Örtmenim canım benim…

Bu yazıyı 24 Kasım’da yazdım. Ancak hemen yayınlamadım. Ne yalan söyleyeyim (neden yalan söylemem gerekiyorsa) gelmesi muhtemel tepkilerden çekindim biraz.

Hâlâ da çekiniyorum ki, yazıyı okumadan önce size uyarılarımı yapayım. İşinize gelmiyorsa okumayın. Okursanız da lütfen kızmayın gereksiz yere çemkirmeyin. (Çok üstten gören bir kelime oldu özür dilerim ama rahat olun, “Bu basit bir yorum yazısı” sadece demek istiyorum. Katılmama hakkınız var.)

1- Babam da öğretmendi benim. Hatta öğretmenleri koruyan kollayan, orta ölçekli bir dernek kurucusu filandır. Öğretmenlikten emekli olduktan sonra mimarlık okumuş değişik biriydi, nur içinde yatsın. Sert bir öğretmendi.

2- Ben de öğretmen miyim bilmiyorum ama Mimarlık ve Tasarım Fakültelerinde derslere girerim. Hatta yüksek lisans ve doktora seviyesindedir derslerim çoğunlukla. Öğretmenler gününü kutlayana “Eyvallah” derim ama kendimi çok öğretmen gibi görmüyorum. Öğrenciler benim tecrübesiz meslektaşlarımdır bence. O yüzden onlara ölümcül hatalar yapmamaları konusunda uyarırken sert bile olabiliyorum. Ancak bendeki gerçek endişeyi anlayınca, hoca öğrenci ilişkisinden, tecrübeli-tecrübesiz meslektaş haline evriliyoruz. Öğrencilerimle çok sıkı ve iyi ilişkilerim var.

3- Öğretmenleri üzmek istemem. Fakat birisi de bazı iyi olmayan öğretmenleri uyarmalıdır.

4- Üzerinize alınıyorsanız buradaki eleştirilerimden birine takıldıysanız bana kızmadan önce yaptıklarınızı sorgulayın. Eğer kendinizde bir sorun görmüyorsanız benim eleştirilerim değersizdir. Takmayın, üzerinize alınmayın. İstisnadır deyin geçin. Kaideleri bozamadığımı bilin.

5- “Öğretmen” kelimesi ile “örtmen” arasında fark vardır. benim derdim “Örtmen” lerle. Eğer siz öğretmenseniz takmayın beni.

Göğsümde bir yara var. Aksırdıkça, hapşurdukça fena canım acıyor. Fakat asıl güldüğümde acı üst seviyeye taşınıyor. İşte bu karikatür önceden bildiğim halde beni dakikalarca yine güldürdü ve sıkı acıttı. Örtmenlerin klişe kızma konusu ve tabii çizilen örtmen tipini gördükçe, sonra aklıma geldikçe gülüyorum.

Beni bu yazıyı yazmaya iten neydi peki. Uzun süreden fena derecede “gıcık” olduğum bir konu geldi suratıma yapıştı bu 25 Kasım.

Efendim, biraz da üst gelir grubundaki öğrencilerin olduğu sınıflarda, sınıfça para toplanıp örtmene bir hediye alınıyor. Hediyenin değeri olmaz, düşünülmesi yeterlidir değil mi? Değil işte.

İşte birkaç öğrencinin toplanıp çiçek filan almasını anladık. Sonra rekabet kızışıyor “En kallavi çiçek buketini benim çocuğum verecek” yarışı bir şekilde sulha bağlanıyor. Sınıfça para toplanıyor ve örtmene “değerli” bir hediye alınıyor. Bu hediyeye girmemek hakkı var mı bilmiyorum. Örnekte girmeme durumu ayıplanmaya sebep olduğundan, bir zorlama olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Öğrenci velileri toplanıp bir hediye alıyorlar. Sınıfın annelerinin üye olduğu Whatsapp grubunda her şey konuşuluyor. Fikirler havada çarpışıyor ve bence oldukça fazla bir katılım payı belirleniyor. Neyse işgüzar bir veli paraları toparlıyor ve kuyumcuya gidiliyor örtmene altın bir kolye mi ne alınıyor. Ne saçma.

Daha saçması yandaki sınıf örtmenine daha iyi bir ziynet alınması üzerine, örtmenin biraz surat yapması. Evet, evet aynen öyle.

Çok garip bir örnek. Aman ha, hiç hediye kabul etmeyen gerçek öğretmenler de vardır. Onları tenzih etmem gerekir ama bu vahim olay gerçekten cereyan etti. Bana şimdi okul ismi, sınıf filan verdirmeyin. Yalan beyan ettiğimi düşünüyorsanız, düşünün örtmenin bu davranışını tasvip ettiğimden değil tam tersi yine de çocukları üzmemek için veremem.

Bir de şiirler vardır. Çocukları aydınlatırken mum gibi erir örtmenler. Her 24 kasımda tekrarlanır, örtmenler biraz da abartı şekilde kutsanır. Gözler dolar. Niye eriyorlar ki, erimesinler. İşini iyi yapan öğretmen zaten ödülünü alır. Hediye nedir? Bence uygun değil.

Hah imkansızlıktan tek sınıflı okulu kendi eliyle boyayan, sabahın köründe kalkıp odun kömürle sobayı yakan, yine de öğrencilerinin bir damla gözyaşı akmasın diye kendi acısını onlara aktarmayan öğretmenlerin elinden öper, saygıda kusur etmem. Yani onların fedekarlıklarını görmezden gelemem. Fakat bu ülkede öyle “öğretmen” varken, böyle “örtmen” de var. Silkinip kendilerine gelmeleri ve o fedakar meslektaşlarından rol çalmamaları gerekir.

