnogo toga što bi vam moglo pomoći u daljnjem radu i razvoju.

Ako ste pak sistem inženjer, administrator ili imate neku drugu titulu, onda Vas ne trebamo ni ubjeđivati da nam se pridružite.

Jasno vam je da ste vašim serverima, bazama i dalje itekako potrebni, samo su oni iz vašeg dana centra preselili na sigurnije mjesto, AWS data centar.

Cloud tehnologije pored svih svojih prednosti koje pružaju developerima i sistem inženjerima, za svrhu imaju i da vam pomognu da smanjite troškove infrastrukture za svoje aplikacije.

Omogućavaju vam da lahko predvidite troškove u budućnosti, te da krenete sa radom u produkciji bez velikih financijskih ulaganja unaprijed.

Ovo je također poziv i IT managerima i voditeljima timova da nam se pridruže i saznaju na koji način mogu optimizovati i smanjiti troškove koje trenutno imaju.

Naša grupa trenutno broji blizu stotinu članova, i Vi joj se vrlo jednostavno možete pridružiti na njenom meetup sajtu te je podržati i pratiti na socijalnim mrežama (Facebook, Twitter).

Svoje sastanke grupe održava u Mostaru i Sarajevu, a svojim članovima se trudi omogućiti razne pogodnosti i resurse za kvalitetno učenje i rad sa AWS-om, a to ne bi bilo moguće bez naših sponzora koji pomažu rad grupe.

Ovom prilikom im se zahvaljujemo i pozivamo Vas da ukoliko smatrate da na neki način možete pomoći rad grupe budite slobodni da nam se javite.

Ukoliko niste u mogućnosti prisustvovati sastancima, tu su i webinari gdje se sa nama možete družiti online.

Za druženje i učenje Vam nije potrebno ništa više osim malo dobre volje i Vašeg cijenjenog vremena.

Hvala Vam i dobrodošli u AWS User Group Bosne i Hercegovine.

--

--