Balkan Bulduk
Published in

Balkan Bulduk

Ben hiç kitap okumamıştım

Lise yıllarına kadar doğru düzgün hiç kitap okumamıştım.

Ne bir roman, ne başka bişey…

Okuma kavramıyla ilk tanışmam lise birinci sınıfta psikolojik danışman sıfatlı öğretmenimizin odasında gördüğüm kütüphane ile oldu.

Önce bir kitap aldım, sonra diğeri ve sonra diğeri derken kitap okumak benim için bir alışkanlık oldu. Dönem sonuna kadar o kütüphanedeki bütün kitapları bitirmiştim. Hatta dönem sonu karneler dağıtılırken bana bu kadar okuduğum kitap nedeniyle hediye dahi vermişlerdi.

Okuduğum şeyler ise kişisel gelişim, insan psikolojisi, toplum sosyolojisi vb. kavramlardı. O zamanlar bu konuların çok dışına çıkmadım desem yeridir. Daha sonraki yıllarda bir dönem yakın tarihe dair kitaplar okumuştum siyaset ve politika barındıran türden. Belki de ilk defa keşke okumasaydım, onların yerine başka bir şey okusaydım dediğim dönem oldu.

Okumaya sevdam bu dönemde başladı ve hiç bitmedi.

Hayat kısa ve akıp gidiyor. Hayat denilen bu süre bitene kadar en mutlu ve en güzel şekilde yaşamak bizim elimizde.

Kendimizi ne kadar geliştirirsek işimizde, ailemizde, ilişkilerimizde, sağlığımızda ne kadar başarılı olursak hayatı en güzel ve en mutlu şekilde yaşayabiliriz.

Bunun olması içinde kendimizi geliştirmek ve öğrenmekten başka şansımız yok.

Öğrenmenin de en kolay yolu: okumak.

Eski dönemlerde insanlar okumak öğrenmek için uzun yollar aşar büyük emekler sarfeder ve bir hazine olarak adlandırılan kütüphanelere ulaşırlar buralarda yıllarını harcar ilim kavramını öğrenir ve tekrar memleketlerine dönerlermiş.

Artık o kadar zor dönemlerde değiliz.

Şu an size en fazla 1 metre uzaklıkta bulunan akıllı telefonunuzu elinize aldığınızda dünyanın tüm kütüphaneleri bir kaç tık ötenizde.

İster parayla kitaplar alın okuyun, ister ücretsiz olanları inceleyin, ister akademik yayınlar içinde araştırma yapın, isterseniz bloglar içinde bilgi edinin.

Tarihin hiçbir devrinde bu kadar kolay bilgiye erişilebilir bir dönem olmadı eminim.

Kendinize eğer başarı hedefleri koymuşsanız,

Kendinize eğer daha sağlıklı yaşama sözü vermişseniz,

Kendinize eğer aile olarak daha huzurlu ve mutlu yaşama amacı belirlemişseniz,

Yapmanız gereken ilk şey okumak ve öğrenmek.

Hadi bugün başlayın.