Balkan Bulduk
Published in

Balkan Bulduk

Kendimiz için yapacağımız en önemli şey gerçekten bu mu

Hayat çok hızlı bir şekilde akıp gidiyor.

İş, aile, yaşam şartları falan derken hergünü bir öncekinin kopyası şeklinde yaşayıp durduğumuz anda ne yaptığımızın farketemediğimiz bir hayat sürüyoruz.

Ne zamanki sağlığımızda bir sorun oluşsa işte o zaman farkına varıyor ve kendimize şu cümleyi söylüyoruz,

Her şeyin başı sağlık!

Bu büyük cümleyi hastalığın üzerimizden geçtiği ertesi gün unutuyoruz. Ta ki bir sonraki hastalanma sürecine kadar.

Hastalık diye belirttiğim küçük sıkıntılar, grip, diş ağrısı, baş ağrısı, ufak sakatlanmalar vs. Peki daha ciddi bir hastalık karşımıza gelse,

İşte o zaman tüm hayat altüst oluyor ve toparlanmayacak şekilde sona doğru yaklaşıyoruz.

Nasıl ki yeni aldığımız arabanın bakımını kilometresi yada zamanı geldiğinde aksatmadan koşa koşa servise gidip yaptırıyorsak, nasıl ki arabadan gelen en ufak bir seste bile ustadan randevu isteyip nesi var diyorsak, hatta ustanın yaklaşımını beğenmediğimizde usta usta geziyorsak,

Aslında arabadan 10kat daha fazla dikkat ederek periyodik bakım ve kontrollerini yaptırmamız gereken şey kendi bedenimiz.

Unutmayın beden siz değilsiniz, siz bedenin içindeki ruh ve akılsınız. Bunu şöyle düşünün nasıl ki bir araba giderken araba siz olmuyorsunuz, aynı şekilde bu bedenin içinde yaşarken de beden siz değilsiniz, siz onun içindeki ruh ve akılsınız.

İşte bu yüzden en önemli aracımıza yani bedenimize en büyük dikkati ve özeni göstermeliyiz.

Bunun başlangıcı için ise kendimiz için yapacağımız en önemli üç şeyi sizle paylaşmak istiyorum. (Dikkat denenmiştir siz de evinizde deneyebilirsiniz)

1. Kalp hızının artması

2. Kaliteli Uyumak

Peki nedir kaliteli uyku?

Uyku öncesinde yapılan en büyük hata cep telefonu ile yatağa girmek ve uyumaya çalışmak. Bu beynimizin derin uyku bölgesini etkilemekte ve sağlıklı uyumamızı engellemektedir. Böyle bir alışkanlığınız varsa hemen bırakın. İkincisi tamamen karanlık bir ortamda uyumalısınız. Üçüncüsü ise yatmadan önce yatak odanızı havalandırıp bol oksijenli bir odada uykuya dalmanız size daha konforlu uyku sunacaktır. Son olarak ise uyandığınızda alarm ile değil uykunuzu almış olarak sizin uyanmanız daha sağlıklı olacaktır. Bunu bir çok insan yapamıyor ama ben sonunda başardım, nasıl başardığımı ise uyku ile ilgili sonraki yazımda sizinle paylaşacağım.

3. Sağlıklı Beslenmek

Yemek istediğiniz herhangi bir yiyeceği elinize alın ve kendinize şunu sorun “bu yediğim sağlıklı mı ve bana faydalı mı” bu soru sonrasında kendinize verdiğiniz en dürüst cevaba göre yemeye devam edin. Günümüzde standart bir birey sağlıklı beslenme konusunda oldukça fazla bilgiye sahip ve ben size şunu yiyin bunu yemeyin demeyeceğim kendinize tek soru sorun ve ona göre hareket edin

“Bu yediğim benim için sağlıklı mı ve bana faydalı mı”

Eğer bu süreç konusunda artık kendinize karşı dürüst olup yediklerinizi ayırabiliyorsanız oturun ve en yakın aile hekimine giderek doktorunuza ben nasıl sağlıklı beslenebilirim diye sorun. (Size internette araştırın demiyorum, karşınıza büyük ihtimalle tık buzağı haber siteleri yada adsense geliri sevdalısı içerik siteleri çıkacaktır, gidin doktora sorun, sağlık bu)

Yukarda yazdıklarımda aslında kendi sağlığım için attığım ilk adımı sizinle paylaştım. Ben bu ilk adım öncesinde ciddi bir rahatsızlık nedeniyle hastaneye düşmüştüm ve hastanede yatıyordum. O gece bir çok konuda karar verdim ve kendime yeni bir yol çizdim. Bu yeni yolda kendi miladımı bu şekilde oluşturdum. Faydasını gördüğüm için sizlerle paylaşmak istedim.

Bu yazının çok uzun olmaması için kısa cümleler ve basit bilgiler ile başlangıç seviyesi modunda bir aktarım yapmak istedim. Daha sonra okuduklarımdan edindiğim bilgileri daha detaylı bir şekilde anlatacağım. Umarım sizler için de faydalı olmuştur.

Sağlıklı yaşayın!