Adil Kullanım Kotası — AKK

Aydoğan
Aydoğan
Oct 31, 2017 · 6 min read

Kotalı internetin olduğu zamanları hatırlar mısınız? 5–10 GB gibi şimdi komik gelen rakamlarda kotalar vardı ve o kotayı aşmamak için bilgisayar başında gergin dakikalar geçiriyorduk. Daha sonra o köprünün altından çok sular aktı ve kotalı internet dönemi -kısmen- sona erdi. Teknoloji gelişti, internet kullanımı katlana katlana artmaya başladı. Artık günümüzde “LİMİTSİZ” diye tabir edilen internet tarifeleri var. Daha doğrusu internet servis sağlayıcıları (İSS) sitelerinde bu tabiri şöyle kullanırlar: LİMİTSİZ*. Heh gördün mü oradaki yıldızı? Ne demek o? Bi’ cinlik var bu işin içinde demek işte o.

Adil Kullanım Kotası?

Şimdi efendim, son dört — beş yıldır falan bütün internet servis sağlayıcılar adil kullanım kotası adında bir uygulama başlattı. Bu uygulama sizlerin limitsiz internetinizi limitliyor. O nası oluyo yahu?

Şimdi Hayri amca gidiyor bayiye eve internet bağlatacak oğlan oyun oynasın, kız film dizi izlesin, hanım yemek tariflerine baksın, WhatsApp’ten akrabalara fotoğraflar atılsın diye. Bir de soruyor satış elemanına “bunun kotası neyim yok değil mi delüanlı?”. Tabii ki “Yok amca” diyor eleman, “limitsiz” diyor. Tabii sözlü ifade ederken o limitsizin yanındaki yıldızı ifade edemediğinden adil kullanım kotasından bihaber bizim amcamız.

Amca destansı uzunluktaki sözleşme kağıtlarına çakıyor imzaları alıyor 2 yıllık taahhütlü limitsiz internet hizmetini bağlatıyor bir güzel. Fakat aradan gel zaman git zaman, bi’ bakıyor bizim limitsiz internet pert. Oğlan oyun oynayamıyor, kızın diziler piksel piksel. Teyzemizin aldığı yemek tarifleri bile leziz değil. Hayrola neler oluyor?

— Adil kullanım kotasını geçtiniz amcacığım.
+ E kotasız diye aldık biz bunu
— Evet amcacığım kotasız sizin internet.
+ Siz benle dalga mı geçiyorsunuz!!!111111…

AKK’nin Normal Kotadan Farkı Nedir?

Turkcell Superonline’ın kotalı fiber tarifeleri.

Normal kota bildiğimiz üzere eski sistemdeki olduğu gibi, bize bir limit veriliyor o limit aştığımız zaman bu faturamıza ekstra ücret olarak yansıyor. Eski sistem diyorum diye bugün bu kota sistemi yok sanmayın. Turkcell Superonline günümüzde 2 GB (iki) kotalı fiber internet hizmeti sunuyor, 29 liraya. Kotayı aştığında her 100 MB veri kullanımında 1,5₺ekstra ücret ay sonunda faturanıza yansıyor.

AKK?

Şimdi amcaya anlatır gibi anlatacağım bu adil kullanım kotası olayını. Sonra da biraz işin teknik kısmına girip birazcık matematik yapıcam. (Evet ben yapıcam bu matematiği) … (Gülme!)

Amca bak şimdi. İnternet servis sağlayıcıları adil kullanım kotası diye bir şey uyguluyorlar. Bu uygulamaya göre kullanıcı her hangi bir limit olmadan istediği kadar veri aktarımı gerçekleştirebilir. Belirli bir sınırlamanın üzerine çıkılması durumunda ekstra ücretlendirme yapılmamakta. Uzun lafın kısası ben 50₺ fatura ödeyeceğim ve istediğim kadar şey indirebileceğim. Fakat internet servis sağlayıcıları bakıyor ki her ev sizin ev gibi değil amcacığım. Bir ev var adam almış internet aboneliğini, Hayri amcayla aynı parayı veriyor ama bütün interneti bilgisayarına indiriyor. İnternet servis sağlayıcı diyor ki: “Hayri amcaya haksızlık değil mi? O da senle aynı ücreti ödüyor”. Bütün interneti indiren abiler yüzünden Hayri amcaya haksızlık olmasın diye belirli bir veri aktarımı limitinden sonra internetinin hızı düşüyor. “Hele bir soluklan yeğenim” deniyor ay sonuna kadar.

Kabusum olan mesajlar

Hayri amcayı bir kenara düşüne dursun biz bu AKK işini biraz açalım. İlk çıktığı zaman yapılan açıklamalara göre AKK’nin amacı kişiye sunulan bu sınırsız hizmeti suistimal etmesinin önüne geçmek; yukarıda kabaca tabir ettiğim üzere az veri kullanan kullanıcıyla çok veri kullanan kullanıcı arasındaki farkı dengelemek. İyi de neden dengeliyor? Bıraksınlar herkes istediği kadar indirsin değil mi? Ne yazık ki bu kadar basit değil bu mesele.

