Mišljenja o tokenima

Vuk Randjelovic
Bande Balkana
Published in
11 min readJun 13, 2023
Slika 1 Total Market Cap

Tokeni su danas još u ranoj fazi, ali će transformirati tehnologiju sutra.

(Ovaj prijevod je dio naše edukativne serije o blockchainu, njegovim popularnim aplikacijama, izazovima i neograničenom potencijalu. Za sve buduće članke, intervjue i lokalne meetupe sa web3 entuzijastima, zaprati nas na Twitteru i Telegramu!)

U 2014. smo napisali da je “Bitcoin više od novca i više od protokola. To je model i platforma za istinsko grupno financiranje — otvoreno, distribuirano i potpuno likvidno.”

Taj novi model je ovdje, a temelji se na ideji appcoina ili tokena: oskudnoj digitalnoj imovini temeljenoj na temeljnoj tehnologiji inspiriranoj Bitcoinom. Iako je nedvojbeno zapjenjen, u trenutku pisanja ovog teksta sektor tokena ima kombiniranu tržišnu kapitalizaciju u desecima milijardi. Ovi novi “masni protokoli” mogli bi na kraju stvoriti i uhvatiti više vrijednosti od posljednje generacije internetskih tvrtki.

Ovdje raspravljamo o mnogim konceptima povezanim s tokenima, počevši s osnovama za ljude koji su novi u prostoru, a zatim prelazimo na napredne ideje.

Najvažniji zaključak je da tokeni nisu kapital, već su sličniji plaćenim API ključevima. Unatoč tome, oni mogu predstavljati >1000X poboljšanje u vremenu na prema likvidnosti i >100X poboljšanje u veličini baze kupaca u odnosu na tradicionalna sredstva za američko financiranje tehnologije — poput Kickstartera na steroidima. To zauzvrat otvara prostor za financiranje novih vrsta projekata koji su prije bili zabranjeni za rizični kapital, uključujući protokole otvorenog koda i projekte s brzim 2X potencijalom povrata.

Ali krenimo prvo s osnovama. Zašto sada?

1. Tokeni su mogući zbog četverogodišnje infrastrukture digitalne valute

Posljednji put kada je šira javnost čula mnogo o digitalnoj valuti bilo je krajem 2013. do početka 2014., kada je cijena Bitcoina posljednji put dotaknula svoju tadašnju najveću vrijednost svih vremena od 1242 dolara. Od tada se dogodilo nekoliko stvari:

● Bitcoin je doživio veliki višegodišnji pad i oporavak sve do 173 USD i vratio se na nedavne vrhunce svih vremena od 2800 USD

● Deseci mjenjačnica pojavili su se u mnogim zemljama kako bi se olakšala konverzija fiat valuta poput dolara ili jena u digitalne valute poput Bitcoina i Ethereuma

● Glavne financijske institucije počele su istraživati blockchain tehnologiju koja podupire Bitcoin za izgradnju takozvanih “privatnih blockchaina” ili distribuiranih knjiga za internu ili konzorcijsku upotrebu

● Programabilni Ethereum blockchain pokrenut je, izdržao je vlastite velike krize, dobio značajnu korporativnu podršku i naglo porastao u vrijednosti početkom 2017.

Godine 2013. legalnost digitalne valute još uvijek je bila upitna, mnogi su predviđali smrt, a drugi su otišli toliko daleko da su Bitcoin nazvali “zlim”. Ti tupavi naslovi na kraju su ustupili mjesto Satoshijevim jumbo plakatima u Davosu i Economistu koji je na svoju naslovnicu stavio tehnologiju iza Bitcoina.

Do 2017. svaka veća država ima mjenjačnicu digitalnih valuta i svaka velika financijska institucija ima tim koji radi na blockchainovima. Sazrijevanje infrastrukture i društveno prihvaćanje digitalnih valuta postavili su pozornicu za sljedeću fazu: internetsko grupno financiranje novih tokena sličnih Bitcoinu za nove aplikacije.

2. Tokeni se razlikuju po svojim temeljnim blockchainima i bazama kodova

Kao prvo, token je digitalna imovina koja se može prenositi (ne jednostavno kopirati) između dvije strane putem interneta bez potrebe za pristankom bilo koje druge strane. Bitcoin je izvorni token, s prijenosima Bitcoina i izdavanjem novih Bitcoina zabilježenim u Bitcoin blockchainu. Drugi tokeni također imaju prijenose i promjene svoje monetarne baze zabilježene u vlastitim blockchainima.

