Šta su tokeni upravljanja? Kako vlasnici tokena oblikuju pravac DAO-a

Vuk Randjelovic
Bande Balkana
Published in
6 min readJun 13, 2023
Slika 1 Tokeni upravljanja

Kako se donose odluke za protokole vredne milijarde dolara kao što su Uniswap, Maker i PancakeSwap? Odgovor je, delimično, kroz tokene upravljanja.

(Ovaj prevod je deo naše edukativne serije o blockchainu, njegovim popularnim aplikacijama, izazovima i neograničenom potencijalu. Za sve buduće članke, intervjue i lokalne meetupe sa web3 entuzijastima, zaprati nas na Twitteru i Telegramu!)

Blockchain tehnologija je otvorila svet novih mogućnosti. Od decentralizovanih finansija (DeFi) do digitalne nepromenljive ograničene ponude i vlasništva kroz NFT, došlo je do eksplozije inovacija oko proizvoda, usluga i platformi.

Kriptoekonomija i tokenizacija otključavaju nove modele organizacije i vlasništva. Proizvodi, usluge i platforme koje proizilaze iz ovih novih modela su u vlasništvu korisnika i oni upravljaju, izgrađeni su za zajednice kojima služe. Ove zajednice se sastoje od pojedinaca iz svih delova sveta, sa različitim pozadinama i veštinama.

Ove globalne zajednice istražuju nove i inovativne načine za pravljenje proizvoda, negovanje zajednice i razmenu vrednosti koristeći blockchain tehnologiju, dok se suočavaju sa novim izazovima oko koordinacije, upravljanja i donošenja odluka.

Da bi se ozbiljno pozabavile ovim novim izazovima koordinacije, ove zajednice usvajaju nove alate pomoću kojih donose smislene odluke u vremenu, prostoru i jeziku.

Predstavljamo tokene upravljanja.

Šta su tokeni upravljanja?

Tokeni upravljanja predstavljaju vlasništvo u decentralizovanom protokolu. Oni daju vlasnicima tokena određena prava koja utiču na smer protokola. Ovo može uključivati koje nove proizvode ili funkcije treba razviti, kako potrošiti budžet, koje integracije ili partnerstva treba da se razvijaju i još mnogo toga.

Uopšteno govoreći, vršenje ovog uticaja može imati dva oblika. Prvo, vlasnici tokena upravljanja mogu predložiti promene kroz formalni proces podnošenja predloga. Ako su određeni kriterijumi ispunjeni i predlog ide na glasanje, vlasnici tokena upravljanja mogu da koriste svoje tokene da glasaju o predloženim izmenama. Specifični mehanizmi i procesi kroz koje se ova prava ostvaruju razlikuju se u različitim protokolima.

U prisustvu ravnog i distribuiranog vlasništva, kao i odsustva definisanog vodjstva poput onog kod tradicionalnih hijerarhijskih organizacija, tokeni upravljanja su suštinski mehanizam za donošenje odluka za decentralizovane autonomne organizacije (DAO).

Kako funkcionišu tokeni upravljanja?

U tradicionalnim korporacijama, koncentrisano izvršno telo — obično neka kombinacija C-Suite-a, odbora direktora i akcionara — ima isključivo diskreciono pravo u vezi sa odlukama koje se odnose na strateški pravac organizacije.

DAO se razlikuju od tradicionalnih korporacija po tome što nemaju centralizovanu grupu donosilaca odluka; ali i dalje treba da donose odluke koje utiču na budućnost organizacije.

DAO donose ove odluke kroz formalno definisan proces upravljanja koji uključuje predloge i glasanje zajednice. Dok DAO koriste mnoge vrste upravljanja, zajednička karakteristika koju svi dele je token upravljanja. Zbog toga što žive na blockchain, tokeni upravljanja konotiraju određene karakteristike, kao što su nepromenljivo vlasništvo i transparentna distribucija, što ih čini idealnim za distribuirano donošenje odluka.