Bir de görüyorum, minnacık çocukları döven tipler var. Bunlar sözde eğitim veriyorlar. Ben gözüm gibi bakacağım çocuğuma sana teslim edeceğim ve sen bir sebep yüzünden döveceksin. Ya da fiziki dövmeyeceksin de manevi olarak dövmekten beter edeceksin. Mobbing uygulayacaksın, o süper zekanlar sınıfta onu madara edeceksin, üzeceksin. Anlamıyorum, aklım havsalam almıyor.

Eh ben de dayak yiyen ya da ezilen çocuğun velisi olarak diyelim ki sana kılım örtmenim. Çocuklara böyle davrandığın için ve ben senden güçlüyüm gelip ben de seni hırpalayayım mı? Seni koruyan bir sürü yasa var değil mi? Peki o çocukları koruyan yasa yok mu? Çıldırıyorum.

Öğretmen hata yapabilir. Ben de yapmışımdır. Bana yapılanlar hakkında bir roman dahi yazdım. Hiçbir yayınevine vermedim, belki bir gün veririm onlar da basarlar.

Bir öğretmen olarak aslında -bazen- çok sevilmediğimi ben de biliyorum. Bir dönem ikinci sınıftaki, bir iç mimarlık öğrencisine, meslek sahibi olması için oradan buradan kopi-peyst ya da çalıntı işlerle değil özgün mekan tasarlaması gerektiğini anlatamadım. Geçer not aldı geçti ama aynı şeyleri kopyalayarak önüme getirdi bir dönem içinde. Çok zorladığımın farkındayım babası alçıpan işleri yapan esnaf bir adam. Yıllar boyu birikimini oğlu iç mimar olsun diye vermiş. Oğlan hiç oralı değil ve aslında her şeyin farkında. “Tasarımınız yoksa siz de iç mimar değilsiniz, lütfen bunun değeri biliniz” dedim diye (öğrenciye siz diye hitap ederim) bana kızgın. Hatta ertesi dönem, benim bu dediğimi bilmeden aynı ama tastamam aynı eleştiriyi getiren meslektaşıma, benim yüzümden -artık- çalışmadığını söylemiş. Açık jüri, hoca da sormuş, ne yaptı sana. O da anlatmış, şöyle böyle dedi. Hoca da “Eh aynısını biz de diyoruz” deyince. “Böyle deyince meslekten soğuyorum. O beni meslekten soğuttu o yüzden bu jüriye bir şey çizmeden geldim. Sorun onda” demiş. Yahu daha ikinci sınıftasın, mesleği öğrenmeden nasıl soğuyorsun. Tecrübesiz meslektaşımdır diyorum ya öğrenciler için, bu arkadaş meslektaşım olmak için çaba sarf etmiyor ki. Basit bir ders değil ki, mesleğiniz olacak. İç mimarsan mekanı kavraman ve tasarlaman lazım. Neyse ben ne diyorum, o ne diyor.

Kısaca anlaşamadığım öğrenciler ve hatta belki de bilmeden kötü davrandığım öğrencim vardır. Böyle tepkiler gelse de, gelmese de bilemem. Fakat o kadar dikkatli davranıyorum ki, kız erkek farketmez hiçbir öğrenciye maddi ya da manevi zarar verecek bir söz söylemiyorum, davranışta bulunmuyorum. Kolay değil bu disiplini sağlamak. Durum kontrolden çıkarsa, en fazla susuyorum. Susmanın ne kadar büyük bir ceza olduğunu bilen oluyor, bilmeyen aldığı nota bakıyor, geçiyor gidiyor.

Bir gün Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde dersteyim. Ders zor değil ama her dersin sonunda, sonraki dersin konusunu çok az içeren ve öğrenciyi araştırma yapmaya zorlayan bir ödev veriyorum. O gün yoğun bir ders oldu, ödev vermeyi unuttum. Tam “ders bitmiştir” diyecekken, en önde oturan biraz da not delisi bir hanımefendi, “Hocam ödev vermeyi unuttunuz” dedi. Ben de “Aaa evet, oturun lütfen, herkes otursun, ödevi tahtaya çizeyim” dedim.

Oyyy, oyyy. Sınıftan nasıl homurtular geldi bir bilseniz. Gözlerim bozuktur ama çok iyi duyar kulaklarım. (Keşke duymasaydım. İnsan kayınvaldesinin her mırıltısını duymasa ne iyi olur.) Neler neler geliyor bu kulaklara. Ne ödevin jinekoloğu hakkında yapılmamış yorum kaldı, ne kızın inekliği filan. Oyyy ki oyy.

Ben ciddiyetle tahtaya ödevi çizdim. Sonra döndüm, “Haftaya ödeviniz budur ama bu ödevi sadece bu arkadaşınız yapacak, hep beraber kritik vereceğiz.” diyerek dersi sonlandırdım.

Birkaç hafta sonra yapılan ankete göre…

142 dersi kapsayan ankette ikinci olmuşum. Demek ki o kız kötü puan verdi birinci olamadık.

Kısacası örtmen hediye almaz, işini yapar. İşi öğrencidir. En zor işlerden biridir. Fakat işinin sonucuna göre muamele görür. Her 24 kasımda kutsanmaması gerekir.

Hatta otomatik olarak ne yaparsa yapsın, bir çıkar için ödüllendirilmesi onu bazı beklentilere sokar. “Öğretmen”, öğretmendir. “Örtmen” ise örtmendir. Bir şeyi örtmeye çalışanlara gıcığım…

Fakat gerçek öğretmene saygıda kusur etmem. Etmemek gerekir ama o hediyeyle çalışmaz. Hediye kabul etmez. Ona bir gün bir öğrencisi en büyük hediyeyi, başarısıyla verecektir.

Ohh dedim de rahatladım…

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.