Jedan ključni koncept je da se kodna baza tokena razlikuje od njegove blockchain baze podataka. Kao izvanmrežnu analogiju, zamislite da je američka bankarska infrastruktura prenamijenjena za upravljanje australskim dolarima: oboje su “dolari” i imaju zajedničko kulturno podrijetlo, ali potpuno različitu monetarnu bazu. Na isti način, dva tokena mogu koristiti slične baze kodova (monetarne politike), ali imaju različite baze podataka blockchaina (monetarne baze).

Uspjeh Bitcoina inspirirao je nekoliko različitih vrsta tokena:

● Tokeni temeljeni na novim blockchainima i forkanom (kopiranom) Bitcoin kodu. To su bili prvi tokeni. Neki od tih tokena, poput Dogecoina, jednostavno su promijenili parametre u Bitcoin kodnoj bazi. Drugi kao što su ZCash i Dash inovirali su značajke za očuvanje privatnosti. Drugi poput Litecoina također su započeli kao jednostavna podešavanja koda Bitcoina, ali su na kraju postali poligoni za testiranje novih značajki. Svi ovi tokeni pokrenuli su vlastite blockchaine, potpuno odvojene od Bitcoin blockchaina.

● Tokeni temeljeni na novim blockchainima i novom kodu. Sljedeći korak bio je stvaranje tokena temeljenih na potpuno novim kodnim bazama, od kojih je najistaknutiji primjer Ethereum. Ethereum je inspiriran Bitcoinom, ali ima vlastiti blockchain i osmišljen je od samog početka da bude programibilniji. Iako ovo dolazi s povećanom površinom za napad, također dolazi s novim mogućnostima.

● Tokeni temeljeni na forkanim blockchainima i forkanom kodu. Najvažniji primjer ovdje je Ethereum Classic, koji se temeljio na hard forku Ethereum blockchaina koji se dogodio nakon što je sigurnosni problem korišten za iskorištavanje pametnog ugovora. To zvuči tehnički, ali u biti ono što se dogodilo je da je kriza uzrokovala da se Ethereum zajednica podijeli 90/10 s dvije različite monetarne politike za napredovanje za svaku grupu. Primjer iz stvarnog svijeta bio bi kada bi svi građani SAD-a koji se nisu slagali s paketima spašavanja iz 2008. promijenili svoje dolare u “klasične dolare” i usvojili drugačiji Fed.

● Tokeni izdani na vrhu Ethereum blockchaina. Primjeri uključuju Golem i Gnosis, koji se temelje na ERC20 tokenima izdanim povrh Ethereuma.

Općenito, tehnički je izazovno pokrenuti potpuno nove tokene na novim bazama koda, ali puno je lakše pokrenuti nove tokene putem Bitcoin forkova ili ERC20 tokena temeljenih na Ethereumu.

Ovi drugi zaslužuju poseban spomen, budući da Ethereum čini izdavanje ovih tokena toliko jednostavnim da su oni prvi primjer u vodiču za Ethereum! Unatoč tome, lakoća s kojom se mogu stvoriti tokeni temeljeni na Ethereumu ne znači da su sami po sebi beskorisni. Često su ti tokeni neka vrsta javnih IOU namijenjenih otkupu u budućem novom blockchainu ili nekom drugom digitalnom dobru.

3. Kupci tokena kupuju privatne ključeve

Kada se stvori novi token, često se unaprijed rudari, prodaje u masovnoj prodaji/pokretanju tokena ili oboje. Ovdje se “pre-rudarenje” odnosi na dodjelu dijela tokena za kreatore tokena i povezane strane. “Crowdsale” se odnosi na crowdfunding u stilu Kickstartera u kojem korisnici interneta imaju priliku kupiti tokene.

S obzirom da su tokeni digitalni, što kupci tokena zapravo kupuju? Bit onoga što kupuju je privatni ključ.