Kada DAO predlog ide na glasanje, vlasnici tokena upravljanja imaju priliku da stave svoj glas u blockchain. Obično je težina koju nosi glas vlasnika tokena proporcionalna broju tokena koje oni drže. Na primer, ako Alisa drži 100 tokena, a Bob 50 tokena, Alisa ima dvostruko veću moć glasa od Boba. Neki DAO koriste različite šeme glasanja kao što je kvadratno glasanje, kako bi glasanje bilo pravednije.

Šta je tako posebno u tokenima upravljanja?

Tokeni upravljanja spadaju pod okrilje uslužnih tokena. Ukratko, uslužni token se može koristiti za ostvarivanje određenih prava ili za pristup proizvodima/uslugama koje nudi protokol. Korisnost koju daju tokeni upravljanja je pravo da utiče na smer protokola. Postoji mnogo primera za to u DeFi protokolima, kao što su Uniswap (UNI) i Compound (COMP).

Tokeni upravljanja predstavljaju glavni uslužni token DeFi protokola i preteča su pune decentralizacije. Tokeni upravljanja su prve kriptovalute koje predstavljaju glasanje na blockchainu tako što distribuiraju moć donošenja glavnih odluka platforme sa centralizovane strukture na celu zajednicu. To je zato što vlasnici tokena nisu samo korisnici, već i vlasnici protokola.

Neki protokoli daju svojim tokenima upravljanja specijalne atribute od kojih imaju koristi vlasnici tokena. Sledeći odeljak navodi neke od najpopularnijih tokena upravljanja i posebne atribute povezane sa njima.

Ko koristi tokene upravljanja?

Čini se da svaki projekat koji se pokreće danas ima token upravljanja. Iako tokeni upravljanja nemaju smisla za svaki protokol, za neke imaju mnogo smisla. Ispod su primeri tokena upravljanja sa odličnim slučajevima korišćenja i zanimljivom korisnošću osim jednostavnih prava glasa:

● 🧱 Maker — MKR se široko smatra jednim od prvih tokena upravljanja u DeFi-ju. Vlasnici MKR tokena glasaju u blockchainu o temama koje se kreću od procesa upravljanja DAO do ratifikacije novih vrsta kolaterala.

● 🦄 Uniswap — UNI ima najveću tržišnu kapitalizaciju od svih tokena upravljanja (3,8 milijardi dolara u vreme pisanja). To je čist upravljački token u smislu da UNI nema mnogo koristi osim što vlasnicima tokena daje mogućnost da glasaju.

● 💸 veToken Finance — omogućava korisnicima DeFi-ja da povećaju svoj prinos i nagrade od farminga bez žrtvovanja likvidnosti, zaključaju tokene za dugoročno držanje i generišu maksimalne nagrade — sve dok učestvuju u upravljanju DAO-om uz minimalan napor.

● 💲 RAI protokol — decentralizovani unpegged (nevezani) token upravljanja protokolom stablecoina FLX je osiguranje ako protokol padne pod vodu i daje vlasnicima mogućnost da upravljaju složenijim aspektima protokola.

● 💱 Curve — decentralizovana berza stablecoina koristi svoj token upravljanja CRV kao nagradu da podstakne dobavljače likvidnosti da dodaju stablecoinove u fondove likvidnosti.

● 🌕 Terra (LUNA) — token upravljanja algoritamskog stablecoin protokola, LUNA, igra ključnu ulogu u ekosistemu Terra. Može se uložiti kako bi se potvrdile transakcije na mreži (i, zauzvrat, zaraditi više LUNA-e) i takođe je mehanizam za regulisanje Terrine cena stablecoina.

● 💰 Compound — vlasnici COMP tokena upravljaju i unapređuju protokol tržišta kamatnih stopa ili direktno učestvujući u upravljanju ili delegirajući svoja prava glasa na druge adrese.

Izazovi tokena upravljanja

Postoji mnogo razloga da budete uzbuđeni zbog tokena upravljanja i onoga što oni nude za decentralizovanu budućnost. Imajući to u vidu, postoje neki ključni izazovi i rizici kojih treba biti svestan.