Türkiye internet altyapısı açısından yurtdışına bağlı bir ülke. (Şaşırmadık tabii ki) Dolayısıyla Türk Telekom, Turkcell Superonline, Uydunet gibi günümüz internet servis sağlayıcıları (İSS) abonelerine verdiği interneti yurtdışından temin ediyorlar. Veri aktarım miktarına göre yurtdışına verdiği para artan İSS’ler, sabit kullanım ücreti aldığı aboneden parasını çıkaramıyor. Yani ben aslında 70 liraya limitsiz internet kullanıyorum ama Turkcell ben çok veri indirdim diye yurtdışına 70 liradan fazla para ödemesin diye bana limit koyuyor. ISS’ler tarafından bakıldığı zaman gayet yerinde bir uygulama gibi dursa da kullanıcı tarafında aynı durumun söz konusu olduğunu söylemek zor.

AKK Gerçekten Adil mi?

AKK öncesi ve sonrası hız

Kullanıcı tarafından bakıldığı zaman -ki burada kendimden örnek vereceğim- ortaya çıkan tabloya şöyle bir bakalım. 50 Mbit hızındaki tarifemin 150 GB adil kullanım kotası var. Bu çok hızlı giden bir spor arabaya sahip olup çok az benzine sahip olmak gibi bir şey.

Bu 50 Mbit hızındaki internet ile teorik olarak saniyede 5 MB veri indirebiliyorum. Adil kullanım kotası olmadan benim bir aylık dosya indirme kapasitem 5*60*60*24*30 = ~13 terabyte. Bu kadar veri kullanma kapasitem olmasına rağmen Turkcell bana 150 GB’ta yani kapasitemin %11‘ini kullandıktan sonra hızımı kesiyor.

AKK Sonrası hız testi

50 Mbit hızdan hızım 3 Mbit‘e düşüyor, attan inip eşeğe biniyorum yani. Bir şarkının boyutunu 5 MB olarak varsayarsak normalde 1 saniyede bu şarkıyı indirebilen bilgisayarım aynı şarkıyı 13 saniyeden daha fazla bir sürede indiriyor. 150 GB‘lık adil kullanım kotasını doldurmadan bir ay geçirmek için ortalama günde 3 GB harcamak gerekiyor. Bizimki gibi herkesin aktif olarak bilgisayar ve akıllı telefon kullandığı 4 kişilik bir aile için oldukça kısıtlı bir rakam. Oyunlar indiriliyor/oynanıyor, dizi ve film izleniyor, mobil telefonların yazılım ve uygulama güncellemeleri yapılıyor hatta akıllı televizyon bile kendi kendine güncelleme yapıyor. Bu bahsettiğim kriterler çok uç noktada bir kullanım değil fakat yine de bu ailede adil kullanım kotasına girilmeden geçen bir ay yok. 3 Mbit ile 4 kişinin bir ayın yarısını geçirmesi çok zor. Bir de modemden uzakta bir yerde iseniz size ulaşan hız daha da düşüyo, adeta işkence. Anlayacağınız bu adil kullanım kotası hiç adil değil.

Yanlışlar ve Olması Gerekenler

  1. Öncelikle şu “limitsiz” kavramı adam akıllı kullanılmalı. Hayri amcaların kafası karışmamalı.
  2. Adil kullanım kotasını geçince kullanıcının ay başına kadar cezalandırılmamalı. Örneğin internetin en yoğun olarak kullanıldığı rush hour diye tabir edilen saatlerde bu hız limiti uygulanabilir.
  3. Attan inip eşeğe binmek, yani AKK sonrası hız düşümü. 100 Mbitten 3 Mbit’e düşmek nedir Allah aşkına? Hız düşümü yüzdelik bir hesap üzerinden olmalı. Örneğin: “kullanıcı AKK sonrası hızının yüzde 60’ını kaybetmeli” gibi.
  4. Kullanım filtreleme olmalası. Yani bir ay boyunca 50 GB veri indirdim fakat bunu yüzde kaçı yasadışı yollardan (torrent) yapılmış bu tespit edilmeli ve buna göre kota uygulanmalı. Madem adil kullanım, önce illegal kullanımın önüne geçilmeli. Örneğin AKK sonrası hızımız torrent kullanırken düşsün. Skype’ta görüntülü görüşme yaparken veya oyun oynarken yine hızlı internetten yararlanılabilinmeli.

Sonuç

Eskiden internet insanları Web’de gezmesini sağlayan başlı başına bir hizmetti. Fakat günümüzde internet ayrıca parasını verip kullandığımız hizmetlere aracı olan bir olgu. Yani ben parasını verip Steam üzerinden satın aldığım oyunu indirmek için de interneti kullanacağım, parasını verip satın aldığım müzik film ve diziyi de dinlemek/izlemek için interneti kullanacağım. Durum böyle olunca adil kullanım kotasındaki yukarıda bahsettiğim problemler yüzünden bu hizmetlerin kullanımında aksaklıklar oluyor. 3 Mbit hızla bizim evde ne video izlenebiliyor ne de oyun oynanabiliyor. 5 ay önce bu yazıyı yazmaya başlamıştım ve yazıyı tamamladığım şu aralar adil kullanım kotasıyla ilgili bazı görüşmeler ve kararlar alınacağı söyleniyor. Umarım mantıklı kararlar alınır ve biz internet kullanıcıların yüzü yıllar sonra güler.

Hoşça kalın.

27 Şubat 2016


aydgn

Aydoğan GÖKBERK kişisel bloğu

Aydoğan

Written by

Aydoğan

¯\_(ツ)_/¯

aydgn

aydgn

Aydoğan GÖKBERK kişisel bloğu

More From Medium

Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade