Sevdiğin işi yap yalanı

Balkan Bulduk
Feb 14, 2019 · 2 min read

Selam,

Yıllardır duyduğum ve bir anlam veremediğim kavram. Sevdiğin işi yap!

Hangi dönemde sevdiğimizdir bu. İlkokul çağlarında bizim jenerasyonun çoğunluğu bakkal olmak isterdi, bu mudur sevdiğimiz. Ya da ortaokul çağlarında herkesin televoleler büyüdükçe futbolcu olma hevesi? Liseye geldiğimizde ailemizin baskısıyla hepimizin büyüklerimizin yanında doktor-mühendis olacağım sözleri?

Yada üniversiteyi bitirince gençlerin çoğunluğunun memur olmayı istemesi. Eğer memur olamama ihtimali varsa beyaz yakalı çalışan olmak istemesi.

Beyaz yakalı ya da memur olunca da bir kafe işletmek, küçük bir dükkan sahibi olmak, ticarete atılmak sevdası…

Örnekler çoğalarak gider.

Asıl mesele ilk yalana kanmakla başlıyor, sevdiğin işi yap.

İnsan beyni bedeni koruma güdüsü nedeniyle bedeni yoracak, çalıştıracak hiçbir işi yapmamasını istiyor. Büyük çoğunluğumuzda bundan dolayı yaptığı işi sevmiyor.

Peki sevmeyince ne oluyor? Hiçbirşey. Hayatı kendimize zehir ediyoruz.

Sabah işe gitmek, evden çıkmak, okula ulaşmak ızdırap oluyor. Hayallerimizde hep başka şeyler kurup olduğumuz alanı hiç sevmiyoruz. Hatta çiftlikbank gibi dolandırıcılar karşımıza çıktığında sanki bizi kurtaracak bir superman’miş edasına peşinden koşuyoruz.

Sonuç?

Mutsuzluk x 10

Çok basit. Meselenin kaynak kodlarına bakalım, biz neden çalışıyoruz? Çalışmamızdaki birinci neden ne? Dürüst olalım, mutlu olmak için değil ihtiyaçlarımızı gidermek için. Aylık gelirimizi kazanmak hayatımızı idame ettirebilmek için.

Peki ilk sebep buysa biz sevdiğimiz işi yapmak zorunda değiliz. İlk aşamada ihtiyaçlarımızı sağlamak zorundayız. Bunun için de sevdiğimiz işi yapmaktansa yaptığımız işi sevmeliyiz.

Yaptığımız İşi Sevmek

Yaptığımız işi seversek eğer, bunun için çaba sarfedersek, kendimizi üzdüğümüz-yorduğumuz süreçleri bırakır daha mutlu ve huzurlu bir yaşam sürdürebiliriz.

Peki bu nasıl olacak?

Benim yöntemim şu şekilde.

Yaptığımız işe dair kendimize misyon belirlemeliyiz. Örneğin araba yıkamacısı mıyız? Bulunduğumuz yerdeki en iyi araba yıkayıcısı olmak için yapılması gerekenleri sıralayıp çalışmaya başlamalıyız. Her meslek için farklı ve büyük, toplumca değerli kabul edilen birer misyon belirlenebilir.

Yaptığımız işte uzmanlaşmak ilk hedefimiz olmalı. Ne iş yaparsak yapalım, o işin uzmanı olabilmek için izleyeceğimiz yolları belirleyip çalışmaya başlamalıyız. Emin olun işinizde uzmanlaştıkça bakış açınız değişecek.

Sosyal medyada paylaşılan her fotoğrafı görüp, kendinize bakıp, kendinizi ezmeyin. Eğer bu tarz paylaşımlar sizi demotive ediyorsa kapatın/engelleyin. İzlediğiniz fotoğraf veya videolar insanların gerçek hallerini değil size ulaşılması istenen hallerini iletiyor.

Şu anki işinizi kaybettiğinizi düşünün. Altı ay boyunca da iş bulamadığınızı ve bir ihtimalle tekrar aynı işe davet edilseniz mevcut işinize nasıl bakarsınız. İşte işinizi böyle düşünün ve sarılın.

Elbette yeni bir işe atılmak, bir girişimde bulunmak, farklı işlerde çalışmak normal olan durumlar. Ben bunları kesinlikle yapmayın demiyorum. Benim dikkat çekmek istediğim nokta mevcut durumunuzu olumsuz hislerle kötüye sürüklemektense mevcut durumunuzda mutlu olup daha iyisi için daha mantıklı hareket imkanı oluşturmayı sağlamak.

Sevdiğiniz işi yapmak zorunda değilsiniz, her ne yapıyorsanız yapın yaptığınız işi sevin yeter.

Dünyaya bir defa geliyorsunuz, mutlu olmak sizin hakkınız.

İyi günler.

Balkan Bulduk

Balkan Bulduk

Balkan Bulduk

Balkan Bulduk

Balkan Bulduk

Written by

BalkanBulduk.com — okumayı ve yazmayı seven

Balkan Bulduk

Balkan Bulduk