Hot wallet ili cold wallet

Vuk Randjelovic
Bande Balkana
Published in
5 min readJun 13, 2023

Kada pohranjujete svoju kriptovalutu, želite je čuvati na sigurnom, a istovremeno postići pravu ravnotežu između funkcionalnosti i sigurnosti.

Slika 1 Hot vs Cold Wallet

(Ovaj prijevod je dio naše edukativne serije o blockchainu, njegovim popularnim aplikacijama, izazovima i neograničenom potencijalu. Za sve buduće članke, intervjue i lokalne meetupe sa web3 entuzijastima, zaprati nas na Twitteru i Telegramu!)

Sažetak

Ako kupite bilo koju količinu kriptovalute i želite je sami pohraniti, morate odabrati hoćete li svoju kriptovalutu držati u “hot” walletu (vrućem novčaniku), “cold” walletu (hladnom novčaniku) ili koristiti kombinaciju to dvoje. Hot wallet povezan je s internetom i mogao bi biti ranjiv na mrežne napade — što bi moglo dovesti do krađe sredstava — ali je brži i olakšava trgovanje ili trošenje kriptovaluta. Cold wallet obično nije povezan s internetom, pa iako je sigurniji, manje je prikladan. Trebate li koristiti hot wallete, cold wallete ili kombinaciju? Čitajte dalje kako biste saznali više.

Sadržaj

● Hot walleti: prednosti i mane

● Cold walleti: prednosti i mane

● Najbolje od oba svijeta walleta?

● Pronađite kombinaciju koja vam odgovara

Hot walleti: prednosti i mane

Walleti temeljeni na webu, mobilni walleti i walleti za stolna računala obično su popularni walleti. Među njima, web walleti su najmanje sigurni, iako su svi kripto walleti ranjivi na online napade.

Prednost hot walleta je jednostavnost upotrebe. Budući da su uvijek online, nema potrebe za prijelazom između offline i online transakcije kriptovalute. Na primjer, mnogi ljudi koriste mobilne hot wallete za trgovanje ili kupnju kriptovalutom. Učiniti to s cold walletom bilo bi nezgodno. Trebali biste pronaći uređaj (obično računalo) u koji ćete uključiti svoj cold wallet, zatim premjestiti potrebnu količinu kriptovalute u hot wallet, a zatim obaviti kupnju.

Korisnici koji drže velike količine kriptovalute obično neće držati značajne količine kriptovalute u hot walletima. Iako mobilni hot wallet nije isto što i tradicionalni analogni novčanik, jedna sličnost vrijedi: općenito je loša ideja držati puno novca kod sebe. Baš kao što možete podići gotovinu s bankomata, možete poslati više kriptovalute u svoj hot wallet kada saldo postane nizak.

Većina cijenjenih mjenjačnica pohranjuje većinu sredstava svojih klijenata izvan mreže u matricu cold walleta, a zatim čuva određeni iznos potreban za podizanje u hot walletima. Ako pohranjujete značajne količine kriptovalute na mreži, svakako istražite reputaciju mjenjačnice koju koristite.

Cold walleti: prednosti i mane

Općenito, cold walleti prilično su sigurni. Krađa iz cold walleta obično bi zahtijevala fizičko posjedovanje ili pristup cold walletu, kao i svim povezanim PIN-ovima ili lozinkama koje se moraju koristiti za pristup sredstvima. Većina hardverskih walleta su cold walleti i žive na uređajima koji izgledaju poput malog do srednjeg USB sticka. Papirnati walleti, fizički Bitcoini ili sekundarno izvanmrežno računalo koje se koristi za pohranjivanje kriptovalute također su opcije walleta za hladno skladištenje. Međutim, iako su i dalje prilično sigurne, te su metode pale u nemilost i zamijenjene su renomiranim, visokokvalitetnim hardverskim walletima ili vrlo sigurnim opcijama hladnog skladištenja dostupnim na renomiranim burzama.