Za Bitcoin to izgleda otprilike ovako:

5Kb8kLf9zgWQnogidDA76MzPL6TsZZY36hWXMssSzNydYXYB9KF

Za Ethereum to izgleda otprilike ovako:

3a1076bf45ab87712ad64ccb3b10217737f7faacbf2872e88fdd9a537d8fe266

Privatni ključ možete zamisliti kao nešto slično lozinci. Baš kao što vam vaša privatna zaporka daje pristup e-pošti pohranjenoj u centraliziranoj bazi podataka u oblaku kao što je Gmail, vaš privatni ključ vam daje pristup digitalnom tokenu pohranjenom u decentraliziranoj bazi podataka blockchaina kao što je Ethereum ili Bitcoin.

Međutim, postoji jedna velika razlika: za razliku od lozinke, ni vi niti bilo tko drugi ne možete poništiti svoj privatni ključ ako ga izgubite. Ako imate privatni ključ, posjedujete svoje tokene. Ako to ne učinite, izgubili ste pristup.

4. Tokeni su analogni API ključevima koji se plaćaju

Najbolja postojeća analogija za tokene može biti koncept plaćenog API ključa. Na primjer, kada kupite API ključ od Amazon Web Services za dolare, možete iskoristiti taj API ključ za vrijeme na Amazonovom oblaku. Kupnja tokena poput Ethera je slična, jer možete iskoristiti ETH za vrijeme na decentraliziranoj računskoj mreži Ethereum.

Ova otkupna vrijednost daje tokenima svojstvenu korisnost.

Tokeni su slični API ključevima u drugom pogledu: ako netko dobije pristup vašim Amazon API ključevima, može naplatiti vaš Amazon račun. Slično tome, ako netko vidi privatne ključeve za vaše tokene, može uzeti vašu digitalnu valutu. Međutim, za razliku od tradicionalnih API ključeva, tokeni se mogu prenijeti na druge strane bez pristanka izdavatelja API ključa.

Dakle, tokeni su sami po sebi korisni. A tokenima se može trgovati. Kao takvi, tokeni imaju cijenu.

5. Tokeni su novi model za tehnologiju, ne samo za startupe

Budući da tokeni imaju cijenu, mogu se masovno izdavati i prodavati na početku novog protokola za financiranje njegovog razvoja, slično načinu na koji su startupovi koristili Kickstarter za financiranje razvoja proizvoda.

Novac se obično prima u obliku digitalne valute i ide organizaciji koja izdaje tokene, a to može biti tradicionalna tvrtka ili projekt otvorenog koda financiran u potpunosti putem blockchaina.

Na isti način na koji je povećanje prodaje alternativa prikupljanju novca, lansiranje tokena može biti alternativa tradicionalnom financiranju temeljenom na kapitalu — i može pružiti način za financiranje zajedničke infrastrukture koja se prethodno nije mogla financirati, poput otvorenog koda. Ipak, riječ opreza: educirajte se i posavjetujte se s dobrim odvjetnikom prije nego krenete s lansiranjem tokena!

6. Tokeni su nerazrjeđujuća alternativa tradicionalnom financiranju

Tokeni nisu vlasnički kapital jer imaju intrinzičnu upotrebu i jer nisu razrjeđivači u tablici kapitalizacije tvrtke. Prodaja tokena sličnija je Kickstarter prodaji plaćenih API ključeva nego grupnom financiranju kapitala.

Međutim, kada se razmatra kao alternativa klasičnom dioničkom financiranju, prodaja tokena donosi >100X povećanje dostupne baze kupaca i >1000X poboljšanje vremena u odnosu na likvidnost u odnosu na tradicionalne metode za financiranje startupa. Tri razloga zašto: 30X povećanje broja kupaca iz SAD-a, 20–25X povećanje broja međunarodnih kupaca i 1000X poboljšanje vremena u odnosu na likvidnost.

7. Tokene može kupiti bilo koji Amerikanac (>30X povećanje broja kupaca)

Lansiranje tokena razlikuje se od prodaje kapitala — ovo drugo je regulirano Zakonom iz 1934., dok je prvo sličnije prodaji API ključeva.

Dok se dionice mogu prodati samo u SAD-u takozvanim “ovlaštenim investitorima” (3% odraslih s >1 milijun dolara neto vrijednosti), SAD ne bi mogao ograničiti prodaju API ključeva samo ovlaštenim ulagačima bez da osakati svoju IT industriju. Dakle, ako se tokeni (poput API ključeva) mogu prodati 100% američkog stanovništva, to bi predstavljalo povećanje od 33 puta u dostupnoj bazi kupaca u SAD-u u odnosu na tradicionalno financiranje kapitalom za startup u SAD-u.

Imajte na umu, međutim: neki ljudi bi mogli htjeti izdati token i eksplicitno ga reklamirati kao način dijeljenja dobiti od svojih napora kao tvrtke. Na primjer, izdavatelj bi mogao htjeti dati vlasnicima tokena pravo na korporativne dividende i glasačka prava ili učiniti da ukupna vlasnička dionica tvrtke bude denominirana u tokenima. U ovim slučajevima, mi stvarno govorimo o tokeniziranom kapitalu (odnosno izdavanju vrijednosnih papira), koji je vrlo različit od primjera appcoina o kojima smo raspravljali. Nemojte izdavati tokenizirani dionički kapital osim ako ne želite biti ograničeni na akreditirane ulagače prema američkim zakonima o vrijednosnim papirima. Kritična je razlika je li token jednostavno korisna digitalna stavka kojom se može trgovati poput plaćenog API ključa. Još jednom: educirajte se i posavjetujte se s dobrim odvjetnikom prije nego što krenete s lansiranjem tokena!

8. Tokeni se mogu prodavati na međunarodnoj razini putem interneta (~20–25X povećanje broja kupaca)

Lansiranje tokena obično su međunarodni poslovi, s prijenosima digitalne valute koji dolaze iz cijelog svijeta. Novi bankovni računi koji primaju tisuće prijenosa iz cijelog svijeta u nekoliko minuta u vrijednosti milijune dolara vjerojatno bi bili zamrznuti, ali prodaja tokena plaćena u digitalnoj valuti uvijek je otvorena za poslovanje. S obzirom na to da SAD čine samo ~4–5% svjetske populacije, međunarodna dostupnost daje još jedan faktor od 20–25X u dostupnoj bazi kupaca.

9. Tokeni imaju premiju za likvidnost (>1000X poboljšanje vremena u odnosu na likvidnost)

Token ima cijenu odmah nakon prodaje, a ta cijena slobodno pluta na globalnom tržištu 24/7. Ovo se dosta razlikuje od kapitala. Iako može proći 10 godina da kapital postane likvidan pri izlasku, u teoriji možete prodati token unutar 10 minuta — iako osnivači mogu i trebaju kriptografski zaključati tokene kako bi obeshrabrili kratkoročne špekulacije.

Bez obzira odlučite li prodati ili koristiti svoje tokene ili ne, omjer između 10 godina i 10 minuta za dobivanje opcije likvidnosti je do 500 000 puta ubrzanje u vremenu, iako će naravno svako povećanje vrijednosti vjerojatno biti veće i više održivi tijekom razdoblja od 10 godina.

Sama ova ogromna premija likvidnosti uzrokovala bi prevladavanje tokena kad god su pravno i tehnički izvedivi, jer vrijeme u odnosu na likvidnost ulazi obrnuto u eksponent složene godišnje stope rasta. Brza likvidnost dopušta ponovno ulaganje u nove tokene i brži rast.

10. Tokeni će decentralizirati proces financiranja tehnologije

Budući da se lansiranje tokena može dogoditi u bilo kojoj zemlji, smanjit će se važnost dolaska u Sjedinjene Države općenito ili posebno u Silicijsku dolinu / Wall Street radi prikupljanja financiranja. Silicijska dolina vjerojatno će ostati vodeća svjetska tehnološka prijestolnica, ali neće biti potrebno fizički putovati u Sjedinjene Države kao što je to bilo za prethodnu generaciju tehnologa.

11. Tokeni omogućuju novi poslovni model: bolje nego besplatno

Velike tehnološke tvrtke poput Googlea i Facebooka nude iznimno vrijedne besplatne proizvode. Unatoč tome, ponekad su se našli na meti kritika zbog zarađivanja milijardi dolara, dok prvi korisnici dobivaju samo besplatnu uslugu.

Nakon što se riješe rane zaostalosti, model pokretanja tokena omogućit će tehnički izvediv način za tehnološke tvrtke (i projekte otvorenog koda općenito) za širenje bogatstva i usklađivanje korisničke baze iza njihovog uspjeha. Ovo je bolje od besplatnog poslovnog modela, gdje korisnici zarađuju tako što su rani usvojitelji. Kik je prvi primjer toga, ali očekujte vidjeti još.