Plutokratija isporuke tokena

U mnogim slučajevima, velika alokacija tokena se distribuira osnivačima/članovima tima i investitorima, što im daje većinsku kontrolu u donošenju odluka. Da bi se ovo izbeglo, neki projekti su se odlučili za „fer lansiranje“ gde se tokeni upravljanja u potpunosti distribuiraju korisnicima platforme; nažalost, ovo i dalje može dovesti do toga da kitovi steknu ogroman uticaj na upravljanje putem svojih značajnih pozicija.

Vesting periodi

Većina tokena tima i investitora je obično zaključana u vesting rasporedu. To znači da kada se token prvi put pokrene, smanjeni protok tokena može naduvati potpunu vrednost projekta (vrednost da su svi tokeni otključani). Povrh toga, kada ovaj vesting period prođe, može doći do šoka u snabdevanju koji utiče na uticaj na glasove upravljanja i ukupnu tržišnu cenu.

Regulatorna nesigurnost

Češće nego ne, regulatori su dva koraka iza inovacija. Ovo je posebno tačno za kriptovalute, koje je poznato kao izazov za regulisanje i, u nekim slučajevima, uzrok neslaganja među samim regulatorima.

Na primer, regulatorna tela sa sedištem u SAD kao što su Komisija za hartije od vrednosti (SEC) i Komisija za futures trgovinu (CFTC) su sugerisala da je kriptovaluta pod njihovom regulatornom nadležnošću. Iako se komesarka SEC-a Hester Peirce zalagala za „sigurnu luku“ koja bi kripto projektima dala priliku da se decentralizuju tokom vremena, pretnja da će biti označena kao sigurnosnica i dalje visi nad projektima sa tokenima upravljanja, jer ostaje nejasno kakav će pristup SEC preduzeti prema ovim projektima u budućnosti.

Budućnost tokena upravljanja

Budućnost tokena upravljanja, kao i skoro sve ostalo u kripto danas, puna je mogućnosti i neizvesnosti. Šta budućnost nosi zavisiće od ključnih faktora kao što su propisi (npr. koji se tipovi tokena smatraju hartijama od vrednosti), usvajanje DAO operativnih modela (npr. stepen u kome se ključne aktivnosti dešavaju u blockchainu) i tehnološke inovacije (npr. novi standardi tokena).

Ipak, tokeni upravljanja će nesumnjivo biti oslonac i suštinska komponenta u širenju i usvajanju decentralizovanih mreža u vlasništvu korisnika.

Tokeni upravljanja pomažu DeFi projektima da ostvare svoj puni potencijal postajući istinski decentralizovani. Oni će verovatno nastaviti da budu ključni sastojak u zaštiti interesa zajednice i investitora u sistemu, kroz decentralizaciju i demokratizaciju Web3 protokola, platformi, dapp-ova i igara u doglednoj budućnosti. Protokoli kao što su Aave (AAVE), Uniswap (UNI), Terra (LUNA) i Curve (CRV) utiru put za ovo u DeFi prostoru.

Kako vreme bude prolazilo, sistemi upravljanja će verovatno postati složeniji. Vlasnici će postati aktivniji i aktivniji u svojim zajednicama. Protokoli upravljanja će omogućiti grupi da kolektivno odluči kako da upravlja novim kripto mrežama koje će biti u srži decentralizovanih finansijskih i proizvodnih struktura budućnosti.

O nama:

Bande Balkana su najveća web3 zajednica na našim prostorima — ubraja entuzijaste kao i ‘buildere’ iz uspešnih blockchain projekata poput Tenderly, Defi Saver i jos mnogo drugih. Zaprati nas na Twitteru i Telegramu za sve buduće članke, intervjue i lokalne meetupe!

Reference: moreReese i DJ (29. 03. 2022)

(Prevedeno sa engleskog. Originalni članak možete naći ovde: https://decrypt.co/resources/what-are-governance-tokens-how-token-owners-shape-dao)

--

--