Hardverski walleti su dizajnirani da budu otporni na hakiranje. Čak i kada je hardverski wallet priključen na vaše računalo ili povezan putem Bluetootha, ovisno o načinu pohrane, sredstva pohranjena na disku teško je ili čak nemoguće ukrasti. Dok je tehnički povezan s internetom, potpisivanje transakcija obavlja se “u uređaju”, a tek se naknadno emitira na mrežu putem internetske veze vašeg računala. Ovaj “potpis” vam omogućuje da dodijelite vlasništvo primatelju transakcije kriptovalute. Međutim, budući da vaši privatni ključevi nikad ne napuštaju uređaj, čak i ako bi zlonamjerni softver na vašem računalu pokušao ukrasti vaša sredstva zlonamjernim “potpisivanjem” transakcije pokrenute u vašem hardverskom walletu, to ne bi bio točan potpis pa transakcija ne bi prošla.

Hardverski walleti manje su praktični od hot walleta jer moraju biti uključeni i zatim povezani na internet. Osim toga, dok su hot walleti obično besplatni, hardverski walleti mogu vas koštati između 50 i 200 USD. Ako imate više od nekoliko stotina dolara u kriptovaluti, možda biste trebali uložiti u hardverski novčanik prije nego što kupite više. To je mala cijena koju morate platiti da biste se zaštitili od prijetnje gubitka sredstava.

Najbolje od oba svijeta walleta?

S obzirom na kompromise pri korištenju bilo koje vrste kripto walleta, kombinacija cold i hot walleta obično je idealna. Želite pronaći ravnotežu između pristupačnosti hot walleta i bezbrižnosti i sigurnosti cold walleta. Mnogi će završiti s nekoliko verzija svakog od njih: hot wallet računa s mjenjačnice, mobilni hot wallet i hardverski cold wallet. Svaki kripto wallet može se koristiti za određenu svrhu, čime se stvara ravnoteža između jednostavnosti korištenja i sigurnosti pri korištenju i trgovanju kriptovalutom.

Još jedan popularan trend je korištenje drugog telefona koji funkcionira samo kao mobilni kripto wallet. Kada koristite mobitel kao cold wallet, uključili biste ga samo kada želite izvršiti transakciju. Sekundarni telefon koji djeluje kao cold wallet zatim se povezuje s vašim primarnim telefonom putem bluetootha ili WiFi-a i sredstva se prenose u vaš hot wallet za transakciju. Nakon izvršenja transakcije, WiFi ili bluetooth veza se isključuje, a sekundarni telefon se isključuje.

Mnogi smatraju da je ovo prikladnije od hardverskog walleta, a istovremeno nudi mir koji dolazi sa spoznajom da je vaša kriptovaluta sigurna. Ova metoda korištenja sekundarnog telefona kao hladni wallet bila bi sigurnija od tipičnog mobilnog hot walleta, ali manje sigurna od hardverskog cold walleta. Ovaj bi pristup obično pohranio srednji iznos kriptovalute.

Pronađite kombinaciju koja vam odgovara

Pohranjivanje kriptovalute, kao i svake vrijedne imovine, zahtijeva donošenje osobne odluke o tome kako je najbolje čuvati na sigurnom uz postizanje odgovarajuće ravnoteže između funkcionalnosti i sigurnosti.

S vremenom je došlo do svojevrsne konvergencije — hot walleti postaju sigurniji, a cold walleti sve praktičniji. Za one koji odluče zadržati osobno skrbništvo nad vlastitom kriptovalutom, trend je prema pohranjivanju sredstava u hardverske cold wallete. Oni koji koriste wallet kripto mjenjačnice za pohranjivanje većine svojih sredstava moraju se pobrinuti da koriste mjenjačnicu s reputacijom koja je usmjerena na sigurnost i da slijede njezine sigurnosne preporuke.

O nama:

Bande Balkana su najveća web3 zajednica na našim prostorima — ubraja entuzijaste kao i ‘buildere’ iz uspješnih blockchain projekata poput Tenderly, Defi Saver i jos mnogo drugih. Zaprati nas na Twitteru i Telegramu za sve buduće članke, intervjue i lokalne meetupe!

Reference: Napisalo osoblje Cryptopedie (10.03.2022)

(Prevedeno sa engleskog. Originalni članak možete naći ovdje: https://www.gemini.com/cryptopedia/crypto-wallets-hot-cold)

--

--