12. Kupci tokena bit će za investitore ono što su blogeri/tviteraši za novinare

Tokeni će srušiti barijeru između profesionalnih investitora i kupaca tokena na isti način na koji je internet srušio barijeru između profesionalnih novinara i tviteraša i blogera.

To će imati nekoliko implikacija:

● Internet je svakome omogućio da postane novinar amater. Sada će milijuni ljudi postati ulagači amateri.

● Kao i u novinarstvu, neki od ovih amatera bit će izuzetno dobri i iskoristit će svoje iskustvo u kupnji tokena da se probiju u profesionalne lige.

● Baš kao što je s vremenom postao profesionalni uvjet za novinare da koriste Twitter, investitori svih veličina, od početnih fondova do hedge fondova, ući će u kupnju tokena.

● Bit će razvijeni novi alati analogni Bloggeru i Twitteru koji će ljudima olakšati korištenje, kupnju, prodaju i raspravu o tokenima s drugima.

Još nemamo izraz za to, ali možda će to biti “komercijalni mediji” po analogiji s “društvenim medijima”.

13. Tokeni dodatno povećavaju primat tehnologa u odnosu na tradicionalnu izvršnu vlast

Od uspona Billa Gatesa u kasnim 70-ima, postoji trend ka sve više tehnološki orijentiranim rukovoditeljima. Ovaj će se trend ubrzati s prodajom tokena, budući da ljudi koji su čak i više predisponirani čistoj informatičkoj znanosti na kraju osnuju vrijedne protokole. Mnogi uspješni osnivači tokena imat će skup vještina sličniji programerima otvorenog koda nego tradicionalnim rukovoditeljima.

14. Tokeni znače trenutno skrbništvo bez posrednika

Budući da kupci tokena moraju imati samo privatne ključeve kako bi jamčili skrbništvo, to mijenja naše poimanje vlasničkih prava. Za tokene, konačni arbitar o tome tko posjeduje koju imovinu nije nacionalni sudski sustav, već međunarodni blockchain. Iako će biti mnogo spornih rubnih slučajeva koje treba riješiti, s vremenom će blockchaini pružiti “vladavinu prava kao uslugu” kao međunarodnu programibilnu nadopunu Kancelarijskom sudu Delawarea.

15. Tokeni se mogu generalizirati za svaku tehnološku tvrtku putem plaćenih prijava

Može li se model tokena proširiti izvan čistih protokola kao što su Bitcoin, Ethereum ili ZCash? Nije teško zamisliti prodaju tokena kao ulaznica — za pristup prijavama, vožnji automobilom, budućim proizvodima. Ili ih dijeliti kao nagrade autorima koji pokreću društvene mreže i vozačima koji pokreću mreže za dijeljenje vožnji. Na kraju, tokeni se mogu proširiti i na hardver: svaki put kad netko kupi mjesto u redu za Tesla Model 3 ili preproda kartu, razmjenjuje primitivni token. Ali model će prvo morati raditi za protokole prije nego što se generalizira.

Slika 2 Tokeni

Zaključak

Svijet tokena je vrlo ran i vjerojatno će doživjeti dramatičnu korekciju tijekom sljedećih nekoliko tjedana. Kako bismo se nosili s nadolazećim obiljem tokena, trebat će nam stranice za recenzije kao što je Coinlist, alati za upravljanje portfeljem kao što je Prism, burze kao što je GDAX i mnogi drugi dijelovi prateće tehničke i pravne infrastrukture.

Ali svijet se promijenio. Tokeni predstavljaju 1000X poboljšanje u odnosu na status quo, a oni se ne pojavljuju često.

O nama:

Bande Balkana su najveća web3 zajednica na našim prostorima — ubraja entuzijaste kao i ‘buildere’ iz uspješnih blockchain projekata poput Tenderly, Defi Saver i jos mnogo drugih. Zaprati nas na Twitteru i Telegramu za sve buduće članke, intervjue i lokalne meetupe!

Reference: Napisao Balaji S. Srinivasan (27.05.2017)

(Prevedeno sa engleskog. Originalni članak možete naći ovdje: https://news.earn.com/thoughts-on-tokens-436109aabcbe)

--

--